Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
prosba o radu
17.3.2010 | Eva
Dobrý den,obracímse na vás s dotazem, jak pomoci mé 71 leté mamince.Před 2 měsíci absolvovalaplánovanou operaci meningeomu,úspěšně, ale po operaci se její stav začal zhoršovat, poruchy vidění,závratě,při chůzi tah doprava,zmatenost, již po 10 dnech od operace byla s podezřením na únik mozkomíšního moku poslána na MR,ke které bohužel nedošlo, neboť mezitím došlo k perforaci tl.střeva, takže musela být akutně operována(14 dní po mozkové operaci).Nyní má vývod bokem.Po rekonvalescenci byla umístěna do LDN Vojkov k následné rehabilitaci,protože byla prakticky imobilní,neorientovaná místem a časem,inkontinentní,a navíc s lehkými bludy.Rovněž jí dělali kontrolní CT hlavy,které neprokázalo problém v oblasti mozku.Protože se mi její stav zdál stále horší(přidalo se k němu nechutenství,těžká nauzea a deprese),objednala jsem jí na kontrolu na neurochir.ambulanci(ÚVN-kde také podstoupila obě operace),kde před 2 týdny zjištěno podezření na hydrocefalus a s tím před týdnem tam hospitalizována na případnou operaci zkratu,od které se ale nakonec upustilo,protože zkušební lumbální drenáž nevykázala výrazné zlepšení.Dnes jí převezli opět do Vojkova,a já bych jí ráda pomáhala v co nejrychlejším návratu domů(denně za ní odpoledne dojíždím),ale nevím si s ní moc rady.Předesílám, že než nastupovala k operaci mening.,byla to krásná čilá žena, intelektuálně orientovaná,vypadající na 60 let, teď je z ní uzlík nervů a atrofovaných svalů.Psychicky je na tom zle,každou chvíli vybuchne v pláč, případně odmítá rehabilitovat s tím, že je jí zle a točí se jí hlava.Ani nechce, abych jí čtela,že jí to unavuje.Většinou si ani neuvědomí, že by měla sama pít, snažit se kontrolovat močení(má zavedenou cévku a nechce se jí zbavit).Když je se mnou, celkem se snaží, ale můj otec u ní nemá žádnou autoritu,tomu rovnou řekne, že chodit a jíst nebude,protože je absolutně vyčerpaná, a pobrekává.Problém je i ten, že ve společné domácnosti žije s právě s mým otcem, který má nemocnou páteř a rovněž špatnou psychiku, a není schopen se o ní postarat.Ona ale hospitalizací trpí,ale v současném stavu a v bytě, který je přístupný pouze chůzí do schodů a není zařízený na lidi se špatnou mobilitou být zatím nemůže.
yslíte,že by potřebovala spíš pomoc psychiatra ,nebo nějaké doplňky stravy(dávám jí jen Gingko a lactobacily)? Děkuji předem za jakýkoli tip, zdraví Eva.
Dá se říci, že máte těžce nemocnou maminku, s náročnou ošetřovatelskou péčí. Pokud by měla být v domácí péči, je potřeba probrat situaci s praktickým lékařem, zda kromě případné pomoci psychiatra, je možná a vhodná pomoc domácí zdravotní péče. S tatínkem možno uvažovat o pečovatelské službě a tím by mu odpadly obědy, nákupy i úklid. S řešením chůze do schodů vám pomohou kteréholiv prodejny zdravotnických potřeb, které jsou i online na webu, či svépomocné skupiny vozíčkářů. O doplňcích stravy bych neuvažovala, ale zvažovala bych příspěvek na péči.