Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
příspěvek na péči
29.10.2007 | Petr Sláma
Na základě žádosti o příspěvek na péči byl synovi (24 let, držitel průkazu ZTP/P, těžce mentálně retardovaný) přiznán II. stupeň závislosti. Před vydáním tohoto rozhodnutí jsme s výsledky šetření nebyli seznámeni a nemohli jsme proto ani podat námitky proti postupu obecního úřadu. Šetření v místě bydliště trvalo asi 15 minut a úředník měl pouze 6 až 7
otázek. K posudkové komisi syn pozván nebyl a zpráva této komise obsahuje pouze výpis úkonů, které syn nezvládá, tak jak je uvedl úředník obecního úřadu. Po podání odvolání jsme požádali úředníka obecního úřadu o písemnosti, které sloužily jako podklad pro vydání ozhodnutí. Obdrželi jsme pouze počítačem zpracované tabulky, ve kterých jsou uvedeny úkony dle prováděcí vyhlášky. Není na nich uvedeno, kdo a kdy je vypracoval. Dále nám byl předložen protokol o šetření za účelem zjištění stupně závislosti, který byl vyhotoven ve stejný den, kdy proběhlo šetření a ve kterém je už uveden návrh na II. stupeň postižení. V rámci odvolacího řízení nám Krajský úřad umožnil, před vydáním rozhodnutí o odvolání, seznámit se se spisem a případně vznést námitky. Nutno podotknout, že všechny dokumenty založené ve spise, včetně dokladů z obecního úřadu, jsme viděli poprvé. K protokolu o šetření v místě bydliště jsou připojeny tabulky (liší se od těch, které jsme obdrželi), které jsme viděli poprvé, není pod nimi ničí podpis a na první straně je částečně přelepovaný. Budí naprosto nevěrohodný dojem. Na Krajském úřadě nám bylo řečeno, že jde o nepodstatné věci, neboť oni vydávají zamítavé stanovisko na základě znaleckého posudku lékařské posudkové komise. Ale ani posudková komise MPSV žádný znalecký posudek nevypracovala, pouze konstatuje paragrafy ze zákona o sociálních službách. Na pozvání k této komisi jsme se písemně i telefonicky omlouvali, neboť syn měl vysoké horečky a ve stanovený termín se dostavit do 150 km vzdáleného města nemohl. Žádali jsme o nový termín, ale z důvodu zaneprázdněnosti nám bylo řečeno, že účast není nutná a že rozhodnou i bez jeho účasti. Před vydáním zamítavého rozhodnutí o našem odvolání, jsme písemně podali na Krajský úřad námitky proti jejich postupu, neboť kromě jiného se důvody uvedenými v odvolání vůbec nezabývali. Obdrželi jsme pouze Rozhodnutí o tom, že odvolání se zamítá, ale námitkami ani žádostí o přezkoumání rozhodnutí obecního úřadu, se nikdo nezabýval a ani nás o tom nijak nespravili. Rádi bychom věděli, co ještě v tomto případě můžeme dělat, když rozhodnutí krajského úřadu je konečné, bez možnosti dalšího odvolání. Jsme přesvědčeni o tom, že syn má nárok na III. stupeň závislosti, což nám potvrdil i specialista, ke kterému od malička chodíme.
Děkuji Slámovi
Vždy je možnost odvolání a soudní řešení, není - li dohoda možná. Jen zvažuji, píšete, že váš syn je těžce mentálně retardováný, chtěli jste jeho účast na jednání, byl by se zastupoval sám?
Znovu a pro všechny čtenáře zdůrazňuji, že poradna je určena pouze pro pečující o starší, těžce nemocné a seniorskou populaci.