Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
zvýšení příspěvku na péči
13.3.2009 | Šafaříková
Dobrý den, již 4.rok jsem doma a pečuji o svého otce (nar.1921), který je nyní již zcela imobilní(Parkinson, po zlomeném obratli, inkotinentní atd.), sám je schopen jen ležet. V lednu 2008 jsme žádali o zvýšení příspěvku na péči(IV.stupeň). Při sociálním šetření v bytě (březen 2008) bylo pracovnicí z městské části provedeno hodnocení úkonů pro účely stanovení stupně závislosti s výsledkem, že otec zvládá sám 1 úkon a ostatních 35 nezvládá vůbec nebo některé jen s dopomocí druhé osoby; a pokud vím ze zprávy obvodní lékařky vyplývalo, že je bezmocný . V červenci 2008 přišlo rozhodnutí, které zvýšení příspěvku zamítlo. Podala jsem odvolání a včera jsem dostala z Magistrátu oznámení, že posudková komise MPSV nepřiznává zvýšení stupně závislosti. Teď mám dle jejich sdělení možnost k tomu podat do 8 dnů vyjádření nebo počkat na rozhodnutí a potom požádat o přezkumné řízení . Nevím co dělat, ale jsem určitě rozhodnuta v této anabázi pokračovat a nevzdat to i po všech nebo právě kvůli nim – nedobrých zkušenostech (samozřejmě nejen mých) , kdy místo podpory a ulehčení naší péče je vše ztěžováno, úředníky obtěžujeme a zdravotnictví nás nechá na holičkách, protože co bych chtěla, vždyť je starý. A na to jak je možné, že mého otce dokázali během pár dní pobytu v nemocnici (kde byl jen za účelem provedení vyšetřeni – odběry, RTG atd.) totálně zdevastovat – ztratil poslední zbytky mobility, vznikly mu nekrozní dekubity, myslí byl zcela mimo, mi primář řekl, že se to stává, ať ho dám do LDN a tím s námi skončili. Do LDN otce dát nechci, ale protože začínám i sama mít zdravotní potíže, uvažuji, že si budu muset brát na pomoc v péči o otce pracovníky pečovatelských organizací, což není zadarmo.
Prosím o radu, zda nyní dávat vyjádření nebo až po rozhodnutí požádat o přezkumné řízení; případně o kontakt na právníka, který tuto problematiku již řešil.
Děkuji Šafaříková
Váš přispěvek je smutným obrázkem poněkud dehumanizované medicíny. Stáří není nemoc, jen s přibývajícími lety se manifestují choroby. Vyjádření, vždyť je starý, je diskriminující. Vždy je potřeba zvážit, zda hospitalizace je skutečně nutná, zda odběry nelze řešit pomocí domácí zdravotní služby a případně ambulantně. Rizika hospitalizace, která popisujete jsou častá - dekubity, stavy zmatenosti /deliriosni stavy/, také pády a jejich následky. Ovšem s uvedenými riziky by měla počítat jak rodina, tedy měla by být informovaná, tak nemocniční pracoviště a být na ně připravené preventivními programy. Jestli dobře rozumím vaší otázce, váš otec má v současnosti příspěvek na péči III. st., 8000,- Kč a žádáte rok o zvýšení na IV., zde se jedná vždy individálně posouzení. V příspěvku na péče se počítá pochopitelně s pomocí profesionální služby, k tomu je i určen. V daném případě bych dodala poslední propouštěcí zprávu z nemocnice a vyjádření praktického lékaře. Na soud se můžete obrátit posléze.