Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Spolubydlící
11.5.2005 | Mirka
Maminka žije ve společné domácnosti s paní v důchodu,která je věcným břemenem na nemovitosti.Bohužel spolubydlící není schopna se sama o sebe postarat-doprovod k lékaři,má vadu řeči a není jí rozumnět.Matka jí i vaří,platí veškeré výdaje za dům bez jakéhokoli příspěvku od spolubydlící.Tímto vznikají samozřejmně časté rozepře,dotyčná odmítá jakkoli přispívat.Navíc odmítá dodržovat základní hygienické návyky-již 3měsíce je osipaná vyráškou a odmítá jít k lékaři,čímž nás ohrožuje.Můžete mi poradit jak postupovat k vyřešení této situace?
Není mně jasné, jak se vaše maminka dostala do společné domácnosti s výsledkem, který popisujete. Vyrážka, kterou je osypaná paní, s níž je spojeno věcné břemeno, ještě nemusí být infekční, odmítání návštěvy lékaře ještě nemusí okolí ohrožovat, může se jednat o ekzém. Ale pokud není domluva ohledně finančního příspěvku za užívání prostor, pokud není upravena jinak, např. v rámci věcného břemene, je možno řešit situaci soudně. Pokud se domníváte, že spolubydlící s věcným břemenem trpí trvalou duševní poruchou, můžete dáte návrh k soudu k omezení způsobilosti k právním úkonům.