Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
přebírání důchodu
3.6.2010 | Palcová
Dobrý den.Mám mamku dlouhodobě nemocnou(těžké proleženiny)a k tomu má občasné výpadky paměti a žije si tak trochu asi ve svém světě,jak kdy.Navíc je pouze ležící a také špatně píše,hůř drží tužku a pohyby jsou taky horší.
Do nemocnice ji posílá pošta důchod.Mamka si o něj sama neřekne,navíc bude mít asi problém jej podepsat,nebo alespoň dobře.Když jsem se lékařky ptala zda je schopna(mamka)právních úkonů ,řekla mi že je docela dobře orientovaná.
Tak že ano.Nyní je lékařka jiná.Já jsem jediná kdo se stará mamce o byt a prostě o vše,všechno platím a platím,ale samozřejmě důchod mi dát nemůžou.Dnes jsem do nemocnice volala ,aby ho mamce dali že tam odpoledne jedu.Bylo mi sděleno,že se musí zeptat na oddělení jestli vůbec to půjde,když má právě ty výpadky.A co tedy mám dělat dá?Nemocnice s ním disponovat může,mamka psát moc ne a navíc chvilkama neví asi ani co.Když by měla být nechopna právních úkonů,musím prý já výslovně o to požádat.To mi přijde i trapné .Co tedy nemocnice může a co ne.Jak toto řešit.Děkuji za odpověď Palcová
Domluvte se sociální pracovnicí v nemocnici, jak se k situaci postavit. I nemocnice může dat k soudu podnět k omezení způsobilosti k právním úkonům. Ovšem zvažte, jak dlouho maminka bude ještě hospitalizovaná. O důchod rozhodně nepřijde.