Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

30.11.2006  Může...?   J.

Dobrý den.Podle nového zákona může babička jako osobu ,která jí bude zajišťovat péči napsat osobu,která má ČID nebo PID ?Děkuji
Může, je otázkou, zda důvod pro který má přiznaný ID, umožňuje péči.
...

28.11.2006  Bezmocnost   Božena Juráková

Dobrý večer,
chci se zeptat co všechno se posuzuje při rozhodnutí o stupni bezmocnosti starého člověka a při rozhodnutí o přidělení průkazu ZTP. Bere se i ohled na věk osoby? Děkuji za odpověď.
Pojem bezmocnost přestává v souvislosti s novým zákonem rozhodující, do popředí vystupuje závislost na pomoci další osoby. Ta je limitována zdravotním stavem. Podívejte se na stránky MPSV, vše na nich najdete.
...

28.11.2006  autonehoda   Jana Horáková

synovec po autonehodě,mozek poškozen,probral se,rozumí,pravá polovina těla ochrnuta.nyní skončil v ustavu.sestry zlé,odepsali ho,žádná rehabilitace,nevíme,jak pomoci.všude je plno.psychicky jsme na dně.děkujeme za radu
Váš záznam má trochu charakter telegramu, takže mi není zcela jasné, co byste vlastně potřebovali/y. Záleží na věku postiženého, jaká úroveň znalosti, zkušeností předcházela, jak dlouho je po nehodě......Docházet za synovcem může kdokoliv z šírší rodiny, mluvit s ním, cvičit s ním, což lze konzultovat s fyzioterapeutem. I finanční otázka je důležitá. Ale vím příliš málo k odpovědi. více >>>
...

28.11.2006  Jak se postarak o matku   Jan Košťák

Dobrý den,
moje matka je podopravní nehodě již přibližně 9 let imobilní, ovládá jen hrubou motoriku rukou a dokáže kývat hlavou. Nemůže mluvit a tak veškerá domluva s ní probíhá tím, že ukazuje na písmena napsaná na tabuce. Do nedávna se o ni starala babička (její matka), ale ta bohužel zemřela. Po dohodě se sourozenci jsem na sebe vzal opatrovnictví naší matky a teď je na mě,abych rozhodl co s ní bude dál.
Snažim se zjistit jakékoliv informace o možnostech péče o ni, ale vhledem k tomu, že nemám žádné zkušenosti, tak mám problém se vyznat v (pro mě) zmatených informacích, které jsem nalezl.
Vzhledem ke dravotnímu stavu matky je potřeba, aby byla téměř celýden pod dohledem nějaké osoby. Možnststarat se o ni v domácnosti je stížena tím, že bydlí v rodiném domě, který je stále v podílovém vlastnictví bývalého manžela (našeho otce). Ten podal již po několikáté žalobu o majetkoprávní vyrovnání, tudíž se bude muset dům nejspíš prodat.
Bohužel jsem nebyl schopen zatim najít nějaké zařízení, kde by mohla být matka případně dlouhodobě umístěna, ve kterém by o ní bylo postaráno i po stránce rehabilitace.
Byl bych rád kdyby jste mi poradili kde najít nějaký pro laika srozumitelný seznam zařízení, nebo služeb, které bych mohl využít v péči o svou matku. Případně kdyby jste mě odkázali na někoho v okolí Nymburka, kdo by mi mohl kvalifikovaně poradit.
Děkuji Jan Košťák
Zkuste se domluvit s zdravotně sociálním odborem v Nymburce a taky se podívejte na svépomocné skupiny v odkazech na našich stránkách, bývají informovanější než profici.
...

28.11.2006  péče   Anna

Dobrý den, prosím o radu, z čeho mi bude vypočten důchod, když pečuji o svého otce a příspěvek na péči není brán jako příjem a tudíž nemůže být ani z výše tohoto příspěvku vypočten.
Děkiji za odpověd a přeji hezký den
Budete muset kontaktovat okresní správu sociální zabezpečení v místě vašeho bydliště.
...

28.11.2006  alkoholik,který ničí celou rodinu   Eva Henychová

Dobrý den,
nevím si již rady a proto se obracím na Vás. Jsem 21 let vdaná, s mužem máme 2 děti, synovi 20 let a dceři bude 18 let. V době, kdy jsem s manželem chodila jeho otec marodil a nakonec zemřel na rakovinu. Manžel již tehdy dost pil, ale byla jsem mladá a zamilovaná. Před 10 lety jsem jeho matce a bratrovi řekla, že má manžel problémy s pitím. Doufala jsem, že mu domluví. Manžel je totiž dodnes na matce a bratrovi dost závislý a co bratr řekne je pro něho snad svaté. Místo toho, aby mu domluvili, s ním oba dva do hospod chodili a já jsem byla samozřejmě ta špatná - tchýně mně ani neodpověděla na
pozdrav. Tehdy jsem podala žádost rozdvod v domnění, že se manžel skutečně zalekne a nechá toho. Sliboval a já rozvod stáhla, ale v krátké době se vrátil opět ke kamarádům a k alkoholu. Dnes po dalších 10-ti letech jsem švagrovi sdělila, že je jeho bratr těžký alkokolik a aniž by mně nechal dopovědět, neboť jsem mu chtěla říci, že asi on jediný by ho mohl "dotáhnout" k lékaři, mně řekl, abych ho netahala do našich problémů. Náš syn mu už 2x řekl, aby toho nechal anebo ať se odstěhuje, že se za něho stydíme a jsme bez peněz. Ani na syna nedal. Dnes lže i dceři do telefonu, že je v práci a že nemůže přijít domů a přitom dcera z pozadí tel. rozhovoru pozná, že je opět v hospodě. Rozvedla bych se, ale máme družstevní byt, který mně samozřejmě nechce nechat, ale zároveň mně nechce vyplatit a ani se nechce rozvádět. Jeho noční ( ranní) příchody, kdy se nedokáže trefit klíčkem do zámku bytu a zvoní na nás a kdy po něm myji toaletu, aby děti neviděly jak strašné chování jejich otec má ( dodnes mu vařím , peru apod. i když spolu 3 roky jako manželé nežijeme) je pro mne a moc dobře vím, že i pro děti velice vysilující. Vím, že je nemocný a že potřebuje odbornou pomoc, ale nevím jak to udělat. Ze zoufalství mně již napadlo, že ho nechám zavřít do léčebny, ale nevím jak postupovat a proto se na Vás obracím. Čekám na odpověď. Děkuji, s pozdravem Eva Henychová
Zavřít do léčebny svého muže bez jeho souhlasu nemůžete. K protialkoholní léčbě je nutný souhlas. Soudně nařízená protialkoholní léčba je spojena s trestným činem pod vlivem alkoholu, kde se v znaleckém prokáže závislost a vhodnost léčby. Váš muž však žádný trestný čin v opilosti nespáchal a nevychovává už nezletílé děti. více >>>
...

28.11.2006  Platba pojistného   Jana

Takže mám to chápat tak,že když budu napsaná jako osoba,která péči zajišťuje,nemůžu si přivydělávat?Tu péči by prováděl dotyčný jenom po dobu mého přivýdělku,cca 4-6hodin.Děkuji
Můžete si přivydělat, zajistíte-li péči, jen musi v pořádku zdravotní a sociální pojištění.
...

27.11.2006  Platba pojistného   Jana

k1.1.2007mě babička napíše jako osobu,která jí bude zajištovat péči.Současně mám možnost nastoupit do zaměstnání nebo alespoň brigádně od tohoto data stím,že o babičku bude zajištěno jinou osobou jí blízkou po dobu této brigády či zaměstnání.Jak je to prosím v souvislosti v tomto případě se zdr.a soc.pojištěním?Musím si hradit anebo za mě hradí stát nebo v případě brigády nebo zaměstnání zaměstnavavtel?Děkuji
Takže babička nahlásí změnu osoby, která zajišťuje péči.
...

27.11.2006  pečování o osobu blízkou   Jana Kunderová

Dobrý den chtěla bych se zeptat co musím podniknout za kroky abych se mohla starat o prarodiče. Mají částečnou bezmocnost a bez cizí osoby se neobejdou. Dělám nyní kurz pracovnice v sociálních službách ale nevím jak mám postupovat Budu ráda když mě trochu nasměrujete. Předem děkuji.
Bylo by vhodné kontaktovat odbor sociálních věcí a zdravotnictví, zda dojde automaticky k "překlopení" na příspěvek na péči a zjistíte, zda je potřeba vyplnit údaje k oprávněné osobě (což jsou vaši rodiče) a osoby blízké nebo jiné, která v současné době pečuje o výše uvedené (to jste vy). více >>>
...

25.11.2006  ZSS   Jana

Dobrý den, mám několik otázek k novému ZSS.
1. Od 1.1.2007 bude stát platit sociální a zdravotní pojištění za osoby, které žijí ve společné domácnosti s osobou, o kterou pečují. Bude těmto pečujícím osobám, které nežijí s klientem ve společné domácnosti, státem hrazeno zdravotní pojištění (a bude to platit i pro nepříbuzné fyzické osoby - např. sousedka?).
2. Kdo se musí registrovat pro péči o postiženou osobu - vím, že příbuzní (osoby blízké) ne, musí se registrovat nepříbuzná fyzická osoba - např. ta sousedka?
3. Ztoho plyne další otázka - písemnou smlouvu s klientem musí sepsat jen registrovaná osoba, tzn. osoba blízká nemusí, ale musí uzavřít smlouvu fyzická osoba, pokud podle předešlé otázky nebude muset být registrovaná?
4. Jeden konkrétní dotaz. Moje známá pečuje o syna ZTP/P, kterému je 16,5 let. Je autista a mentálně postižený. Dosud pobírala POB a od roku 2007 by jí stát hradil zdravotní i sociální pojištění. Bude jí ale pojištění hradit i v případě, že všední dny bude trávit v ÚSP (kvůli vzdělávání a zájmovým činnostem) a domů bude jezdit jen na víkendy? Každodenní dojíždění asi není možné kvůli vzdálenosti, ale kdyby ho denně vozila tam a zpět, dostávala by pojištění?
Děkuji Jana
Nedá se nic dělat, k vašim otázkám si budete muset přečíst prováděcí vyhlášku a konzultovat OSSZ odělení důchodového pojíštění v místě. Například péče pouze přes víkend ani dnes chápaná jako péče pro základ POB, jenže nevím souvislosti, těžko mohu posuzovat. více >>>
...

24.11.2006  Žádost o potvrzení....   Jana

Dobrý den.Od 1.1.2007 mě babička napíše jako osobu,která se o ni stará.Babička má 2.stupeň bezmocnosti a já na ni pobírám POB.Zároveň jsem evidována na ÚP.Mám pak žádat o potvrzení ,že se o babičku starám pro účely pojištění nebo se musím vyškrtnout z ÚP?A taky s ní nebudu bydlet ve spol.domácnosti.Děkuji
Přečtěte si prováděcí vyhlášku, je v našich novinkách. Bylo by vhodné abyste navázala kontakt s OSSZ oddělení důchodového pojištění, kde dostanete bližší informace týkající se změny právní úpravy, protože je jednodušší být v souladu s místními podmínkami, než když vám sdělím, že babička si objednává u vás službu.
...

24.11.2006  Zvýšení příspěvku na péči   Michal Šindelář

Zajímalo by mě, zda se kromě zvýšení příspěvku na péči od roku 2007 zvýší také hranice přivýdělku z dosavadních 6000,-Kč? Děkuji.
K této problematice vám nic neřeknu, nevím. Pokud máte nějaké zajímavé, věrohodné informace, dejte je do diskuse.
...

23.11.2006  Dluhy částečně nesvéprávného člověka   Dita Norková

Dobrý den. Podávám podnět na zbavení svéprávnosti pro právní úkony mé matky.Pokud by byla zbavena svéprávnosti a já se jako dcera stala jejím opatrovníkem, mám povinnost uhradit její dluhy, které před zbavením svéprávnosti nadělala ? Splátky úvěrů, které nadělala přesahují výši jejího důchodu, takže pokud bych měla povinnost hospodařit s jejími penězi, jsem v mínusu a musela bych hradit ze svého. Za kým tyto dluhy půjdou ? Také prosím o informaci, kde bych se takovéto a podobné záležitosti jako např. veškeré povinnosti opatrovníka, dozvěděla. Předem děkuji
Pokud bude vaše matka omezena nebo zbavena způsobilosti k právním úkonům a vy se stanete opatrovnicí, tak proberete problematiku se soudním úředníkem, který vás do funkce stanoví. Konzultovat můžete vyššího soudního úředníka i nyní. Její dřívější dluhy budou zřejmě předmětem dalšího soudního jednání, neboť bude potřeba prokázat, kdy se začal duševní stav vaší matky měnit. více >>>
...

22.11.2006  ošetřování člena rodiny   Naďa Hvožďová

Dobrý den.Prosím o radu.Pokud nežiji s rodiči ve společné domácnosti,mám nárok na paragraf?Maminka má problémy s klouby, teď je po operaci komplikované zlomeniny na noze a utržené šlachy.Je špatně pohyblivá. Navíc je dost silná a otec má problemy se zády..Ráda bych pomohla alespoň pár dní,když ji propustí z nemocnice.Nebo nabízí se ještě nějaká možnost,jak bych se o ni mohla starat a pomoct? Prosím, poraďte.Děkuji.
Podívejte se na http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/podporapriosetrovaniclenarodiny.php , nárok byste měla v rámci podpory při ošetřování člena rodiny, poskytuje se za kalendářní dny, nejvýše po dobu prvních devíti kalendářních dnů, pokud potřeba ošetřování v nich trvá. Tato doba se počítá vždy ode dne vzniku potřeby ošetřování. více >>>
...

22.11.2006  Péče o nemocného manžela   Petra Matějková

Dobrý den!Manžel je dva roky po operaci nádoru na mozku,nyní se jeho zdravotní stav zhoršil.Prognoza je dost špatná.Je druhý měsíc na nemocenské, ale jeho zdravotní stav vyžaduje celodenní péči.Já jsem vedena na Úřadu práce a bylo mi dosti necitlivým způsobem oznámeno, že ošetřování mi budou tolerovat maximálně 3 týdny a potom musím přinést potvrzení, že pečuji o osobu blízkou.Znamená to snad, že musím požádat o manželovu bezmocnost, aby mě nevyškrtli z evidence a tím bych si musela sama platit sociální a zdravotní pojištění?Manžel má nárok na nemocenskou, která je jistě vyšší než invalidní důchod. A jaké mám prosím nároky já jako manželka, která pečuje o manžela?Děkuji. Petra Matějková
Do konce roku bezmocnost a péče o osobu blízkou, od nového roku platí nový zákon o sociální službách. Podívejte se v našich novinkach na odkaz prováděcí vyhlášky. O bezmocnost bych určitě požádala. Starat se budete dál, jen za jich podmínek.
...
| 1 | .. | 150 | | 152 | | 154 | .. | 180 |
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: