Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
ztráta krátkodobé paměti,agrese
5.2.2007 | Alena Říhová
Dobrý den paní doktorko,
mám 70- letou maminku, bývalou zdravotní sestru. V posledních měsících zapomíná to, co se stalo nebo se jí řeklo. Jde o krátkodobou paměť, to co bylo před dvaceti lety si vybaví perfektně. na jednu věc se během dne zeptá i padesátkrát. Absolvovala jsem s ní nyní nějaká vyšetření v nemocnici(měla potíže s močovým měchýřem) a jako zdravotní sestra, která v nemocnici pracovala celý život, byla při ambulantních vyšetřeních velmi zmatená. Něvěděla, proč tam je, co jí budou dělat atd., přestože jsme jí to několikrát vysvětlovali. začíná být také agresivní - se sestrou ji pravidelně navštěvujeme a pomáháme s potřebnými věcmi, ale ona si to nepamatuje a potom nadává, že je stále sama a nikdo jí nepomůže.
Zajímalo by mne, jak jí můžeme pomoci? Může jít o počínající demenci?
Děkuji.
Skutečně může jít o počínající demenci, tak jak líčíte její situaci v nemocnici. Zkuste si ujasnit , jak asi dlouho před hospitalizací trval a jak případné výkyvy vypadaly a probrat své podezření s ošetřujícím lékařem maminky. Pozeptejte se, zda ji viděl neurolog či psychiatr. Její nadávání pramení z nepochopení situace právě díky poruše paměti. Pokud by se prokázala uvedená diagnóza, bylo by vhodné, aby maminka po propuštění v evidenci buď neurologie nebo psychiatrie. Průběh onemocnění lze zmírnít a oddálit tak ústavní řešení.