Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Úraz jako následek demence?
14.1.2009 | Jiřina Poláková
Starám se o 90 letou maminku,která trpí senilitou,demencí nevím nebylo to lékařem pojmenováno. Příznaky výše uvedené vcelku odpovídají.Maminka v posledních dnech často ztrácela rovnováhu,upadla zlomila si paži pod ramen.kloubem. Následkem toho úplně přestala vnímat kde je, kdo se okolo ní pohybuje,myslí si, že je v nemocnici a stále mluví s lidmi kteří zde nejsou.To mluví docela srozumitelně, ale se mnou mluví nesrozumitelně a stejně tak mě vůbec nerozumí, jednoduché věci jako pojď vstaneme, nebo pojď jíst,chceš napít ani z náznaku nepoznává. Má úplně jiný pohled než před tím úrazem. To se stalo v pondělí večer a dnes je to o 9O procent horší. Jsem tím zaskočena, vůbec nevím jak to zvládnu, jsem s maminkou sice doma, bylo to už dost těžké, ale teď jsem už úplně fyzicky unavená,psychicky vyčerpaná. Asi jsem to dostatečně nevystihla, já nevím.Pokuste se mi prosím poradit.Každá rada pomůže.
V případě postižení člověka demencí dalším onemocněním dochází často k akutnímu zhoršení psychického stavu. Bylo by vhodné konzultovat psychiatrickou ambulanci a především Alzheimerovskou společnost dle spádu vašeho bydliště, jaké možnosti pomoci máte vy a vaše maminka k dispozici. Stálo by zato o chorobě si něco přečíst, aby rodina byla o krok napřed, než vlastní nemoc. Vaše reakce na akutně vzniklý stav maminky je zcela pochopitelná a také vy potřebujete pomoc.