Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

17.3.2012  dlouhodobá nemoc   DÁŠA

Dobrý den, mám dlouhodobě nemocnou kakmarádku, která je po operaci kotníku, operace se nepovedla a ona trpí každodenními ukrutnými bolestmi, lékaři svou vinu přiznali a půjde znovu na operaci, co je však šokující, že další operace je v nedohlednu, nedostala ani žádné léky na bolest, má si je koupit, přesto, že je nepohyblivá, nemá kdo by o ní pečoval, ráda bych jí pomohla, ale bydlím daleko od ní, její psychika vzala za své, je jí 59 let, bojím se, aby se něco zlého nestalo, na koho se mohu obrátit, než bude pozdě?
Problematické je, že vaše informace jsou zprostředkované, jak sama píšete, bydlíte daleko. Uvažte, kdy a v jaké situaci jste spolu v kontaktu a v jakém. Skype, SMS, telefon? Čím akčnější médium, tím se situace jeví dramatičtější. SMS napsaná hned po události se jeví jako neřešitelná, po dvou hodinách se už jeví v jiném světle. více >>>
...

16.3.2012  Madla k vaně   Kika

Dobrý den. Tatínek ( 83 let) potřebuje madla k vaně. Koupelnu nechce předělat a tak potřebuji poradit kam umístit madla a kolik a jaký druh použít. Nevím zda použít lomené madlo k dlouhé straně vany a ke krátké jen malé madlo. Nemohu ani u výrobců najít radu na toto téma. Ani nevím jak vysoko je máme dát. Děkuji za odpověď.
Zkuste se poradit ve prodejně zdravotnických potřeb, nebývá s tím problém,
...

13.3.2012  Opatrovnictvi..,   Přemysl Iskerka

Dobry den,moje matka momentalne lezi jiz cca.tyden v komatu po tezke mozkove prihode,je ji 58 let a zijeme spolecne v jedne domacnosti.Mama ma samozrejme bankovni ucet,kde ji chodi invalidni duchod a z toho se hradi najem+3 jeji uvery.Tim,ze to prislo necekane,tak samozrejme plnou moc od ni nemam a tim padem prakticky nemohu nic za ni vyridit na uredech,v bance atd.Jak mam prosim postupovat
Požádáte o lékařskou zprávu v jakém stavu se nachází vaše maminka, je otázkou jak ošetřující lékař vidí situaci do nejbližší budoucnosti a výhledově vůbec. Zda nedat podnět soudu k omezení způsobilosti k právním úkonům. A s podnětem soudu začít jednat s bankovními ústavy, u nichž maminka splácí úvěr se domluvit o dalším postupu. Podobně s nájmem. O invalidní důchod maminka nepřijde. více >>>
...

10.3.2012  Starosti s dědou   Katka

Náš děda 80let, se již několik let léči s alzheimerovou chorobou. Stará se o něj naše babička 74let. Přesto, že byl celý život klidný a vyrovnaný, nyní je z něj agresivní člověk se sklony k násilí. S touto chorobou se léčí na neurologii, protože na psychiatrii by ho nikdo nedostal a dokonce ani babička se nechce jít nikam poradit, protože věří, že pokud půjde za psychologem či psychiatrem bude všem za blázna, nedokážu ji k tomuto kroku přimět, již několik let. Dědu se nám nikomu v rodině nedaří přimět ho k osobní hygieně, která je nyní zapotřebí více, než dříve. Trpí teď infekcí močových cest, která je jistě též způsobena špatnou hygienou, ale odmítá plenkové kalhotky a nechce se ani mýt. Pokud ho někdo dlouho přemlouvá, je sto přikročit k fyzickému nasilí. Máme dědečka moc rádi a nechceme jej umístit nikam do ústavní péče, ale zároveň je tato situace nezvladatelná a nevíme si rady. Myslím si, že se s podobnou situací nepotýkáme sami, proto Vás prosím o radu.
Dědeček je nemocný, trpí demencí, která proměňuje osobnost, často se objevuje agresita provázená i brachiální agresí. Ve všech podobných dotazech v odpovědi odkazuji na praktického lékaře, který může v základní medikaci ke zmírnění problematiky pomoci. více >>>
...

9.3.2012  Když se chce babička vrátit zpátky domů   Marta

Dobrý den, ráda bych se zeptala jak vyřešit situaci, kdy babička momentálně žijící u mých rodičů už u nich nechce být a její druhá dcera ji k sobě nechce vzít? babička už má nějaký čas sbaleno, u nás se jí nelíbí (mamka se o ni snažila starat, ale babička nás po čase začla obviňovat, že jí krademe věci a že se jí dostatečně nevěnujeme, začla být dost zlá a i na nás na vnoučata - oba mý rodiče chodí do práce, mamka se vrací pozdě večer..babička byla poměrně samostatná, jídlo si ohřála, dívala se na televizi, mohla dělat co chtěla...mamka když mohla, tak se jí věnovala, chodila si s ní povídat, hrát karty atd. ale babička jí to často oplácela zlostí) babička už se domlouvala s mojí tetou že se nastěhuje zpátky do domu, který má na dožití a z kterého k nám odešla, ale problém je, že sama tam být už nemůže...a teta si to rozmyslela a starat se o ní odmítá (mamka s tetou se již několik let nebaví, teta zdědila dům, kde má babička věcné břemeno, dostala prakticky všechen majetek, mamka nedostala nic...O babičku jsme se starat chtěli, nicméně ona už u nás nechce být, situace doma není přijatelná, potřebuje řešení ale nevíme jaké...s babičkou se vztahy dost zhoršily, mám pocit, že mamce došla po těch letech péče trpělivost a už se o ni starat nadále nehodlá (starala se o ní od té doby co zemřel děda přes 25 let, kdy za babičkou neustále jezdila a se vším jí pomáhala, kdežto teta jí ani nechodila navštěvovat)...

Děkuji za jakoukoliv odpověď.
Váš dotaz kolem babičky je spíše o problematických vztazích v rodině, tudíž je poněkud složité se v něm orientovat. Babička samozřejmě se může vrátit do domu, který má na dožití, pomoc zajistit profesionálními službami, pokud nejsou k dispozici neformální. Ale tu musí někdo z vás zajistit, zažádat o ni.
...

7.3.2012  Alzheimrova choroba   Palečková Petra

Dobrý den, mému tatínkovi je 66 let a trpí alzheimrovou chorobou. Maminka o něj pečuje, ale vidíme, jak jí to psychicky i fyzicky vyčerpává. Samozřejmě jí pomáháme, ale hlavně ona o něj pečuje 24 hod. Tatínek má teď hlavně poruchy se spánkem, maminka se s tou nemocí pořád ještě nesmířila. Samozřejmě, že ho chce mít doma a starat se o něj. Prosím i o radu, jak pečovat duševně i fyzicky o tatínka. Děkuji. Palečková
Pečování o postiženého demencí je svým způsobem individuální, je třeba řešit to, co je aktuální, ve vašem případě poruchy spánku, což je možno s pomocí praktického lékaře. Zkuste se podivat i na Příručku pečovatele, která je na našich stránkách online. Pokud je maminka z Prahy, může ozvat se i telefonicky ozvat.
...

4.3.2012  dosloužím své mamince   Božena

Moje maminka mě ted´potřebuje,tak se postarám.Je to pro mě samozřejmost, tak jak jsem dosloužila před 10 lety tatínkovi s Alzheimrem.Kdo to zažil ,nepotřebuje nic dodat.Maminka má metastázy na mozku.Prognoza po ozáření 5-6 měsíců.Skončila jsem v práci dohodou a tím jsem za trest krácená na dávkách na 45% z minimální mzdy,kterou berou u nás všechny prodavačky.Dobrá,maminka má důchod,tak vyžijem.Příspěvku na péči se zřejmě nedožije,protože se v současné době prý čeká 5-6 měsíců.Co bude dál,nevím.Mám dva roky do důchodu a práci už asi neseženu.Vypadá to asi divně,ale já toho nelituji,jen nechápu,proč ženy v mém věku,kterých se to převážně týká,musí být takto odměněny za svou celoživotní práci.
V dané situaci jste udělala to, co jste považovala za správné a pro maminku nejvhodnější. Což je v naprostém pořádku, nebudete si totiž v budoucnu nic vyčítat, že jste něco neudělala. Příspěvek na péči by bylo vhodné zaurgovat, nevycházet z šeptandy, co, kdo říká, ověřit si informaci. Doba péče se započítává do důchodu a otázka dalšího zaměstnání, uvidíte dle situace i náhoda může pomoci. více >>>
...

2.3.2012  přivýdělek osoby pečující o osobu blízkou   jana

Dobrý den,
mám dotaz ohledně toho, jakým způsobem (myšleno ŽL - OSVČ, dohoda o provedení práce apod.) a do jaké výše si mohu přivydělat, když pečuji o svého otce s II. stupněm závislosti. Děkuji.
V odpovědi na dotaz pod vámi je uvedeno "naše poradna se neprofiluje na finanční otázky". Váš dotaz je složitější, záleží totiž na formě dohody, jestli je spojena platbou zdravotního a sociální pojištění. Obraťte se například na internet poradnu či měsec.
...

2.3.2012  nemocenská   katka

Dobrý den, na internetu jsem našla několikkalkulaček pro vápočet nemocenské rozí mi nemocenská a tak chci vědět kolik budu mít peněz. mám 12500kč hrubý plat a byla bych několik měsíců dooma kolik teda dostanu na měsíc nemocenkou? děkuji mnoho krát
Jednak na základě poskytnutých informací nelze věrohodně vypočítat nemocenskou a pak naše poradna se neprofiluje na finanční otázky. Obraťte se na svou účtárnu.
...

28.2.2012  péče o nechodícího   Miluna

děkuji za odpověď,asi jsem se špatně vyjádřila.Netvrdím,žetchyni neposloužíme,jen jsem chtěla slyšet názor,zda je běžné umístit nechodícího člověka tam, kde k tomu nejsou podmínky/celodenní zaměstnání/ s pomocí pečovatelek. Zatímco sourozenci-důchodci si žijí svůj život.Bohužel můj muž je slaboch,kterého sourozenci"ultučou",nehledě na to, že sám přiznává, že svoji matku nebude moci umývat ani přebalovat,ani vynášet mísu atd.Takže vše bude na mně. Promiňte,ale jsem ze všeho vystresovaná.
Uvažte sama, co vás vede k převzetí péče o tchýni, nejsou - li vlastní děti s péčí ochotni pomoci. Jedná se o vaše druhé zaměstnání po pracovní době, nepříliš vítané.
...

28.2.2012  Péče o osobu blízkou a úmrtí   Hana

Dobrý de,ráda bych se zeptala za jaký kalendářní měsíc se vyplácí dávka na péči o osobu blízkou.Bohužel mi Babička 23.2 umřela a nevím zda mám příspěvek vrátit a zda ještě za mi ještě za únor částka náleží.Byla jsem s Babičkou do poslední chvíle,umřela mi doma,tak jak si to přála,ale bohužel ted nevím kam se obrátit a nerada bych abych pak musela něco vracet.Moc děkuji za Vaši odpověd.
Obrátit se můžete na úřad práce, který od 1.1.2012 dávky vyplácí. Starala jste se do 23.2.
...

28.2.2012  péče o nechodícího   Miluna

manželova matka -90let je 2 měs.v nemocnici,nyní 1 m.na LDN.Lékaři ji chtějí propustit a my nevíme co s ní. Kromě manžela jsou ještě 2 sourozenci - v důchodu. My s manželem pracujeme,odcházíme z domu v 7,vracíme se nejdříve v 18 h. Chtějí umístit matku k nám.Prý se přes den postarají pečovatelky. To mi taky vadí dávat klíče o domu neznámým lidem.Nevím, co nás čeká. Určitě mě ale neláká představa, že po náročném dni budu muset matku umývat,prát prádlo-ona si totiž plíny sundává a matlá se ve výkalech.V noci prý křičí,stále někoho volá.Takže se ani nevyspíme a ráno znovu do práce.Nejí normální stravu,jen kaše atd. Nevím, kde vezmu sílu a energii po večerech ještě chystat stravu. Co mi poradíte? Je normální takového člověka umisťovat domů?děkuji.
Ano, je normální umísťovat takového člověka umisťovat domů. Jenže do prostředí, kde jsou podmínky pro přijetí. A to i po stránce vztahové, psychické i fyzické, asi byste hodnotila jinak situaci, kdyby se jednalo o vaši maminku, nikoliv o vaši tchýni. Přijetí do domácího prostředí je otázkou dobrovolnou, nikdo vás nemůže k péči nutit, domluvte se svým manželem o dalším postupu. více >>>
...

27.2.2012  Jak na dědu.   Karla Kubíková

Můj pětašedesátiletý manžel má devadesátileté rodiče, žijící na vesnici, vzdálené od nás 60 km.Oba jsou nemocní a pohybují se jen za pomoci vozíků.Děda téměř nechodí, obstarává ho babička, která na péči o něj sotva stačí.Manžel (spolu se mnou) za nimi jezdí až třikrát týdně a vše obstarává. Je svědomitý a milující, ale psychicky a fyzicky vyčerpaný. Odchod do domova důchodců nebo k nám děda zásadně odmítá, stejně jako péči sociální služby. (Pečovatelky vyhodil.) Zlý a agresivní je především na babičku, která často pláče a jak říká, ráda by se už taky nechala opečovávat.Prosím o radu, jaké má tato situace řešení.
Obtížně se odpovídá na otázky, které téměř nemají nové řešení. Zkuste si sami zodpovědět následující otázky. Jaký byl vztah mezi prarodiči? Byl dědeček vždy povahově problematický? Přes jeho chování jeho blízcí mu vždy oddaně pomáhali? Domníváte se, že babička by byla ochotna opustit jej a přestěhovat se do Domova pro seniory nebo k vám? Ovšem pokusit se o toto řešení by bylo vhodné. více >>>
...

27.2.2012  Nepříjemné stáří   Petra

Dobrý den, chci se poradit jak mám postupovat v případě 78 leté babičky, která bydlí s námi v domě. Fyzicky je schopna se o sebe postarat, ale po smrti dědy (2 roky) začíná být velice nepříjemná k našemu soužití. Neustále mluví jak má otrávená lůžka (dali jsme je pryč), nyní do všech umyvadel lije savo, že je tam zápach a v rourách lítají čmeláci. Když peru stěžuje se, že to slyší v celém domě, přitom jeji televize je zapnutá tak, že ji naprosto zřetelně slyšíme v 1.patře. Snažím se to nevnímat, ale začínám mít strach s čím příjde, teď už řeší kde zavře moje děti (chce je dát do garáže), už si ani nehrajeme na vlastním dvoře. Psychicky ale nejsem schopna pořád ustupovat, k lékaři ji nedostanu, když měla pravděpodobně lehkou mozkovou příhodu tak nám do hodiny podepsala revers a nechala se dovézt znovu domů. Tento stav je pro mne nadále neudržitelný. Chci se zeptat jedná se o stařeckou demenci, existují léky, které ji trochu zklidní???? Nevím si opravdu už rady a přemýšlíme, že odejeme z domu. Děkuji za radu
Proberte svou situaci s praktickou lékařkou babičky, kam určitě dochází a dohovořit následně na případné společné návštěvě. Nedobrovolně na psychiatrii by byla indikovaná jen v případě "nebezpečná sobě a okolí".
...

27.2.2012  Lze ustanovit psychiatr. vyšetření?   Marie Ráczová

Mému býval. manželovi je 75let, před 5lety proběhla mozková příhoda. On se velmi psychicky změnil. Stupnoval agresivitu, odmítá léčbu, dosáhl rozvodu. Dělá dluhy, nezvládá své závazky, obtěžuje soudy, soudí se s vlastní dcerou o majetek. Lže, rozesílá pomluvy, půjčuje si peníze, utratil úspory na stáří. Nemá náhled choroby, pracoval jako internista i psychiatr. Kdo pomůže mě? Mám možnost se nějak bránit? Byla jsem nucena opustit domov, šlo mi o život.K soud. rozdělení majetku ještě nedošlo, ale brzo nebude co dělit, muž rozdává a rozprodává náš majetek po 32letech manželství...Svou demenci /susp,/ dokáže maskovat před okolím.
Jestliže jste přesvědčena, že jeho osobnost a následně povahové vlastnosti jsou díky proběhlé mozkové příhodě výrazně změněné, " je to jiný člověk", můžete dát soudu podnět k omezení způsobilosti k právním úkonům a případné následné stanovení opatrovníka.
...
| 1 | .. | 57 | | 59 | | 61 | .. | 180 |
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: