Hledaná slova - inkontinence

Vyhledávané klíčové slovo: inkontinence

[Poradna] co dál?
Dobrý den, nastal nám problém. Maminka se dosud starala o 70. seniora, který trpí stařeckou demencí a má pohybové omezení po operaci kotníku. Dne 22.12.2014 náhle začal stále padat a tak jsme zavolali sanitku, která ho odvezla do nemocnice, kde doposud leží na neurologii. I doma měl plínky, ale na stolici chodil na záchod. Nyní nechodí, nechce v nemocnici moc jíst a chce jít domů. Ddnes by ho měli prpustit, pokud bude mít dobré krevní výsledky. Ředí mu krev, už 2x měl embolii. Nevíme co dál, když ho pustí domů. Maminka váží 50 kg a sama ho nezvedne, on sám i v nemocnici nechce spolupracovat a doma už vůbec nebude chtít. Nevíme zda ho umístit někam, ale on sám nechce. Museli by jsme půjčit postel polohovací a asi vozík, ale stejně si na něj asi sám nesedne. Jak dál v této situaci?Děkuji Petra
Dobrý den.
Je prosím nějaké omezení délky ošetřování člena rodiny?
Vím, že se proplácí asi 8 dní 60-ti procenty ale nevím, jak je to dál. Budu si brát ležící inkontinentní maminku z LDN domů a nevím samozřejmě, jak dlouhou péči bude potřebovat.Doteď jsem pracovala a chtěla bych se případně do práce vrátit/ jsem rok v důchodovém věku/. Mám smlouvu na dobu neurčitou a celkem vstřícného zaměstnavatele.
Ale nemohu mít asi očr řádově roky nebo ano?
Děkuji, Olga
Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadující trvalou péči
Autorka ve své knize předkládá koncept PCA (Person Centered Approach) – na osobu zaměřený přístup. Aplikuje jej pro všechny, kteří ve své profesi přichází do kontaktu s lidmi v sociálních službách poskytovaných klientům s mentálním postižením (a seniorům), zejména pro lidi v přímé péči, ale i pro opatrovníky, klíčové pracovníky atd. Jedná se o styl každodenní nemanipulativní práce, o podporu „zaměřenou na člověka“. Kniha je vhodná jako studijní text v rámci akreditovaných výcvikových kurzů pro klíčové pracovníky v souladu s novým zákonem o sociální péči.
Knihu ocení lidé pracující v rámci poskytovaných sociálních služeb s klienty s mentálním postižením, se seniory, s klienty vyžadujícími trvalou péči.
Marlis Pörtner je curyšská psycholožka a psychoterapeutka, má mnohaletou zkušenost v práci s klienty s mentálním postižením.

Vydavatel: Portál, 2009
ISBN: 978-80-7367-582-0
[Publikace] Matky po e-mailu – Šiklová Jiřina
Matky po e-mailu
Obyvatelstvo stárne a stárne, do penze odcházejí silné populační poválečné ročníky, ale současně ještě žijí jejich rodiče. Automaticky se předpokládá, že svým rodičům budou věnovat péči jejich dcery. Linie matka-dcera, dcera jako pečovatelka o stárnoucí a staré rodiče, je v této společnosti považována za samozřejmost. Tyto ženy nejen že nemají často znalosti nutné pro pečovatelky o staré lidi, ale jsou pod velkým tlakem psychickým. Jejich práce není oceněna ani ostatními členy rodiny, protože si myslí, že je to jejich povinnost, obávají se postěžovat si, aby je ostatní neodsoudili, že nejsou dobré dcery. Knížka formou dopisů mezi dvěma ženami přibližně ve věku 60-65 let přibližuje traumata, s nimiž se ženy bojí vůbec někomu svěřit proto, aby je ostatní neodsoudili. Obě tyto ženy odešly do penze, myslí si, že teď se budou věnovat svým zájmům, případně svým dcerám s vnoučaty, a pak se starají o svoje matky. Napřed se nechtějí přiznat k potížím a tenzím, které to v nich vyvolává. Idealizují si tuto péči i svůj vztah k matkám. Pak se v e-mailech, reflexích denních problémů a denní bezmocnosti trochu jedna druhé svěří. Postupně se uvolní a občas si i postěžují. Obě ženy se přiznávají i ke svému vzteku na nemocné matky, k tomu, jak je tato péče svazuje, jak mají občas i zlost na své umírající příbuzné a pak si to zase vyčítají a sebe obviňují. Texty-dopisy jsou občas proloženy volně napsanými odbornými radami, citáty z odborné literatury, běžně dostupné, nebo sdělením, že existují poradny pro tyto pečovatele a jak funguji a že přiznat se, že již nemohou pokračovat v této náročné práci a mají nárok na odpočinek (respitní péči) a uznání od ostatních členů rodiny, je docela normální. Do textů jsou zakomponovány i úvahy o vztahu matka-dcera např. z hlediska freudiánského, myšlenky, zda opravdu je jen žena určena k pečování o druhé, úvahy o smrti a paliativní péči, hospicích a etickém aspektu "dání" rodičů do sociálních ústavů.

