Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Týrání pečující osoby
27.11.2009 | Pavlína
Již 15 let se starám o svého manžela. Má roztroušenou sklerózu, nyní již upoután na vozík. Nechce rehabilitovat, jeho pohyblivost se rychle zhoršuje. Když ho převlékám, obouvám, koupu apod., tak je na mě agresivní. Bije mě pěstmi, sprostě mi nadává a několikrát po mě hodil nožem. Jeho děti se mu raději vyhýbají. Nemám to srdce se o něho přestat starat a nechat ho napospas soběsamému. Mám obavy, že ze vzteku by si ublížil. Na druhou stranu mě to strašně psychicky vyčerpává Co mohu dělat, aby se jeho chování ke mě zlepšilo.
I forma pomoci ze strany rodiny má své limity. Uvažte, jedná se u vašeho manžela o chování nové, agresivní jednání nikdo nepatřilo k jeho charakteristice? Nebo tyto prvky byly vždy přítomny či naznačeny? U mužů mohou být známky a projevy deprese provázeny zlobně agresivním jednáním. Chová se tak k cizím lidem? Je vhodné probrat chování s jeho ošetřujícím neurologem a zvážit i doporučení antidepresiv. Z vaší strany by bylo potřebné zajistit i profesionální pomoc při hygieně vašeho muže - například pečovatelskou službu. Lítost je nedobrý rádce při agresivitě partnera.