Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Schizofrenní maminka
21.10.2009 | Petr Novák
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Jde o moji pětašedesátiletou maminku, která je většinu svého života díky své chorobě v invalidním důchodu. Do roku 2000 žila v bytě společně s babičkou (svou maminkou), která ji pomáhala a hlavně dohlížela na to, aby užívala předepsané léky. Po smrti babičky se však její stav začal zhoršovat. Přesto ale ještě zvládala každodenní činnosti jako nakupování, vaření, úklid a podobně. Můj bratr, který žije ve vedlejším domě, chodil k mamince denně na jídlo a v jistém slova smyslu by se dalo říct, že se maminka starala o něj. Bohužel brzo se začal projevovat fakt, že maminka vynechávala a později přestala užívat prášky. Vše vyvrcholilo asi před čtyřmi roky, kdy bylo nutné maminku hospitalizovat v psychiatrické léčebně. Po asi tříměsíční hospitalizaci se maminka vrátila domů a situace se zdála být stabilizovaná. Netrvalo však dlouho a stav maminky, která opět odmítala brát léky, se začal rapidně zhoršovat. V současné době je stav opravdu kritický. Začátkem roku maminka ztratila občanský průkaz a díky tomu nemohla několik měsíců převzít důchod. Začaly tedy problémy s tím, že nemohla zaplatit nájem a platby za služby. Bohužel maminka nejevila vůbec zájem se těmito problémy zabývat a vždy odvětila, že je všechno zaplacené a vyřešené. Nakonec se bratrovi podařilo maminku nějakým způsobem přimět, aby si vyřídila novou občanku a pomohl jí zaplatit dluhy. Bohužel maminka ani pak nevěnovala platbám za bydlení pozornost a tak je v současné době bez elektřiny a bez vody. Nejhorší však je, že maminka absolutně rezignovala na osobní hygienu, nekoupala se už asi půl roku, začala se schválně pomočovat (aby jí to ochránilo před nějakým zlem), má na noze i nějaký ekzém, který si namáčí močí. V bytě je nesnesitelný zápach. Nic však maminku nepřiměje, aby se šla léčit. Bratr šel navštívit maminčina psychiatra, aby jej požádal o pomoc, ale ten už nežije a nový pan doktor nemohl nijak pomoci, protože maminka nebyla u lékaře déle než tři roky a tak byla její zdravotní dokumentace poslána do archívu. Poté šel bratr navštívit obvodní doktorku, ale ta mu jen poradila, aby nějakou léčkou přiměl maminku dojít k psychiatrovi, že pokud ona sama nebude chtít anebo nebude někoho ohrožovat, tak se s tím nedá nic dělat. Maminka však nikam dobrovolně nepůjde, protože jak říká „se nenechá zlikvidovat“. Já bohužel bydlím v jiném městě a nemám možnost pravidelně se mamince věnovat, ale ani bratrovi se nepodařilo dovést ji k sobě do bytu, aby se alespoň osprchovala. Můžete mi prosím poradit, jak bychom nyní měli s bratrem postupovat. Předem děkuji.
Je otázkou, jak je maminka nebezpečna sobě a okolí. Píšete, že v bytě se šíří nesnesitelný zápach, neobtěžuje sousedy? Maminka zanedbává sebe pod vlivem duševní choroby, ohrožuje okolí? Nový ošetřující psychiatr si samozřejmě může z archivu dokumentaci stáhnout /posíláme do archivu po 5 letech - dle zákona o skartaci/. Uvažovali jste s bratrem, jak vyřešit platby, které maminka pod vlivem duševní choroby neplatí? Že maminka se díky duševní nemoci může ocitnout na ulici? Uvažte, zda je ve vašich silách převzít platby anebo dát podnět soudu k omezení způsobilosti k právním úkonům a stanovaní opatrovníka. A uvážit její nebezpečnost a případnou nedobrovolnou léčbu na psychiatrii. Lze kontaktovat hygienickou službu a informovat zdravotně sociální odbor o vzniklé situaci.