Vydavatel Kalich, 2009
ISBN:9788070171240
[Publikace] Životní bilance ve stáří – ed. Milena Černá
Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové vydal publikaci, která obsahuje příspěvky z konference u příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Jednotlivé příspěvky se zabývají např. návodem, jak pořídit závěť, paliativní péčí, etikou v profesi zdravotnických pracovníků, zásadami pro provoz mobilního hospice a duchovní podporou klientů v terminálním období lidského života.
http://www.vdv.cz/o-nadaci/nase-publikace/

Vydal Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové, 2009
Publikace je k dostání v sídle nadace
[Publikace] Komunikace ve zdravotnické péči – Petr Weiss, Laura Janáčková
Komunikace ve zdravotnické péči
Kniha je zaměřena na specifika vztahu mezi lékařem a pacientem v jednotlivých oborech medicíny. Na základě obecných principů charakterizujících zvláštnosti komunikace v chirurgii, onkologii, gynekologii, sexuologii a dalších lékařských specializacích popisuje principy moderních přístupů k pacientovi. Je určena lékařům, psychologům a ostatním zdravotnickým pracovníkům, zvláště pak jejich pacientům.

Nakladatelství Portál, 2008
ISBN: 978-80-7367-477-9
[Publikace] Základy zdravotnické psychologie – Laura Janáčková
Základy zdravotnické psychologie
Zkušená psycholožka zabývající se ve své praxi především psychologickou problematikou spojenou se somatickými chorobami (onkologickými, chirurgickými a gynekologickými pacienty) – zaměřila na základní oblasti aplikované zdravotnické psychologie: na vztahy mezi pacienty, lékaři a sestrami, základní charakteristiky komunikace mezi lékaři a pacienty (včetně možných cest řešení možných kontroverzí). Autorka se rovněž věnuje tématu bolesti, utrpení a smrti. Na vhodně volených kazuistikách ilustruje jednotlivé fáze vyrovnávání se s infaustní diagnózou a umírání. V závěrečné části pak uvádí některé nácvikové metody zaměřené na relaxaci, na možnosti zmírnění stresu a nalezení vnitřní rovnováhy. Knihu vhodně doplňují dvě kapitoly dalších autorů – o možnostech pastorační péče u nemocných (Čermáková) a o syndromu vyhoření u pracovníků pomáhajících profesí (Honzák).

Vydalo nakladatelství Triton, 2008
ISBN 978-80-7387-179-6
[Publikace] Umřít doma. Příručka pro laické pečující – Ondřej Sláma, Josef Drbal, Ludmila Plátová
Umřít doma. Příručka pro laické pečující
Zdravotní i psychosociální informace pro pomoc v náročné životní situaci

Vydal Moravskoslezský kruh, o. s., 2008
[Publikace] Geriatrické syndromy a geriatrický pacient – Zdeněk Kalvach a kolektiv
Geriatrické syndromy a geriatrický pacient
Publikace je určena kromě geriatrů zejména internistům a praktickým lékařům, užitečná je v běžné praxi i v postgraduálním studiu. Kniha vymezuje geriatrického nemocného, popisuje zvláštnosti této skupiny nemocných a definuje problematiku pomocí syndromologie. Používání geriatrických syndromů pak může pomoci klinickým lékařům lépe popsat křehké geriatrické pacienty, jejich zdravotní problémy, rizika a potřeby.

Vydavatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2490-4
Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví
Mezinárodní klasifikace funkčních schopností, disability a zdraví : MKF řeší problém následků chorob, úrazů nebo vrozených vad napříč etiologickým diagnózám, uváděných v Mezinárodní klasifikaci nemocí. Chybná diagnóza sice přestává být problémem, ale průvodní jevy nejrůznějších diagnóz jsou stále závažnější vzhledem k možnostem, které může moderní společnost poskytnout a řešit. Stejně důležité je hodnocení reziduálního zdraví neporušených funkcí. Spojení těchto poznatků provádí moderní rehabilitace, která začíná ve zdravotnickém prostředí, ale významně přesahuje do dalších oblastí a stává se tak celospolečenským úkolem. Tato publikace se nyní stává nezbytnou pro všechna rehabilitační centra, posudkové komise sociálního zabezpečení a pro všechny zdravotníky i veřejné činitele, jejichž pracovní náplň se týká zdravotně-sociální a pracovní problematiky.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-1587-2
[Publikace] Alzheimerova nemoc – Patricia R. Callone, Connie Kudlacek, Barbara C. Vasiloff, Jananaan Manternach, Roger A. Brumback
Alzheimerova nemoc
Příručka je doslova nabitá praktickými tipy jak zvládat péči o pacienty s Alzheimerovou nemocí a udržet jejich kvalitu života co nejdéle. Publikace je určena všem pečovatelům o tyto nemocné z řad rodinných příslušníků i zdravotnických pracovníků. Čtenář bude po přečtení knihy vědět, které funkce si pacient uchovává i s postupující nemocí, jaké léky a další choroby ovlivňují průběh nemoci, jak je možné upravit prostředí, ve kterém pacient žije, aby byly denní životní úkony pro něj jednodušší. Příručka poradí pečovatelům na jaké právnické a finanční záležitosti se zaměřit i jaké jsou možnosti sociální a společenské podpory. Velmi cenné jsou rady jak se vyrovnat se změnami osobnosti a chování pacienta.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2320-4
[Publikace] 100+1 otázek a odpovědí o krevním tlaku – Eliška Sovová
100+1 otázek a odpovědí o krevním tlaku
Je známým faktem, že kardiovaskulární onemocnění patří na první místo v příčinách úmrtí ve vyspělém světě. Vysoký krevní tlak je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů těchto onemocnění. Jak ale těmto rizikovým faktorům předejít? Co můžeme pro své zdraví udělat a jak jednat, pokud již byl vysoký krevní tlak zjištěn? Další z řady 100+1 otázek a odpovědí se věnuje právě tomuto palčivému tématu: autorka čtivou a srozumitelnou formou odpovídá na všechny otázky, které s krevním tlakem souvisejí, od základních informací až po možnosti prevence či nejnovější poznatky v léčbě. Velká část je věnována praktickým doporučením správného měření krevního tlaku v domácím prostředí.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2281-8
[Publikace] Estrogenní deficit – Tomáš Fait, Marta Šnajderová a kolektiv
Estrogenní deficit
Kniha se komplexně zabývá významem estrogenu pro organismus ženy v průběhu celého jejího života. Podrobně probírá patologické stavy primárních i sekundárních hypoestrinismů. Na jejich zevrubný teoretický popis navazuje rozbor účinku estrogenů v dané nozologické jednotce a závěr každé kapitoly je věnován klinickému užití estrogenů v jednotlivých oblastech, přínosům, rizikům a alternativám.

Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2008
ISBN 978-80-7345-128-8
[Publikace] Poradenství pro smrtelně nemocné a pozůstalé – Colin Murray Parkes, Marilyn Relfová, Ann Couldricková
Poradenství pro smrtelně nemocné a pozůstalé
Trojice autorů, kteří zásadním způsobem přispěli k rozvoji současného britského systému poradenství pro pozůstalé, zde fundovaně, avšak srozumitelným způsobem seznamuje čtenáře s psychologickými a sociálními procesy, které doprovázejí umírání i zármutek, i se zásadami a průběhem poradenského procesu v takto náročných životních etapách.
Obecné pasáže knihy jsou doplněny a ilustrovány řadou příkladů z praxe a případových studií, které pokrývají mnoho oblastí terminální péče i péče o pozůstalé – kniha se věnuje problémům spojeným s rakovinou, AIDS, se sebevraždami i vraždami a tragickými nehodami.

Nakladatel: Barrister & Principal, 2008
ISBN: 978-80-87029-23-7
[Publikace] Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče – Firthová Pam, Luffová Gill, Oliviere David
Ztráta, změna a zármutek v kontextu paliativní péče
Současná medicína považuje za svůj nejdůležitější cíl zdraví pacienta, jeho vyléčení. Odvrácenou stranu tohoto úsilí bohužel nezřídka představuje opomíjení situace těch, kteří se již k naději na vyléčení upínat nemohou a kteří čelí faktu smrti. Jejich potřebám, mnohdy zásadně odlišných od potřeb "běžných" pacientů, se věnuje paliativní péče. Právě v rámci tohoto typu péče je zřejmé, že v centru pozornosti nestojí jen samotný pacient, ale i jeho blízcí a všichni, pro něž smrt pacienta znamená ztrátu a jejichž život se jeho smrtí změní. Kniha přináší soubor nejnovějších mezinárodních zkušeností se zdravotnickou a sociální péčí o pozůstalé.

Nakladatelství: Společnost pro odbornou literaturu, 2008
ISBN: 978-80-87029-21-3

[Publikace] Výkladový ošetřovatelský slovník – Kolektiv autorů
Výkladový ošetřovatelský slovník
Překlad publikace Oxford Dictionary of Nursing je určen nejen všem sestrám a studentům ošetřovatelství, ale také dalším nelékařským zdravotnickým pracovníkům. Kniha obsahuje přes 10 000 hesel z klinických i teoretických oblastí ošetřovatelství a medicíny. Text je doplněn obrázky a přehlednými tabulkami. Vychází s podporou ČAS a MZ ČR.

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2240-5
[Publikace] Paliativní medicína pro praxi – Ondřej Sláma, Ladislav Kabelka, Jiří Vorlíček et al.
Paliativní medicína pro praxi
Paliativní medicína si klade ambiciózní cíl: udržet dobrou kvalitu života i v situaci pokročilého nevyléčitelného onemocnění. Snaží se především mírnit bolest a další tělesné symptomy. Dobrá kvalita života však znamená více, než že »pacient nemá nesnesitelné bolesti, nezvrací a má pravidelnou stolici«. Klíčově důležité je také rozpoznání a saturace potřeb v oblasti psychické, sociální a duchovní.
Kniha přináší praktické návody k řešení nejčastějších tělesných a psychických projevů pokročilých stadií onkologických i neonkologických nemocí a další, na praxi orientované informace o komunikačních, etických, právních, psychosociálních a spirituálních aspektech paliativní péče. Je určena všem zdravotníkům, kteří ve své praxi přicházejí s nevyléčitelně nemocnými do kontaktu.

Vydalo nakladatelství Galén, 2007
ISBN:9788072625055

Pro období prosinec 2006 až květen 2007 byla veřejným ochráncem práv vybrána pro provádění systematických návštěv zařízení sociálních služeb pro seniory, tedy podle původní právní úpravy domovy důchodců, popřípadě domovy – penziony pro důchodce, a domovy pro seniory.Skupina pracovníků Kanceláře veřejného ochránce práv navštívila dvacet sedm těchto zařízení. U sociálních zařízení pro seniory může mít špatné zacházení nejen podobu porušování základních práv, jako je např. právo na osobní svobodu či právo na soukromí, ale také podobu nekvalitně poskytovaných služeb, projevující se např. nedostatečným respektováním sociální autonomie a práva na spolurozhodování o vlastním životě, zneužíváním závislosti na péči nebo jejím prohlubováním.
[Publikace] Rakovina tlustého střeva a konečníku – Rostislav Vyzula, Jan Žaloudík a kolektiv
Rakovina tlustého střeva a konečníku
Rakovina tlustého střeva a konečníku je jednou z hlavních příčin mortality na rakovinu a navzdory různým snahám o preventivní programy je stále významnějším zdravotním problémem. Kniha je zajímavá pro každého, kdo má zájem maximálně pomoci nemocným s kolorektální rakovinou a nabízí nové pohledy a možnosti, které nejsou součástí běžné odborné literatury.

Vydalo nakladatelství Maxdorf 2007
ISBN: 978-80-7345-140-0
[Publikace] Kognitivní poruchy a demence – Irena Rektorová
Kognitivní poruchy a demence
Text zachycující nejnovější poznatky klinické a výzkumné problematiky kognitivních poruch

Vydalo nakladatelství Triton, 2007
ISBN: 978-80-7387-017-1
[Publikace] Jak přežít pobyt ve zdravotnickém zařízení – Renata Podstatová, Eliška Sovová, Jarmila Řehořová
Jak přežít pobyt ve zdravotnickém zařízení
Kvalita zdravotnických služeb je v poslední době velice žhavým a přetřásaným tématem. Proto vznikla kniha Jak přežít pobyt ve zdravotnickém zařízení, která přehledně zpracovává všechna témata, týkající se kvalitní péče ve zdravotnickém zařízení. Základem každého dobrého vztahu mezi lidmi je správná komunikace. Mnoho neshod a nedorozumění ve zdravotnictví vzniká právě z nedostatečné komunikace a z nesprávného dojmu pacienta, že zdravotnický personál je neomylný a dokonalý. Kniha má proto pacienta upozornit na to, že komunikace je dialog, který vedou dva partneři - zdravotnický personál a pacient. Má především ukázat, jak lze provádět kvalitní zdravotnickou péči za účasti dobře informovaného pacienta.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-1997-9
[Publikace] Agrese u lidí s mentální retardací a s autismem – Kateřina Thorová, Věra Čadilová, Hynek Jůn
Publikace se věnuje problematice zvládání problémového chování u lidí s autismem a s mentální retardací. Je zaměřena převážně na dospívající a dospělou klientelu v domovech nebo centrech sociálních služeb (dřívější ústavy sociální péče), kde je personál v nevýhodném poměru vůči počtu klientů (přibližně 1:10)
Kniha je koncipována jako sborník sestavený odborníky, kteří poskytují ucelený náhled na zvládání problémového chování, a je určena pro využití v praxi. Popisuje specifika diagnóz mentální retardace, autismu a duálních diagnóz, věnuje se kognitivně behaviorální terapii agresivního chování, nácvikům funkční komunikace a pracovního chování. Autoři se zabývají také otázkou farmakoterapie a na problematiku zvládání problémového chování nahlížejí i z pohledu české legislativy.

Nakladatel: Portál, 2007
ISBN: 978-80-7367-319-2

[Publikace] Problematické situace v péči o seniory – Martina Venglářová
Problematické situace v péči o seniory
Publikace je určena všem zdravotnickým a sociálním pracovníkům, kteří pečují o seniory v nemocnicích a dalších zařízeních ústavní péče i v domácí péči. Zaměřuje se na prevenci problematických situací v péči o seniory, nabízí možnosti prevence, zvládání náročných situací a vyhodnocení incidentů jako možnost preventivního působení. Autoři, kteří mají velké zkušenosti s pacienty s problémových chováním, nabízí kromě teoretických poznatků i praktické příklady řešení jednotlivých situací. Publikace umožní pracovníkům zlepšit péči o seniory, včasně odhalit oblasti problémů a působit na ně. Omezí se výskyt konfliktů i případů napadení personálu či jiných osob pacientem.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2170-5
[Publikace] První pomoc pro každého – Jiří Stelzer, Lenka Chytilová
První pomoc pro každého
Počet smrtelných úrazů v České republice lze považovat za alarmující. Účinná pomoc může v mnoha případech znamenat zásadní rozdíl mezi životem a smrtí. Proto by měla být schopnost zhodnocení stavu postiženého a způsobilost poskytnut první pomoc součástí základních znalostí a dovedností každého člověka. Praktický manuál seznámí čtenáře s tím, jak v případě ohrožení zdraví či lidského života postupovat, co je důležité neopominout a jak a kdy začít v případě nutnosti s oživováním.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-2144-6
[Publikace] Demence – Vladimír Pidrman
Demence
Knížka se zabývá neurobiochemií, patologií a neuropatologií demence a uvádí terapeutické postupy léčby kognitivní poruch, poruch chování a změn aktivit denního života. A to vše jak z pohledu farmakologického, tak i behaviorálního. Nezapomíná ani na výživu - často opomíjenou problematiku dementních nemocných. Vymezuje roli pečovatele. Publikace je doplněna zajímavými kazuistikami a je určena zejména nejširší lékařské veřejnosti a studentům medicíny.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-1490-5

[Publikace] Praktický slovník medicíny – Martin Vokurka, Jan Hugo a kol.
Praktický slovník medicíny
Osmé, dále rozšířené vydání úspěšného lékařského výkladového slovníku pro širokou veřejnost obsahuje více než 11.000 hesel a nově navíc rozsáhlou přílohu normálních laboratorních hodnot. Srozumitelný a přehledný výklad doplněný příklady a ilustracemi umožňuje snadno porozumět tomu, co lékař říká a píše, tj. lékařským zprávám, nálezům apod. Čtenář také získá jistotu, jak odborné pojmy vyslovit a jak je používat.

Vydalo nakladatelství Maxdorf, 2007
ISBN: 978-80-7345-123-3
[Publikace] Ošetřovatelství v intenzivní péči – Gabriela Kapounová
Ošetřovatelství v intenzivní péči
Publikace je určena všem sestrám, které pracují v prostředí intenzivní péče i těm, které se starají o akutně nemocné pacienty na ostatních ošetřovatelských jednotkách. Kniha je zdrojem cenných informací i pro studenty a vyučující v oborech všeobecná sestra a zdravotnický asistent. Kromě úvodních kapitol, které popisují péči o pacienta při příjmu na oddělení intenzivní péče, překladu na jiné oddělení či propuštění do domácího ošetřování.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-1830-9
[Publikace] Etika v ošetřovatelství – Jana Kutnohorská
Etika v ošetřovatelství
V současné době jediná učebnice etiky, která je svým zaměřením určena pouze studentům ošetřovatelství a zdravotním sestrám. Etika zdravotní sestry má řadu odlišností od etiky lékaře, které vyplývají z jejího poslání, kompetencí a měnícího se postavení ve zdravotnickém týmu. Po prostudování knihy se sestry budou lépe orientovat v problematice ošetřovatelské etiky, budou umět pojmenovat etická dilemata, argumentovat o nich a hledat možná východiska. Kniha jim poskytne vodítko k rozhodování a správnému jednání v nesnadných situacích.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-2069-2
[Publikace] Úvod do komunitního ošetřovatelství – Darja Jarošová
Úvod do komunitního ošetřovatelství
V publikaci předkládá autorka čtenářům základní východiska a principy komunitní péče, zabývá se komunitě orientovaným ošetřovatelským procesem u vybraných populačních skupin a členů komunity. Seznamuje s vybranými komunitními službami a institucemi včetně služeb domácí péče. Předkládá odborné veřejnosti možnost efektivní aplikace principů veřejného zdraví vedoucích k podpoře zdraví populace v podmínkách komunitní péče.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2150-7
[Publikace] Thanatologie – Helena Haškovcová
Thanatologie
Thanatologie je naléhavé, široce interdisciplinární téma, které nebylo dosud v naší literatuře dostatečně zpracováno. Autorka tím, že se této tabuizované a odkládané problematiky ujala, nejen prolomila bariéru desítky let trvajícího mlčení a faktologicky vyplnila jedno z »bílých míst« klinické medicíny, ale dala podstatný vklad do národního knižního fondu.

Thanatologie je naléhavé, široce interdisciplinární téma, které nebylo dosud v naší literatuře dostatečně zpracováno. Autorka tím, že se této tabuizované a odkládané problematiky ujala, nejen prolomila bariéru desítky let trvajícího mlčení a faktologicky vyplnila jedno z »bílých míst« klinické medicíny, ale dala podstatný vklad do národního knižního fondu.

Vydalo nakladatelství Galén, 2. přepracované vydání, 2007
ISBN:9788072624713
[Publikace] Bazální stimulace – Karolina Friedlová
Bazální stimulace
Kniha poskytuje teoretické poznatky o koncepci bazální stimulace a praktické rady jak pečovat o pacienty, kteří jsou v kómatu, nebo s těžkým zdravotním postižením. Kniha je členěna do kapitol podle oblastí základních lidských potřeb s uvedením praktických činností. Text doprovází názorné fotografie. Čtenáři po prostudování knihy získají dovednosti v pečování o pacienty podle koncepce Bazální stimulace. Kniha vznikla na základě požadavku pracovníků z praxe i rodinných příslušníků, kteří se o své nemocné doma starají.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-1314-4
[Publikace] Diferenciální diagnostika prvního kontaktu – R. Douglas Collins
Diferenciální diagnostika prvního kontaktu
Dvojbarevná kniha obsahuje abecedně řazený přehled všech základních oblastí, kde je zapotřebí uplatnit diferenciální diagnostiku a tak umožňuje začínajícím internistům a praktickým lékařům rychle stanovit přesnou diagnózu. Text, který propojuje poslední odborné diagnostické postupy a příznaky pacienta, je doplněn více než 250 dvoubarevnými obrázky a 62 tabulkami. Kniha je velmi zajímavá pro čtenáře i svým osobitým didaktickým přístupem. Publikace je překladem třetího, zcela přepracovaného a doplněného vydání.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-0897-3

[Publikace] Zdravotnická psychologie – E. Zacharová, M. Hermanová, J. Šrámková
Zdravotnická psychologie
V teoretické části seznamuje čtenáře s problematikou psychologie nemocných. Zabývá se psychickými stavy v rámci diagnosticko terapeutické činnosti, při poskytování psychické pomoci nemocným v průběhu léčby a při vyrovnávání se s chronickými stavy nemoci. Učebnice poskytuje teoretické znalosti základních psychologických postupů při komunikaci s pacienty s různým druhem a stupněm poškození zdraví. Kniha pomůže studentům a sestrám zvládat náročné situace v péči o individuální potřeby nemocných, handicapovaných a umírajících. Autoři berou v úvahu také důležitost péče o duševní stav zdravotnických pracovníků. V druhé části učebnice si formou praktických cvičení studenti mohou procvičovat řešení a zvládání různých problémových situací. Naučí se řešit situace s nimiž se budou setkávat v osobním a pracovním životě. Kniha je určena také sestrám, které chtějí získat nejnovější poznatky z oboru. Kniha je doplněna interaktivním CD s praktickými úkoly a pracovními listy.

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN: 978-80-247-2068-5
[Publikace] Pochybení a sankce při poskytování lékařské péče – Lubomír Vondráček, Vladimíra Dvořáková
Pochybení a sankce při poskytování lékařské péče
Autor (právník a lékař) upozorňuje poutavým a čtivým způsobem na problémy, které se mohou stát každému lékaři, nebude-li dodržovat právní zásady svého povolání. Knihu využijí jak začínající lékaři (i studenti medicíny), tak zkušení odborníci ze všech oborů pracujících jak na lůžkových, tak ambulantních zdravotnických zařízeních. Publikace podává v obecné části lékařům potřebné informace týkajících se práva, v části speciální pak ukazuje na konkrétních případech skutečného nebo domnělého pochybení, čeho se vyvarovat a jak při kolizi postupovat. Znalosti z této oblasti v povědomí nejširší lékařské veřejnosti často chybí a "opatrnosti není nikdy dost".

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-2181-1
[Publikace] Cévní mozková příhoda – Valery Feigin
Cévní mozková příhoda
Specialista na mozkové ikty, prof. Valery Feigin, napsal bohatě ilustrovanou příručku pro oběti cévních mozkových příhod i pro jejich rodiny a pečovatele, v níž podává jasný a stručný výklad toho, co iktus je a jak je možné mu předcházet nebo jeho následky zvládnout. Kniha poskytuje krok za krokem praktické instrukce pro domácí péči o postižené pacienty. S její pomocí se naučíte pečovat o pacienta s iktem v domácnosti, pochopíte následné nesnáze po příhodě, porozumíte tomu, co je mozkový iktus, co udělat, když iktus nastane, a jak zdolat rizika cévní mozkové příhody.

Vydalo nakladatelství Galén, 2007
ISBN:9788072624287
[Publikace] Stáří – Zdeněk Kalvach, Alice Onderková
Stáří
Spoluprací našeho předního gerontologa a zdravotní sestry vznikla příručka seznamující s problematikou stáří a geriatrické péče v rozsahu znalostí a dovedností potřebných jak pro nelékařské profese ve zdravotnictví a pracovníky pečovatelských služeb, ústavů sociální péče, domovů důchodců, hospicových zařízení ap., tak i pro všechny ostatní, kteří o seniory pečují či se s nimi dostávají do styku v běžném životě. Součástí textu jsou mj. zásady pro komunikaci s pacienty se zdravotním postižením.

Vydalo nakladatelství Galén, 2006
ISBN:8072624555
[Publikace] Klimakterická medicína – Tomáš Fait
Klimakterická medicína
Kniha podává přehled studií věnujících se vlivu jednotlivých léčebných modalit na akutní klimakterický syndrom, urogenitální atrofii a osteoporózu jako hlavních oblastí projevu estrogenního deficitu. Zabývá se otázkami rizik terapie. Věnuje se dále kontroverzním tématům vlivu hormonální substituční terapie na kardiovaskulární systém, s věkem spojené nemoci oka, kolorektální karcinom či degenerativní nemoci nervového systému a demence. Zvláštní kapitoly jsou věnovány jednotlivým preparátům hormonální substituční terapie, skupině STEARs, fytoestrogenům a alternativám hormonální léčby. Závěrečná kapitola předkládá styčné body současných světových i našich doporučení pro postupy v klimakterické medicíně.

Vydalo nakladatelství Maxdorf, rok vydání 2006
ISBN: 80-7345-100-X

[Publikace] Pochybení a sankce v ošetřovatelské péči II – Lubomír Vondráček, Jan Vondráček
Pochybení a sankce v ošetřovatelské péči II
Další kniha z pera známého autora navazuje na úspěšnou publikaci Pochybení a sankce při poskytování ošetřovatelské péče. Dílo, které je určeno nejen sestrám v praxi, ale i studentům ošetřovatelství, přináší další zajímavé kauzy, ke kterým dochází při výkonu práce sestry. Některé kauzy mohou vyvolat na tvářích čtenářů úsměv, jiné jsou vážnějšího charakteru. Všechny však upozorňují na domnělá či skutečná pochybení, ze kterých mohou být sestry kdykoliv a kýmkoliv obviněny. V obecné části se čtenáři seznámí se základními právnickými termíny a dozví se, že sestra může být vnímána jako občan, zaměstnanec, poskytovatel ošetřovatelské péče, ale také jako obviněný, pachatel či svědek trestného činu, původce škody či újmy na zdraví. Speciální část obsahuje jednotlivé kauzy, které mají jednotnou osnovu: podání (neboli obvinění), skutkový stav věci, diskusi a závěr.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2006
ISBN 80-247-1919-3
[Publikace] Demence v kazuistikách – Helena Kučerová
Demence v kazuistikách
Ojedinělý, praktický a názorný přehled psychopatologických typů pacientů s demencí, s nimiž se lékaři běžně setkávají ve svých ordinacích. Kniha je určena pro psychiatry, praktické lékaře, neurology, geriatry, psychology, studenty medicíny, ale i zdravotní sestry příslušné specializace. Autorka, která vychází ze své zkušenosti, lékařům poradí, jak diagnózu rozpoznat, jak s pacientem hovořit, jak ho léčit. Vše dokumentuje na kazuistikách. Text je doplněn kresbami pacientů, jež doplňují informace o vývoji léčby.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2006
ISBN 80-247-1491-4
[Publikace] Ošetřovatelské diagnózy – Jana Marečková
Ošetřovatelské diagnózy
Kniha je určena studentům ošetřovatelství na všech stupních studia i sestrám, které pracují s ošetřovatelskými plány, jejichž základní součástí, od kterých se veškerá péče odvíjí, jsou ošetřovatelské diagnózy.Při tvorbě diagnóz autorka vychází z klasifikace NANDA, diagnózy řadí do skupin podle jednotlivých potřeb člověka. Po prostudování knihy budou studentky i sestry v praxi schopné rozpoznat potřeby pacientů i jejich blízkých a stanovit ošetřovatelský problém, který povede k plánování péče.

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2006
ISBN: 80-247-1399-3
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: