Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

15.2.2016  Konflikt s ošetřujícím personálem   Barbora

Dobrý den,
mám babičku, které bylo v lednu 90 let. Před cca dvěma lety doma upadla a zlomila si ruku na dvou místech. Proběhala operace a po pár měsících na různých LDN byla propuštěna do domácí péče. Bohužel po měsíci prodělala mrtvici a bylo nutné jí opět umístit na LDN. Babička je po mrtvici částečně ochrnutá, ale dokáže vnímat své okolí. Promluví zřídka, ale pokud se tak stane, zvládne mě pozdravit i říci mé jméno. Do nedávné doby vše fungovalo relativně dobře. Byla umístěna v Plzni v Privamedu, kde se péče zdála v pořádku. Bohužel se vše změnilo cca před třemi týdny, kdy babička začala kašlat, odmítat stravu i pití, což se do té doby stávalo, ale nikdy to nebylo doprovázeno kašlem. Opakovaně jsem žádala vyšetření, ale vždy mi bylo řečeno, že babičce nic není. Sestra opakovaně tvrdila, že žádné kašlání neslyšela, přitom jiná mi přišla říct, že babička bere jakési prášky na kašel. Nechutenství mi bylo vysvětleno tím, že babička ztratila polykací reflex a stravu už přijímat nemůže. Přitom mi ten samý den jiná sestra řekla, že stravu v malém množství přijala. Sama jsem jí ten den viděla naprázdno polykat. Vrcholem všeho bylo několikaminutové vykašlávání jedovatě zeleného hlenu. Do této doby jsem se snažila problémy řešit vždy se sestrami, protože jsem předpokládala, že jsou s ošetřující lékařkou v kontaktu a nemá cenu je obcházet a zaneprázdňovat lékařku. Bohužel se mi tento postup vymstil, protože po kontaktování lékařky jsem byla nařčena z nezájmu. Velice neetickým způsobem mi bylo lékařkou sděleno, že nehodlá poslouchat zjevné narážky na zanedbání péče, že má babička stejně umře a nebude to dlouho trvat. Podobných vět zaznělo více. Nechtěla jsem nic jiného, než rozptýlit mé obavy o babiččin stav. Se sestrami jsme vždy jednala s úctou a pokorou. Při prvním „konfliktu“ ale bohužel následovala ignorace a přelévání zodpovědnosti z jedné strany na druhou. Chtěla bych se zeptat, jak v takové situaci postupovat? Na zařízení Privamed jsem nyní četla otřesné recenze. Velice ráda bych babičku umístila jinam, ale v našem kraji je míst bohužel málo a soukromou péči si dlouhodobě nemůžeme dovolit.

Děkuji za odpověď. N.
Asi by bylo vhodnější umístit babičku na jiné pracoviště, které navštívíte a budete mít pak k němu i větší důvěru. Tedy podívat se po jiných možnostech. Možná nakonec usoudíte, že situace není tak vyhrocena. (T.T.)
...

14.2.2016  Dotaz   Dana Černá

Dobrý den prosím o radu mám maminku který je 85 a před 10 dny měla operaci stehení kosti u krčku kterou měla velice roztříštěnou po pádu ze schodů kde bydlela u sestry v domě ,museli jí operovat a dali 30cm šroub,Zatím na nohách nestála, má nárok do rehabilitačního centra aby se jí tam věnovali a popř dali tu nejlepší péči a chtěla bych info ještě sestra nevěnuje mamince tu péči co by jí měla dát, maminka už sama nechodila ven, musí se jí vařit neuvaří si sama ani nenakoupí, musí se koupat , prát ji prostě vše, byt ve kterém bydlí i dům nemá sociální zázemí např má suché WC ,nepříznivý kontaminovaný vzduch ,v koupelně kterou má v domě není teplá voda ani není bojler , maminku polívá jen vodou a tak tu hygienu má špatnou, v jejím bytě jsou plíšně černé po celé místnosti a tak se stra jí ani toto nedala do pořádku ,mamka odmítla od nás místnosti vymalovat ,má ráda klid, oběd jí sestra nechává vozit a dělí se s ní o to napůl ,Když jsem to říkala sociální pracovnici na LDN kam ji převezli z chyrurgie tak jí to ani nezajímalo, nehledě na to že zlomeniny má každý rok, sestra jí ani netopí v těch největších mrazech jsem tam byla 3x na kontrole a nikdy netopila , když si chci mámu odvést tak nechce protože musí poslouchat sestru která jí tam 15 let po tátově smrti jen vydírá z peněz že sestra má malý důchod a že bez ní by to neutáhla .Chtěla bych požádat soud o opatrovnictví mé maminky mám na to nárok, mamka chce ke mě říkala to i v nemocnici ale sestra jí to vymlouvá,sestra též disponovala 760 tisíci co maka měla po odcově smrti za prodej druhého domu to vše jí utratila a během tří let již zůstalo 120000 kč , je zde dost důkazů že skutečně se o ní nestará a trápí ji a navíc sestry dcery jsou pro aby bala u mne,protož mamku stále strká svým dcerám na jídlo jim nedá peníze si nechá a chce po nich zdarma aby se o ní strali i když oni sami jsou s dětma na tom špatně a bojují s exekucema. a dluhama. Děkuji za odpověď.
Dal někdo k soudu podnět ohledně stanovení opatrovníka u maminky nebo vy nad tím zvažujete? Byla maminka vyšetřena u psychiatra, případně neurologa? Zkuste se s problematikou obrátit na zdravotně sociální odbor v místě trvalého bydliště maminky. (T.T.)
...

