Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.


rada

27.7.2007 | Jolana

Dobrý den, tetě je 80 let a skoro nevidí. Sama se stará o mentálně postiženého syna 48 let,
péče 24 hod. denně.
Prosí o radu, jak řešit situaci až oslepne a bude potřebovat pomoc - ráda by zůstala i se synem ve svém bytě a neodcházela do nějakého domova důchodců a syn do ústavu. V krajním případě zařízení, kde by mohla bydlet společně se synem, je tam velká citová závislost.

děkuji Jolana

Je otázkou, jak je na tom teta psychicky a jak dlouho "skoro nevidí" i jak hluboké je postižení syna. Protože od toho se odvíjí další průběh a potřeba péče. Co všechno zvládá sama, v čem je, či není nápomocný syn, míře jeho závislosti na péči. Měla by být informovaná o terénních službách, o nichž by měla zcela určitě vědět, dále o svépomocných skupinách, jak pro zrakově tak mentálně postižené. Předpokládám, že je členkou sdružení, pokud není, by bylo vhodné navázat kontat a měla by recentní informace. Vše lze najít v našich odkazech, ať už ve svépomocných skupinách (Tyfloservis, Okamžik atp) nebo na stránkách MPSV. Měla by znát i v případě, že službu nevyužije, adresu ústavu domova důchodců pro zrakově postižené a zjistit, zda by případně je nepřijali spolu. /Dolní Palata, Praha 5/
V tom všem jí může být nápomocna širší rodina.


Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: