Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
Způsobilost k právním úkonům
7.11.2009 | Jarmila
Mám dost velký problém. Tatínek, 83 let, střední demence, má neustálé zdravotní problémy (krevní chodroba, pády z důvodu slabosti, a nyní neléčící se operovaný krček). Po ukončení hospitalizace v nemocnici nedoporučen do LDN z důvodu nemožnosti rodiny zajistit celodenní péči. LDN ale odmítá, chce domů, nechápe že doma nelze o něj pečovat. Otázky: Může nemocnice odvézt otce domů, přestože ví, že nebude mít požadovanou péči? Je možné tatínka převézt do LDN přestože on nesouhlasí, ale rodina ano? Již jednou v LDN byl (podepsal souhlas), ale po týdnu na vlastní žádost pobyt ukončil a vynadal rodině, že jej tam odložila. Nepamatoval si, že to podepsal.
Jak má roodina postupovat? Zbavit svéprávnosti? Děkuji.
Nesouhlasí-li tatínek s překladem do dalšího ústavního zařízení, proti jeho vůli nelze jej přeložit, pokud nemá omezení způsobilost k právním úkonům. Z vašeho dotazu nevyplývá, co vlastně tatínek během dne potřebuje. Jistě máte zajištěný příspěvek na péči, z něhož lze zajistit pomoc terénní sociální služby, v případě potřeby zdravotní kontroly docházku domácí zdravotní péče. V případě, že tatínek pobírá 8000 Kč a víc, pak se pravděpodobně jedná o vážnější postižení a lze uvažovat o rezidenčním zařízení, ale s jeho souhlasem.