Vaše příběhy

Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti  a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.


Babička útočí

5.6.10 | Kája
Dobrý den, máme doma problém s duševně nemocnou babičkou. Bydlíme (táta,máma,já a bratr) na vesnici v rodinném domku spolu s rodiči mého otce. Co si pamatuji, tak moje babička s dědou nikdy neměli mamku rádi, a také jí to dávali patřičně najevo. Mimo jiné babička mamku stále obviňovala z nejrůznějších krádeží(sklenice, kompoty, deky, prostěradla, peníze,...). Samozřejmě to ale nebyla pravda. Muj otec společně s mojí tetou (babičky dcerou) se ji vždy pokusili umravnit. Nicméně klidový stav byl vždy jen dočasný a vše brzy začalo na novo. Babička ale přitvrzovala. Začala obviňovat maminy rodiče, neustále maminu kontrolovala, prohledávala ji tašky, bránila jí v odjezdu autem z dvora, dokonce na ni několikrát zavolala policii ČR. Toto všechno musela mamka snášet, jen aby se mohla starat o svou rodinu. V několika posledních měsících se situace značně zhoršila. Babička začala být agresivnější nejen ve verbálních urážkách (typu ty svi..ě,..), ale vůbec jí nědělalo problémy fyzicky si mamině postavit a bránit jí ve vchodu do našeho bytu. K tomu se přidaly útoky na mamky návštěvy. Prohledávání jejich tašek, urážky,... Vše vyvrcholilo tím, že si babička na mamku počkala u dveří bytu a napadla jí holí! To zlomilo nejen mamku, ale také otce, který se rozhodl k radikálním krokům. Společně s rodinou mé tety se nám ji podařilo umístit do PL v Dobřanech na léčení. Nutno dodat, že babička již dlouhá léta navštěvovala psychiatra, se kterým byl otec i teta v kontaktu, a který měl za to, že je babička a situace doma naprosto v pořádku. Po incidentu jsme prohledali babiččin pokoj a našli jsme několik velkých krabic od bot plných předepsaných prášků od psychiatra, které nikdy nebrala. Nyní je babička v PL v Dobřanech a naše rodiny (naše a tety) řeší jak naložit s babičkou, až se vrátí. Doktor v PL doporučil zbavit babičku svéprávnosti, jako jednu z cest, jak jí efektivné léčit, protože ona se dobrovolně léčit za žádnou cenu nechce. Mamka je z útoků dost roztřesená. Otec stejně jako já a bratr má o mamku strach a děsí nás představa, že by příště babička mohla použít třeba nůž. Proto uvažujeme o jejím trvalém úmístění do nějakého odborného zařízení. Rodina tety má úplně opačný postoj. Nesouhlasí s omezením svéprávnosti ani s trvalým umístěním v jiném zařízení. Prý jí máme dát ještě šanci. Vrátit ji mezi nás domů a nechat vše, ve starých kolejích, jen s pohrůžkou, že teprve při nějakém dalším útoku bude natrvalo odvezená pryč. My ale nechceme na nějaký další útok čekat. Tato neshoda citelně komplikuje napětí nejen u nás doma, ale i mezi našimi rodinami. Žádám o názor a hlavně radu někoho, kdo má v podobné problematice větší zkušenosti. Stejně tak prosím o názory a postřehy, co se zbavení resp. omezení svéprávnosti týče. Zda je to v této situaci vhodné popř. vůbec proveditelné. Zároveň budu rád za jakékoli Vaše postřehy a názory. Třeba se nám za pomoci Vašeho názoru podaří najít řešení této nepříjemné situace.
Reagovat na tento příspěvek

 

Ahoj Kájo, když jsem si četla Tvůj příběh, uvědomila jsem si, jak moc jsou si lidé s demenci ve svých projevech podobní. Řešila jsem stejný problém se svou matkou, která mě vždy velmi milovala a přesto začala být velmi hrubá, vulgární, podezíravá /samozřejmě nás také všechny obviňovala z různých krádeží, volala na mě policii, nebrala léky, protože si myslela, že jí chtějí otrávit atd/, nesoudná a agresivní/kopala do mě, vzala na mě nůž.../. Vše, co jsme si s ní dosud prožili, by vydalo na spoustu stránek. Nakonec jsem problém řešila tak, že jsem 3 roky před důchodem dala výpověď a o matku se starám,protože už sama není schopna se postarat o nic. Do žádného "normálního domova důchodců" by jí už nevzali a do ústavu ji nechci dát. Myslím, že ani u Vaší babičky i přes novou medikaci není šance, že by se stav nezhoršoval a určitě nemají pravdu příbuzní, kteří nechtějí vše řešit. Je možné požádat o zbavení / soudně/ svéprávnosti - úplného nebo částečně jen k určitým právním úkonům. Žádost můžete podat vy nebo někdo jiný, ale ne ten, kdo by se o babičku staral a případně pobíral příspěvek na péči o osobu blízkou / právník nám sdělil, že by tzv, došlo ke střetu zájmů/. A´t už se rozhodnete pro umístění do zařízení pro seniory nebo pro péči v rodině - důležité je situaci řešit. Samozřejmě, že soužití s takovým člověkem je velmi obtížné a narušuje velmi vztahy v rodině. Kájo, pokud by sis chtěl ještě popovídat o tomto problému, ráda se připojím. Měj se hezky Marcela

 
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: