Vaše příběhy
Máte zkušenost, ať už pozitivní či negativní, týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, nebo s problémem související se stářím? Napište svůj příběh o vlastních zkušenostech. Nevíme-li o nich, těžko lze něco v zdravotně sociální oblasti měnit. Lze vložit i foto. V případě, že obsah nebude souviset se zadáním, včetně různých dotazníkových akcí studentů, budou mazány. Do příběhů, případným doporučením autoři webu nezasahují, jedná se vždy o vlastní zkušenost pečujícího. Napsaný příběh než vložíte, si přečtěte, překlepy totiž mohou vést k nesrozumitelnosti a pak i hodnotný příběh lze těžko uveřejnit.
Služby a "služby"
Dal jsem výpověď z práce a celodenně pečuji o maminku. Přihlásil jsem se na Úřadu práce jako „uchazeč o zaměstnání“ a podal si žádost o podporu v nezaměstnanosti. Přitom jsem však zároveň nahlásil, že jsem „pečující osobou“ a pečuji o maminku, které byl přiznán příspěvek na péči II. stupně.
Protože mi je již více než 55 let, bude mi nyní vyplácena 12 měsíců podpora v nezaměstnanosti. Důležité je, že nemusím přijmout žádné nabízené zaměstnání (jak bych o maminku asi pečoval!), a přesto mi nemůže být podpora v nezaměstnanosti odebrána. Je to způsobeno tím, že pečuji o osobu s příspěvkem na péči II. stupně (I. stupeň nestačí).
Ještě, že mě můj známý dobře instruoval, neboť na Úřadu práce mě dva referenti nezávisle na sobě přesvědčovali, že si vymýšlím nesmysly, že nic takového neplatí. Přitom je tato informace obsažena i v základním letáku, který dostane každý nezaměstnaný! Je tam obsažena trochu skrytě, ale je tam! Leták se jmenuje „Základní poučení uchazeče o zaměstnání“ a je tam napsáno doslova:
„Dále úřad práce vyřadí uchazeče o zaměstnání z evidence uchazečů o zaměstnání, jestliže bez vážných důvodů odmítne nastoupit do vhodného zaměstnání“a na jiném místě letáku:
„Vážnými důvody jsou důvody spočívající: v nezbytné osobní péči o fyzickou osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo ve stupni IV (úplná závislost), pokud s uchazečem o zaměstnání trvale žije a společně uhrazují náklady na své potřeby; tyto podmínky se nevyžadují, jde-li o osobu, která se pro účely důchodového pojištění považuje za osobu blízkou. Jestli to u zmíněných úředníku byla vrcholná neschopnost nebo úmysl – to opravdu nevím!
Přitom tím, že nesmím být vyřazen z evidence je mi zaručeno i to, že pro účely mého důchodového pojištění se mi doba pobírání podpory a navazující období až do maxima 3 let počítá jako tzv. doba náhradní.
Doba náhradní se mi jednak započítává do odpracovaných let a na druhé straně se mi nezapočítává při výpočtu průměrného výdělku pro účel stanovení mého budoucího starobního důchodu. Jednoduše řečeno, nesnižuje mi průměrný výdělek započtením let, kdy žádný příjem nemám.
Doufám, že maminka, i přes své zdravotní potíže bude ještě dlouho s námi. Plánuji proto za dva roky odejít do předčasného starobního důchodu (to je možné maximálně 3 roky před řádným termínem odchodu do důchodu) a o maminku dále pečovat.
Celá problematika sociální a důchodové péče je tak složitá, že laik nemá šanci se v ní vyznat. Já jsem měl štěstí, že jsem našel někoho, kdo mi dobře poradil. Jen na úředníky se, jak vidno, spoléhat nedá.
Reagovat na tento příspěvek