Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Stařecká demence
13.8.2009 | jana
Dobry den, cca pred rokem jsme si u tatinka (62 let)vsimli, ze hodne zapomina pta se casto na tu samou vec i presto, ze uz dostal odpoved apod. Na doporuceni PL jsme jej nechali vysetrit zda se nejedna o Alzheimerovu chorobu. Dle psychiatra jde spize o pocinajici demenci v dusledku komplikovaneho urazu a opakovanycch anestezii. Muj dotaz zni jak bych mohla tatinkovi pomoct ve cviceni pameti a jak ho motivovat aby si nepripadal jako,ze uz jej nic na svete neceka? Chapu, ze uz to nikdy nebude jako driv, ale chteli bycho se alespon pokusit zachovat nejakou kvalitu jeho zivota. Dekuji predem za Vasi radu.
Tatínek by se měl pokračovat ve všem, co jej dosud těšilo. Ať se týká profese, či volně časových aktivit. Pracoval s PC? Řada her souvisejicí se soustředěním je zde, či lze pořídit na CD. Hrál karty? Zde se jedná i o společenský kontakt. Tak jako zaujetí pro méně náročný kolektivní sport. Je otázkou, jak je dlouho po úraze, zda by byl vhodný lázeňský pobyt. Vše co potěší, vede ke společenskému kontaktu posílí i paměť. Vede k hovorům i přemýšlení. Jak vidíte, jedná se o velmi individuální přístup, program je třeba přizpůsobit postiženému a jeho potřebám.