Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Zapomínání seniorům znepříjemňuje život. Jak s ním žít?

7.7.14 | Martin Mynář
Častým průvodcem stárnutí bývá zapomnětlivost. Paměť postupně slábne a zhoršuje se schopnost učit se novým věcem. S přibývajícím věkem při bývají i momenty, kdy senioři zapomínají, co měli včera k obědu, že si mají vzít prášek, nebo co nám chtěli sdělit.
Stařecká demence je porucha paměti a dalších mozkových funkcí, která narušuje běžné denní fungování. V současné době jí v České republice trpí asi sto tisíc lidí starších 65 let.
Přibližně každý pátý senior trpí mírnou kognitivní poruchou, tedy lehkým stupněm zapomínání. Je to běžná porucha, která výrazně neovlivňuje normální fungování člověka a neomezuje ho v denních aktivitách.
U většiny seniorů tento stav zůstává neměnný nebo se může i částečně zlepšit, u části takto postižených lidí ale může dojít v průběhu několika let ke zhoršení stavu až do stadia demence.
Zapomínání seniorům může velmi znepříjemnit život, což je dostává do dlouhodobého stresu. Výsledkem je menší míra aktivity, snížení sebevědomí a zájmu o sociální kontakt. Zvyšují se pocity nejistoty a rozlazenost.
Senioři, kteří se už o sebe kvůli zapomnětlivosti nedokáží postarat, končí v ústavech – a často zbytečně. Většina jich změnu prostředí nese velmi těžce. Důsledkem odchodu z domova do cizího prostředí, může být zhoršení jejich psychického, i zdravotního stavu. Přitom mnohdy není nutné situaci řešit takto radikálně. Pokud vaší babičce nebo dědečkovi najmete pečovatelku, může zůstat doma – v důvěrně známém prostředí a v okruhu svých blízkých. Alespoň do chvíle, než bude nepřetržitá ústavní péče nezbytná.
Jak říká profesionální pečovatelka o seniory z Rodako.cz: „Všude dobře, doma nejlépe. Proto bychom se měli pokusit zajistit péči o seniora v jeho domově."
Pečovatelka seniorovi pomůže s běžnými každodenními činnostmi – s mytím, oblékáním, česáním, vařením, nakupováním, či s cestou k lékaři. Pro seniora je velmi přínosná i samotná společnost pečovatelky. Profesionální pečovatelka se seniorem tráví čas, chodí spolu na procházky, do kavárny a povídají si. Kontakt s lidmi seniora udržuje v lepší kondici.
„Při slábnutí paměti pomáhá podpora rodiny, ale i humor,“ říká profesionální pečovatelka z Rodako.cz. Velmi důležitá je psychická podpora a tolerance blízkých lidí, kteří by měli seniorovi poskytnout značnou míru pochopení a mírné a realistické povzbuzování.
Velmi pozitivní vliv na psychický stav seniorů mají vnoučata a domácí zvířata. Velkým přínosem může být právě i pečovatelka, kterou pro svou babičku nebo dědečka můžete najít v databázi Rodako.cz.
Neměli bychom zapomínat ani na výživu mozku, díky které můžeme zmírnit a zpomalit průběh nemoci. Existuje celá řada volně prodejných léků, které jsou velmi kvalitní a výživu mozku dostatečně zajistí.


Reagovat na tento příspěvek

Vaše údaje
Jméno *
Email
Příspěvek do diskuze
Text příspěvku *
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: