Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

11.11.2013  psychycké a finanční týrání   Drahomíra Staňková

Prosím o zodpovězení dotazu. Matka žije v domku 1/3 podílu po otci. Já vlastním 1/3 a sestra 1/3. Sestra žije s rodinou v domku u matky. Sestra je v insolvenci. Trvalé bydliště má jinde a zde žije nepřihlášená. Nejdříve žili společně, máma je živila z důchodu. Platila pojistné, poplatky... Nyní se postavila proti. Sestra chtěla převést 1/3 podílu matky na svého syna. Auto matky nové, prodat a koupit si nové na sebe. Nyní matku sprostě napadá, vydírá.Chtěla všechny dárky, které dala rodičům za trvání jejich manželství. Sestra napadá matku, že je blázen a že ji nechá odvést. Co dělat. Matka chce odpojit společnou elek. energii, kterou platí ona sama a žádala dceru, aby si zřídili vlastní elek. hodiny. Děkuji předem za zodpovězení mých dotazů.
Je mi líto, ale není mi jasné, na co se ptáte. Zkuste se znovu zamyslet, co vlastně chcete vědět a podle toho formulovat dotaz znovu.
...

4.11.2013  opatrovník   Babida

Dobrý den, můžete mi prosím sdělit dle jakého zákona ustanoví soud rodinného příslušníka opatrovníkem a zda je možné bez jednání u soudu. Moje sestra byla údajně dnem 1.11.2013 stanovena opatrovníkem moji maminky- 92 let, zbavena úplně svépravnosti a soc. pracovnice ji stanovila opatrovníkem? Je tato varianta vůbec možná?Stalo se tak ted v říjnu 2013 na soc. odboru na UP v Kroměříži. Děkuji za odpověd- můžete mi prosím sdělit konkrétní odpověd na můj e-mail ?
Doporučuji podívat se např na http://www.umirani.cz/opatrovnictvi-dospelych.html
...

30.10.2013  svéprávnost   monika

má matka je zbavena svépravnosti je schizofrenička,alkoholička a nadělala spoustu dluhů které za ní splácímm jsem soudem určená jako její opatrovník.matka chce zpět vratit svéprávnost ,co mám dělat pokud jí to vrátí bude opět vše zas dokola + nové dluhy
Maminka má právo pokusit se o vrácení svéprávnosti. Je otázkou po kolika letech a jak se její stav stabilizoval. K tomu se bude vyjadřovat její ošetřující lékař. Soud znovu bude stanovovat ve věci znalce a především vyslechne opatrovníka, to znamená vás. Uvidíte, jak situace se bude vyvíjet. A pak vždy je možnost odvolání.
...

26.10.2013  demence   Anna

Dobrý večer, manžel mádiagnozu frontotemporální demece.zatím chodím do práce, jeho stav se však zhoršuje.Mám 2 roky do důchodu a úproto budu muset požádat o předčasný důchod, který bude nižší než normální.Nemohu pobírat po dva roky nějaké dávky a pak zažádat o důchod ? Jak vysoké by byly případné dávky? vyplatilo by se to? Děkuji za odpověď. Anna
Přečtěte si odpověď na předchozí otázku.
...

22.10.2013  rodiče a stáří   Radoslava

Dobrý den,mám těžce nemocného manžela,má plně invalidní důchod.Manželovi rodiče 81 let a 84 let musím se o ně starat.Jsem OSVC za tři roky bych měla jít do důchodu.Kdybych zůstala doma z práce,je nárok na nějaké peněžní příspěvky?Děkuji Geršlová
Přečtěte si nejčastější otázky, příspěvek na péči.
...

22.10.2013  babička zapomíná   Kateřina

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na možnost pomoci babičce, která poslední měsíce čím dál více zapomíná. Babičce je 84 let, v domácnosti žije sama, fyzicky je na tom relativně dobře. Postará se o sebe (hygienu, drobný úklid,drobné nákupy, vaření apod. zvládá dobře) S většími věcmi jí pomáháme. Pokud nějaké zdravotní problémy má, bagatelizuje je. V posledních měsících se u ní objevily bludy, dle kterých jí různé osoby přinášely a odnášely věci z domácnosti. Přesvědčili jsme ji, aby navštívila lékaře, který ji předepsal léky (na štítnou žlázu) a doporučil další vyšetření (výrazný úbytek váhy, špatné výsledky jaterních testů a testů krve). Když babička léky užívala, bludy vymizely, ale zůstaly problémy s pamětí. Problém je, že už si ani nepamatuje, zda léky užila či ne, ani co jí doporučil lékař. Nepamatuje si, co udělala nebo udělal někdo jiný. Svůj problém si ovšem odmítá přiznat a nechce jít ani k lékaři ani řešit své problémy. Když jí upozorníme na nesrovnalosti, začne být podrážděná. Nechce se o tom bavit. Nechce vůbec spolupracovat. Naposledy např. podepsala nevýhodnou smlouvu s telefonním operátorem bez toho, aniž by věděla, co to pro ni znamená. Máme babičku moc rádi, chtěli bychom jí pomoct, ale veškeré dosavadní snahy selhaly. Domluvená vyšetření bojkotovala, léky užívá nepravidelně, společné bydlení s někým z rodiny se zdá jako neproveditelné. Už prostě nevíme kudy kam... Předem Vám proto děkuji za jakékoliv rady, informace nebo doporučení.
Bylo by vhodné spojit se s praktickým lékařem a informovat jej o situaci. Z hlediska dohledu had babičkou by bylo vhodné zvážit pomoc pečovatelské služby.
...

18.10.2013  Dotaz na pomoc či informace   Lenka

Dobrý den!
Můj dotaz se týká maminky, která momentálně žije v Ústí nad Labem. Já žiji v Brně. Uvažovali jsme ,že by jsme maminku vzali do Brna, do nějakého domova důchodců. Hlavně, aby jsme ji měli u sebe blíže. Maminka má za sebou mrtvičku. Je to sice už dlouho, ale i tak ji některé pohyby dělají problémy. Je silný diabetik na inzulínu. Je jí 63let.Problém je v tom, že ceník těchto zařízení se pohybuje průměrem 10 000 na měsíc a maminka má důchod jen něco málo přes 5000. Já jsem momentálně v invalidním důchodu. Jelikož se ale jedná o první stupeň a můj zdravotní stav mi neumožňuje momentálně pracovat, tak náš rodinný příjem není velký. Zajímalo by mě, jestli existuje nějaká možnost příspěvku pro maminku, nebo něco podobného, z čeho by se rozdíl hradil. Za jakoukoliv pomoc či informaci předem děkuji. Lenka Kristenová.
Podívejte se do nejčastějších otázek na "Příspěvek na péči".
...

12.10.2013  odlehčovací pobyt   Eva Pelcová

Dobrý den,
pečuji již pátým rokem o svojí maminku, nyní osmdesátiosmiletou, má demenci, po několika mrtvicích nechodí,velmi špatně slyší. Péče o ní je velmi fyzicky i psychicky náročná, nemám nikoho, kdo by mě zastoupil. Četla jsem o možnosti odlehčovacích pobytů pro tyto pacienty,tedy spíše pro odlehčení péče pro pečující, ale nemohu najít žádný v okolí, kde by přijali i ležícího pacienta, jsme z rakovnicka.
Můžete mi poradit, kam se obrátit?
Děkuji za odpověď
Přečtěte si odpověď pro Veroniku.
...

11.10.2013  Péče o starého dědu   Veronika

Dobrý den,
ráda bych se zeptala na koho se obrátit, když se moje maminka a babička starají o 93 let starého dědečka, který už je fyzicky nemohoucí a nelze se o něj už 24 hodin starat (psychický velmi náročné) mamince je 65 let, babičce 89 let...dědeček mývá hodně špatné nálady, bývá někdy i zlý a péče o něj není již opravdu možná. Existují nějaké ústavy, kam by šlo dědečka umístit aby se tam o něj starali?
S problematikou nálad a poruch chování dědečka může pomoci praktický lékař i s tím, co by doporučil dál. Umístění je vhodné konzultovat sociální odbor.
...

10.10.2013  paragraf na člena rodiny - manžela   Helena

Mám dotaz ohledně nároku na praragraf na manžela, který je po závažné plastické operací prstů u jedné ruky. Chci se zeptat zda mám nárok jako manželka na paragraf.
Podívejte se na http://www.frau.cz/osetrovani-clena-rodiny/
...

10.10.2013  příspěvek na mobilitu   Z. Dvořáková

Můj dotaz se týká příspěvku na mobilitu, který pobíral můj otec.
Vzhledem k tomu, že MPSV poslalo složenku za listopad na příspěvek na mobilitu se zpožděním, což si MPSV nedokáže připustit, nestihl si otec příspěvek na poště vybrat.
Otec zemřel koncem prosince, složenka za listopad zůstala nevybrána. Poplatky zpětně za otce splatit musím, ale na příspěvek na péči nárok nemám, protože otec se mnou nebydlel v jedné domácnosti.
Vždyť v listopadu otec normálně fungoval, měl stejné potřeby jako v říjnu či prosinci...
Vznesla jsem tento dotaz na MPSV a bylo mně řečeno, že otec už nebyl schopen si složenku vybrat, ale to není pravda. Kdyby složenka dorazila do 15.12. jak tvrdí MPSV, otec by si ji vybral, protože zemřel náhle 25.12.2012. Ironií je, že kdyby příspěvek chodil na účet, peníze by dostal…
Pravidelné výplatní termíny jsou pro příspěvek na mobilitu nastaveny k 15 dni v měsíci. Lze tedy předpokládat, že zdravotní stav Vašeho tatínka byl již v té době natolik vážný, že mu neumožňoval dopravu na poštu, tak aby si mohl vyzvednout zaslanou složenku, tak aby mohl být využit k účelu dávky.
Kde je, prosím, pravda? Mně nejde ani o těch 400 Kč, ale o princip. Proto, když jsem objevila vaši poradnu, zkouším se dodatečně zeptat 
Děkuji za odpověď, Dvořáková
Jestli dobře rozumím vašemu dotazu, váš otec nedostal do 15.12. složenku na 400 Kč. Zemřel 25.12. Chcete-li dokázat svou pravdu, musíte mít podklady k téměř rok staré záležitosti.
...

7.10.2013  dotaz   kateřina

dobrý den chci se zeptat z ničeho nic mi začali ze spod nohou praskat plosky asi 2 měsíce potom i plosky na rukách a k tomu mi na prstě začal barvit pravý zlatý prstýnek ,slyšela jsem že to je nedostatek vitamínů jestli je to pravda jestli by ste mi řekl jaký děkuji
Dotaz svým charakterem nepatří do naší poradny, obraťte se na vašeho praktického lékaře
...

6.10.2013  zeptne prispevek na peci exekuce   deni

Dobry den mam dotaz,dostanem zpetne prispevek na peci,chci se zeptat muze nam ho exekutor zabavit?dekuji vam za vasi odpoved
Závisí na okolnostech, z vašeho dotazu nevyplývají. TT
...

2.10.2013  Péče o nemocnou babičku   Pavla

Dobrý den, prosím o radu, na koho se obrátit s prosbou o konzultaci, jak komunikovat se starým a nemocným člověkem. Starám se již několik let o nemocnou babičku. Její stav se zhoršuje. Není schopna se sama o sebe postarat, ale nechce si to připustit. Přestává rozumně uvažovat, začíná být velmi zlá a útočná, takže je velmi složité s ní normálně mluvit. Existuje někdo, s kým mohu konkrétní situace konzultovat.? Děkuji Pavla
Bylo by vhodné konzultovat stav babičky s její ošetřující lékařkou, či psychiatrem, zvážit úpravu medikace. Podívejte se na internetu po heslu vývoj demence a pak zvážit kontakt se svépomocnou skupinou pečujících, jestli taková ve vašem městě je. Případně telefonicky konzultovat situaci s Alzheimerovskou společností.
...

2.10.2013  cymbalta   Jana petková

Dobrý den , 1 rok som užívala venlafaxín actavis, po roku sa mi príznaky panickej poruchy vrátili a lekárka mi ho zmenila na cymbaltu, znova presne v septembri sa mi objalvili tie isté príznaky, je možné, aby mi liek pôsobil iba 1 rok a treba ho vymeniť za iný?
Váš dotaz nesouvisí s obsahem naší poradny, je určena pro pečující starající se o starší blízké. Bylo by vhodné probrat pochybnosti související s léky s vaší ošetřující lékařkou.
...
| 1 | .. | 45 | | 47 | | 49 | .. | 180 |
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: