Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Vaskulární demence
20.2.2007 | Martina
Dobrý den. Umřela mi babička. Děda byl vždy jízlivý,panovačný, vždy musel mít pravdu. V posledních letech byl dost podrážděný a začínal zapomínat. Po tom co bybička zemřela se jeho stav velmi zhoršil, trpí asi depresemi, a začal zapomínat opravdu základní věci, jako že se ptá mé matky jeho dcery, kdo jsou její rodiče atd. Zdá se to být až neuvěřitelné, jak se člověk může změnit. Chtěla bych se zeptat, zda existuje něco, nějaký lék, kterým se tyto příznaky dají alespon trochu uklidnit.
Velmi děkuji.
Byla bych ráda kdybyste mi odepsali na můj email.
Martina
Dotaz je velmi podnětný a kvalitní, bylo by škoda, kdyby čtenáři webu o odpověď přišli. Smrt partnera/partnerky patří mezi zásadní životní události, obzlášť muži na ztrátu reagují špatně. Často brzy následují svou družku. V případě vašeho dědečka se spíše demaskovala demence, která přítomna byla už dříve, ale díky přítomnosti babičky nebyla tak zjevná. Proces je nezvratný, ale dá se trochu pozastavit. Kontaktujte neurologa nebo psychiatra, případně geriatra v jejichž kompetenci je i předpis kognitiv. Mohou být přítomny i poruchy chování, které jsou ovlivnitelné. Ovšem léky samy o sobě nestačí, není - li vytvořeno sociální zázemí, například docházka do denního centra či jiný kontakt.