13.2.2016  Ošetřování nemocné osoby   Josef Kotlář

Je mi 70 let a loni jsem prodělal oboustrannou embolii plic. Jelikož mé děti se o mně nemohly starat, sehnal jsem si na internetu paní která souhlasila s podmínkami které jsem měl, že bude u mně bydlet, vařit, prát a o mně se dále starat. Toto vše bude dělat zadarmo s tím, že bude u mně bydlet. Je potřeba k takovému úkonu smlouva a jaká, abych mohl čelit případným problémům např. exekuci atd.
Smlouva je samozřejmě potřebná. Ale především, viděl jste a seznámil se osobně s paní, která se k vám nastěhuje, bude u vás bydlet a starat se o vás? A zadarmo. (T.T)
...

6.2.2016  CHOPN nemoc   vančiková

Dobrý večer
můj otec má CHOPN leží na LDN Plzeň Privamed,už dostal plenu a je stále na kyslíku.Existuje lepší důstojnější konec v jiném prostředí,kde mu zajistí i přísun kyslíku a budou na něj hodný? Děkuji za odpověď.
Je otázkou, co si představujete pod pojmem důstojnost v případě vašeho otce, při respektování jeho přání. Může být i s kyslíkem doma - s pomocí domácí hospicové péče. (TT)
...

4.2.2016  mobilita   Lenka

Dobrý den, moje mamka má přiznán příspěvek ve výši 4000 Kč již druhým rokem. Má těžkou demenci a od 80 let prakticky slepá.Posudkový lékař nechce uznat, že mamka pořebuje pomoc v oblasti mobility. JIž 2 roky nevyšla z domu bez naší pomoci, chodí pouze zavěšená za ruku, upozorňujeme na překážky na cestě.Jak udělat,aby jí byla uznána i mobilita? Děkuji.
Domluvte se se svým obvodním lékařem. Případně se můžete obrátit na krajskou posudkovou komisi. Podívejte se rovněž na http://www.vaclavkrasa.cz/poradna/dotazy-a-odpovedi/prispevek-na-peci/podminky-pro-priznani-prispevku-na-peci-a-na-mobilitu-10484.html
TT
...

3.2.2016  Když dělá starý člověk rodině problémy   Petra Gondek

Dobrý den,
obracím se na Vás prosím s dotazem, protože nevím jak dál.
Před 5 lety mi umřela máma. Táta byl a je despotické povahy. Je mu 72 let. Dle jeho chování se u něj začíná projevovat demence nebo nějaká psychická porucha. Odpovídá jako "dementní" člověk, někdy má problém vyslovit nějaké slovo - např. nakapat. Někdy nedá dohromady celou větu. Někdy se bezdůvodně směje. Mám bratra. Naše dětství nebylo šťastné, docházelo často k šikaně. 3 roky po smrti mámy jsem se o tátu starala, uklízela mu, pomáhala s organizací prohlídek u lékařů atd. Byl plně zdráv. Nebyl důvod ho vodit za ručičku. Táta začal čím dál víc využívat. Dělal si ze mě řidiče, a když neměl dobrou náladu, tak mi vyčetl, že jsem se na něj vykašlala. Po několika nepříjemných příhodách jsem se mu začala vzdalovat. Táta se vždycky rád napil, ale dařilo se nám ho hlídat. Poslední 2 roky, co jsem se přestěhovala do Prahy, už u něj nejsem každý týden, ale jen jednou za měsíc, proto jsem mu domluvila úklid, který budu platit, ale odmítal. Když jsem k němu dojela na návštěvu, tak mi ukázal okno porostlé černou plísní (100x100cm), že neví, co s tím. Vyčetla jsem mu, že se pořád ptám, zda něco potřebuje, ale on nikdy nic. Už to i vypadalo, že ho baví šokovat a trápit mě. Uklidila jsem to. Volal mi ve 3 ráno, aby mi řekl, že mu našli u doktora „něčeho víc něčeho míň“ (???). Lhal, že chodí každý týden k doktorům, ale že nedostává od nich zprávy. Ptala jsem se, co mu tedy řekli na to, že se mu třese ruka a ztrácí rovnováhu. Prý dobrý! Někdy ani neodpoví. Zavolal třeba, aby se zeptal, jak se mám, ale odpověď ho nezajímala a pokračoval, že on už lepší. Co lepší? Co se děje? Stále jsem byla ve střehu. Vyvrcholilo to okamžikem, kdy jsem si vzala dva dny dovolenou, abych ho připravila na kolonoskopii, kde mu našli polypy. Jeden večer, když jsem u něj byla, si dal víno a počůral se. Pochopila jsem, která uhodila (pije), ale on to popřel. Chtěla jsem vidět jeho zprávy od lékařů, protože mi často volal, že je nemocný. Když jsem se ptala, co mu je, ať mi dá telefon na lékaře, že se domluvím a pomůžu, nechtěl, abych někam volala, že on si všechno vyřídí. Byl agresivní.
Minulý týden měl autonehodu. Když k němu přišel pán pro podpis formuláře, tak byl v koupelně, ve vaně, 5 hodin a nemohl vylézt. Začal křičet na sousedku, která ho vytáhla a našla u něj 6 lahví po tvrdém alkoholu a jednu rozpitou na stole v kuchyni (nevím, za jak dlouho to vypil). Švagrová si ho vzala s bratrem k sobě na pár dní, než se dá dohromady, protože bydlí blízko. Dostal průjem a znečistil celý byt, protože to nevěděl. Začíná teror. Mluvíme s jeho obvodní lékařkou, že ho dáme do nemocnice na 10 dní na stabilizaci, protože má vysoký cukr a velmi vysoký krevní tlak. Dostal proto holter na srdce. Potom si vynutil, že potřebuje jít pro něco domů, tak ho tam švagrová dovezla a on si vzal prášky na tlak, že je bude zase brát. To byl šok, že prášky vlastně nebere a má je. Do nemocnice nechce, dělá rutiku, cítí se už údajně dobře. Chce být doma v baráku, který nezvládá udržovat, tam pít bez kontroly a pokud bude potřebovat ze zdravotních důvodů, tak se nebojí zavolat a postavit mě před hotovou věc. Několikrát jsem ho už vezla na pohotovost s náznakem DNY. Dietu nepotřebuje, už ho to nebolí.
Prosím, poraďte mi. Je to typ člověka, který nespolupracuje, lže, manipuluje a využívá, co se mu hodí. Už s ním nechci ztrácet zdraví. Sama mám sníženou imunitu. Můj táta je doktor práv. Cítí se neohrožený. Když mu není dobře, tak jakoby nedokáže vysvětlit (přiznat), co se stalo a čeká, že to vyřeším, ale při prvním náznaku úlevy ho už nezajímá, že také musí například dokončit léčbu.
Nám už ale došla trpělivost. V domě je krb a taky se může stát, že ve zmatenosti uhoří. Pokud bychom požádali o opatrovníka a přijde znalec, který se nahlásí dopředu, je táta schopen se připravit a ukázat se v pohodě. Opakovaně takto „ošálil“ cizí lidi. S přehledem. Jsem úplně vyčerpaná. Za každou radu velmi děkuji. S pozdravem.
Podívejte se na podobné dotazy v poradně, z nichž vyplývá i doporučení. Bylo by vhodné kontaktovat praktickou lékařku a seznámit ji se situací, už z hlediska možnosti řízení motorových vozidel. V jeho věku by měl po dvou letech projít neuropsychologickým vyšetřením a jeho psychický stav by se měl objektivizoval. Je otázkou, jak problém hodnotí jeho sousedi, zda vnímají situaci stejně jako vy. více >>>
...

2.2.2016  Důchod z Nemecka   Petra

Dobrý den, moje prababička 96let je v pecovatelskem domě. Do dnešního dne se o ni starala její dcera moje babička. Prababička bere duchod ale také vdovský důchod po svem manželovi, který umřel ve válce v Německu. Pečovatelka služba si účtuje 12000,- měsíčně což odpovídající jejímu duchodu. Mají nárok i na ten vdovský Neměcky duchod? Děkuji
Nerozumím otázce. Taxa je stanovena a zaplacena. Zkuste se zeptat jinak. (TT)
...

31.1.2016  als nemoc   Marcela Nováková

Moje sestra má nemoc asl, je na to nějaký lék, Nechodí, špatně mluví, slintá, často se dusí. Je ji 61let. Zatím je v domácí péči. Co bude dál. Ona to neví , jakou má nemoc, nesmířila by se s tím. Jak ji máme pomoc.Marcela
Přečtěte si, prosím, informace o nemoci https://cs.wikipedia.org/wiki/Amyotrofick%C3%A1_later%C3%A1ln%C3%AD_skler%C3%B3za. Těžko na dálku teoreticky radit (jaké možnosti pomoci má její vlastní rodina, jaké jsou v rodině vztahy, ochota a schopnost pomáhat atp). Ohledně potřeby konkrétní pomoci bylo by vhodné se spojit s jejím ošetřujícím lékařem, ten ví o jejím zdravotním stavu nejvíc. více >>>
...

29.1.2016  kam se obrátit   JM

Dobrý den,
prosím o radu, na koho se obrátit v případě, že můj táta (70let) už není plně schopen se o sebe postarat. Má parkins.syndrom, vysoký tlak, dnu a cukrovku . Doposud žil sám, s tím, že jsme ho navštěvovali a pomohli. Nyní už nezvládá nákupy, vaření a další úkony sám. Hned, jak jsme to zjistili, tak jsme si ho odvezli k sobě. ráda bych ale věděla jaké máme možnosti s pomocí, aby se necítil úplně odepsaný,ale zároveň měl tu nejlepší péči. S manželem jsme oba zaměstnaní a nemůžeme s ním být, jak bychom chtěli, ani jak by si zasloužil. S obvodní lékařkou to chci také řesit, jen mi moc nechce sdělovat informace, protože můj táta není nesvépravný a může se o sobě rozhodovat sám. děkuji JM
Tatínek ovšem o pomoci musí být informovaný a souhlasit s ni, podepisuje ji. Zajištění nákupů a obědů řešíte přes pečovatelskou službu. Bylo by vhodné podívat se na podobné dotazy v poradně a odpovědi na ně. (T.T.)
...

26.1.2016  Neschopný otec   Eva

Děkuji za vaší odpověď. Jsem pracovně vytížená a určitě bych ráda začala investovat čas konečně do svého života. Vím, že má dluhy ( rychlopujcky) , které nesplácí. Má invalidní důchod. Jeho sousedka mi včera zdělila, že neudrží moč, občas ani stolici. Kašle krev. K lékaři ho nedostanu , protože mi z nemocnice už několikrát utekl. Stál mě už dost peněz , stresu a čas. Musela jsem si najít druhou práci, protože dluží dva nájmy. Nikoho nemá kromě mě. Nechci se už o něj starat, za ty peníze co jsem do něj dala mi nikdo nevrátí a jemu to nikdy nedojde jak mi ubližuje. Chtěla bych se vzdát všeho vůči svému bezpečí do budoucna( aby jeho dluhy nespadli na mne). Nemá žádnou nemovitost, žije v podnájmu. Je nějaká možnost se vzdát otcovství? Opravdu není jakákoliv možnost aby se o něj staral někdo jiný. Já už s nim nechci mít společného. Potřebuji si začít budovat svůj život. A ne svůj pro něj. Člověku, který mi do života nepřinesl nic dobrého. Nebude souhlasit s odvozem. Jeho hodnota je jen alkohol cigarety hospody a lidi jako sou oni, který si bere domů. Každý problémy za něj řeším. Stydím se za něj. Mám ho ráda jako otce, ale jestli se od něj neodpoutám nebudu nikdy klidná. Mám su najít právníka? Či někoho kdo mi stim pomůže.
K budování svého života zkuste spíše zvažovat o návštěvě psychologa, než právníka - k vyjasnění si toho, co vlastně chcete. (T.T.)
...

25.1.2016  neschopný otec   Eva

Dobrý den, mám dlouholeté starosti se svým otcem. Abych to zkrátila... Není schopný si platit nájem. Poněvadž jakmile důchod dostane do rukou , propije jo. Zdravotně je natom špatně. Hubený, jen pije a kouří. Nic ho nezajímá. Ví, že se o něj dcera postará. Když odejdu, vím že se z něho stane bezdomovec a umře. Už jse to jednou malém stalo , když jsem odešla. Je mi ho líto a mrzí mě že mu je to fuk. Když pije je agresivní. Nevím si rady. Potřebuji pomoc. Kam ho můžu odvést, aby se o něj postarali a nedopustili aby umřel na ulici. Nemám čas na svůj klidný život , mít chuť vybudovat rodinu když mám s nim takové trápení. Děkuji za každou radu
Můžete dát k soudu podnět k omezení způsobilosti k právním úkonům - zbavení svéprávnosti. A stanovení opatrovníka. Ten bude pak bdít nad jeho financemi. Což byste byla případně vy, nebo soud může stanovit veřejného opatrovníka. Odvést jej zatím můžete tam, kam s tím souhlasí, neboť všude podepisuje souhlas se vstupem. více >>>
...

21.1.2016  Péče o mamu   Skopik.tomas

Chci poradit jak nebo kam účastnit mámu která má alzhajmera péči o ní už nezvladam ona neví kde je nic si nepamatuje nepozná ani mne jako syna
Z vašeho dotazu není jasné, kde maminka bydlí, o jaký kraj se jedná. Bylo by vhodné dotaz vznést praktickému lékaři maminky , či zdravotní sestře nebo pečovatelské službě a pak se obrátit na zdravotně sociální odbor v místě trvalého bydliště maminky. (T.T.)
...

14.1.2016  Opatrovnictví   kate

Dobrý den, jsem opatrovník své matky,která je nesvéprávná. A chtěla bych se zeptat, jak se mohu vzdát opatrovnictví? Předem děkuji za odpověď.I.
Musíte požádat soud, který vás potvrdil jako opatrovnici. (T.T.)
...

4.1.2016  Pomůcky   Pavla

Dobrý den, před Vánoci jsme si vzali domů babičku a potřebovala bych poradit ohledně pomůcek, na které máme nárok. Je jí 87 let a má metastázy v páteři. Je na morfiových náplastech a je to s ní hodně střídavé. Každopádně sama už se ani neposadí, nevydrží stát, natož nějaký pohyb. Je na plenách a jediné co celkem zvládá je jídlo. Když ji posadíme, tak chvíli vydrží sedět a najíst se. Z nemocnice ji propustili jako kdyby byla naprosto pohyblivá a přitom na tom nebyla o moc lépe. Chtěla bych se zeptat, na jaké pomůcky bychom mohli mít nárok. Jako je postel, matrace atd. a co musíme koupit. Moc Vám děkuji za odpověď. Pavla
Bylo by vhodné situaci probrat jednak s praktickým lékařem, který je informován o zdravotním stavu vaší babičky a pomůcky může doporučit, jednak se podívat do prodejny zdravotních potřeb, kde jsou pracovníci seznámeni o nárocích klientely. Některé pomůcky si lze i půjčit. (T.T.)
...

26.12.2015  jak obracet staré lidi na lůžku   Jana Hale Přichystalová

Maminka začala ležet, nevím jak ji otáčet při myti, jak ji chytit, když ji chci posadit?
Bylo by vhodné obrátit se na zdravotní sestřičku vašeho praktického lékaře. I pečovatelská služba je seznámena se základními technikami posazení. Nevím odkud píšete, ale lze si i půjčit vzdělávací filmy s konkrétními ukázkami v uvedené problematice. Např. Státní zdravotní ústav, videopůjčovna, Šrobárova 48, 100 42 Praha 10 (T.T.)
...
| 1 | .. | 33 | | 35 | | 37 | .. | 180 |
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: