Hledaná slova - dobrovolník
Vyhledávané klíčové slovo: dobrovolník
[Poradna] ošetřování člena rodiny.
Dobrý den.Je prosím nějaké omezení délky ošetřování člena rodiny?
Vím, že se proplácí asi 8 dní 60-ti procenty ale nevím, jak je to dál. Budu si brát ležící inkontinentní maminku z LDN domů a nevím samozřejmě, jak dlouhou péči bude potřebovat.Doteď jsem pracovala a chtěla bych se případně do práce vrátit/ jsem rok v důchodovém věku/. Mám smlouvu na dobu neurčitou a celkem vstřícného zaměstnavatele.
Ale nemohu mít asi očr řádově roky nebo ano?
Děkuji, Olga
[Poradna] krátkodobá paměť
Vážená paní doktorko, obracím se na Vás dotazem ohledně mého 11letého synovce.Můj synovec trpí poruchou paměti.Takže ve škole je to katastrofa.Nedokáže ze sebe dostat normální větu, mluví zvláštně, koktavě hodně u toho přemýšlí asi jak to říct, nevím. Nyní je tuším ve 4 třídě a bohužel bude muset propadnout, protože už to nezvládá vůbec. Něco mu v učení jde, ale druhý den jako kdyby to viděl poprvé v životě.Moje sestra to neřeší, ví že má nějakou poruchu, navštěvují občas na doporučení školy psychologa, ale to je vše. Vím, že se tenkrát synovec narodil s velkým hematomem na hlavě, měl bouli k jedné straně, údajně zapříčiněná tím, že ho ze sestry dostávali týden pomocí tablet až po 7 dnech úspěšně.Doktor jí tenkrát řekl, že má bouli hematom na hlavě z důvodu jak narážel na hrdlo. Tak si říkáme, že to bude pravděbodně tím. Boule mu během měsíce zmizela a vstřebala se. Nyní se chci zeptat, jestli by neměl navštívit neurologa, nikdy na vyšetření hlavy nebyl a já si říkám, že je to špatně. Není možné že mu tam nějaký hematom zůstal nebo tak? Sestra je toho názoru, že jí neurolog neřekne nic jiného než co ví, že má poruchy paměti. Můžete mi prosím poradit, jestli by toto vyšetření s ním měla podstoupit? Moc děkuji za Vaší odpověď. [Publikace] Na osobu zaměřený přístup v práci s lidmi s mentálním postižením a s klienty vyžadující trvalou péči – Marlis Pörtner

Knihu ocení lidé pracující v rámci poskytovaných sociálních služeb s klienty s mentálním postižením, se seniory, s klienty vyžadujícími trvalou péči.
Marlis Pörtner je curyšská psycholožka a psychoterapeutka, má mnohaletou zkušenost v práci s klienty s mentálním postižením.
Vydavatel: Portál, 2009
ISBN: 978-80-7367-582-0
[Publikace] Umřít doma. Příručka pro laické pečující – Ondřej Sláma, Josef Drbal, Ludmila Plátová

Vydal Moravskoslezský kruh, o. s., 2008
[Publikace] Alzheimerova nemoc – Patricia R. Callone, Connie Kudlacek, Barbara C. Vasiloff, Jananaan Manternach, Roger A. Brumback

Vydalo nakladatelství Grada, 2008
ISBN 978-80-247-2320-4
[Publikace] Agrese u lidí s mentální retardací a s autismem – Kateřina Thorová, Věra Čadilová, Hynek Jůn
Publikace se věnuje problematice zvládání problémového chování u lidí s autismem a s mentální retardací. Je zaměřena převážně na dospívající a dospělou klientelu v domovech nebo centrech sociálních služeb (dřívější ústavy sociální péče), kde je personál v nevýhodném poměru vůči počtu klientů (přibližně 1:10)Kniha je koncipována jako sborník sestavený odborníky, kteří poskytují ucelený náhled na zvládání problémového chování, a je určena pro využití v praxi. Popisuje specifika diagnóz mentální retardace, autismu a duálních diagnóz, věnuje se kognitivně behaviorální terapii agresivního chování, nácvikům funkční komunikace a pracovního chování. Autoři se zabývají také otázkou farmakoterapie a na problematiku zvládání problémového chování nahlížejí i z pohledu české legislativy.
Nakladatel: Portál, 2007
ISBN: 978-80-7367-319-2
[Publikace] Etika v ošetřovatelství – Jana Kutnohorská

Vydalo nakladatelství Grada, 2007
ISBN 978-80-247-2069-2
[Publikace] Dobrovolníci a metodika práce s nimi v organizacích – Jiří Tošner, Olga Sozanská

V současnosti lze získat zkušenosti se sociálními asistenty pro postižené žáky, studenty i dospělé, existují dobrovolné programy pro rizikové děti a mladistvé, dobrovolníci začínají pronikat do nemocnic, domovů důchodců apod. Práce s nimi se stává součástí studia sociálních oborů a jejich význam do budoucna poroste. Kniha se věnuje metodologii práce s dobrovolníky, její organizace, plánování, řízení a supervize.
Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006 (2. vydání)
ISBN: 80-7367-178-6
[Publikace] Možné podoby terapie Alzheimerovy choroby – Marie Vaculová
Jedná se závěrečnou bakalářskou práci z Univerzity Palackého v Olomouci, Filosofické fakulty, Katedry sociologie a andragogiky, oboru sociální práce z roku 2006. Bylo by škoda, vzhledem k tomu, že práce se věnuje především dennímu stacionáři, (autorka zde pracovala jako dobrovolnice několik let a specifika zařízení jsou ji známa) aby se stala "šuplíkovou". Doufejme, že řady denních stacionářů budou, v souvislosti s nově platným zákonem, samozřejmostí.Kontakt: knihovna@suchaloz.cz
[Publikace] Pomoc pacientům při zvládání rakoviny – Arthut M. Nezu, Stephany H. Friedmanová, Shirley Faddisová, Peter S. Houts, Christine Maguth Nezuová

Vydala: Společnost pro odbornou literaturu, rok vydání 2006
ISBN: 80-7364-000-7
[Publikace] Práce s emocemi pro pomáhající profese – Karel Hájek

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN: 80-7367-107-7
[Publikace] Psychiatrická ošetřovatelská péče – Eva Marková, Martina Venglářová, Mira Babiaková

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2006
ISBN 80-247-1151-6
[Publikace] Metody a řízení sociální práce – Oldřich Matoušek a kol.

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2006
ISBN 80-7178-548-2
[Publikace] Modely ošetřovatelství v kostce – Slavomíra Pavlíková

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1211-3
[Publikace] Multikulturní ošetřovatelství II. – Lenka Špirudová a kolektiv

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1213-X
[Publikace] Multikulturní ošetřovatelství I – Kateřina Ivanová, Lenka Špirudová, Jana Kutnohorská

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-1212-1
[Publikace] Terénní krizová práce – Bohumila Baštecká a kolektiv

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2005
ISBN 80-247-0708-X
[Publikace] Fundraisingové aktivity – Zuzana Polačková

Fundraising je profesionální, cílená a organizačně i časově promyšlená činnost zaměřená na vyhledávání sponzorů a získávání finančních prostředků určených na podporu veřejně prospěšné nebo dobročinné činnosti. Kniha nabízí hry a činnosti, pomocí nichž lze zapojit veřejnost do projektu, který reaguje na lidské potřeby a zaslouží si finanční podporu. Vysvětluje všeobecné zásady organizování této činnosti, včetně zapojení dobrovolníků, představuje techniky fundraisingu na místní úrovni a hry, které mohou být využity při získávání financí.
Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2005
ISBN: 80-7178-694-2
[Publikace] Sociální práce v praxi – Oldřich Matoušek, Jana Koláčková, Pavla Kodymová

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2005
ISBN: 80-7367-002-X
[Publikace] Manuál programu Dobrovolníci v nemocnicích – Jiří Tošner

Manuál si můžete vyzvednout osobně v kanceláři Hestia - Národní dobrovonické centrum, Na Poříčí 12, Praha 1.
[Publikace] Čeští senioři s Alzheimerovou chorobou v pečovatelských institucích – Petra Hrušová
Magisterská diplomová práce, Masarykova univerzita v BrněFakulta sociálních studií, katedra sociologie, 2005
Vzhledem k tomu, že práce je méně sociologická a více se věnuje problémům geriatricko sociálním, stává se vhodnou pro naše čtenáře.
[Publikace] Psychopatologie pro pomáhající profese – M. Vágnerová

Vydalo nakladatelství Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-80
[Publikace] Krizová intervence pro praxi – Naděžda Špatenková a kolektiv

Vydalo nakladatelství Grada, rok vydání 2004
ISBN 80-247-0586-9
[Novinky] Zaměstnavatel roku 2004
Významné ocenění pro NadějiNaděje jako jediný nepodnikatelský subjekt získala významné ocenění v soutěži Zaměstnavatel roku 2004. Smyslem soutěže zaměřené na oblast řízení lidských zdrojů je zvýšit povědomí o významu rozvoje lidských zdrojů a podpořit image dobrých zaměstnavatelů.
[Publikace] Cesta k lidství – Jean Vanier

Vydalo nakladatestvi Portál, rok vydání 2004
ISBN 80-7178-805-8
[Publikace] První pomoc 2., přepracované vydání – Jan Bydžovský

Vydalo nakladatelstvi Grada, rok vydání 2004
ISBN 80-247-0680-0
Komunitní centrum sociálních a kulturních služeb pro nevidomé, práce s dobrovolníky v zájmu zrakově postižených dětí, mládeže i dospělých: arteterapie, komunikační programy, klubová činnost, asistentská služba.
V roce 2004 vydalo sdružení brožurky:
Miroslav Michálek: Nebojte se nevidomých! Od příležitostné pomoci k dobrovolnictví (o pomoci nevidomým)
Pavla Francová: Za zeptání nic nedáte aneb jak vidím svět, když nevidím
V roce 2004 vydalo sdružení brožurky:
Miroslav Michálek: Nebojte se nevidomých! Od příležitostné pomoci k dobrovolnictví (o pomoci nevidomým)
Pavla Francová: Za zeptání nic nedáte aneb jak vidím svět, když nevidím
Ústav je příspěvková organizace zřízená Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Hlavní náplní ústavu je aplikovaný výzkum v oblasti práce a sociálních věcí na regionální, celostátní i mezinárodní úrovni, formulovaný podle aktuálních potřeb orgánů státní správy, popřípadě neziskových či privátních subjektů.
Mezi hlavní výzkumné zájmy ústavu patří: trh práce a zaměstnanost; sociální dialog a pracovní vztahy; sociální ochrana; rodina; rovné příležitosti; příjmy a mzdy, teorie sociální politiky.
Na základě rozhodnutí zřizovatele ústavu bylo v úzké spolupráci s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně ustaveno Výzkumné centrum VUPSV v Brně, Pellicova 43, 602 00 Brno.
Hlavní náplní ústavu je aplikovaný výzkum v oblasti práce a sociálních věcí na regionální, celostátní i mezinárodní úrovni, formulovaný podle aktuálních potřeb orgánů státní správy, popřípadě neziskových či privátních subjektů.
Mezi hlavní výzkumné zájmy ústavu patří: trh práce a zaměstnanost; sociální dialog a pracovní vztahy; sociální ochrana; rodina; rovné příležitosti; příjmy a mzdy, teorie sociální politiky.
Na základě rozhodnutí zřizovatele ústavu bylo v úzké spolupráci s Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně ustaveno Výzkumné centrum VUPSV v Brně, Pellicova 43, 602 00 Brno.
Připomínky ke komunitnímu plánování sociálních služeb můžete zasílat na adresy uvedené na www stránkach,
kde lze najít adresář organizací, poradenské středisko tel.: 498 500 355, seznámit se s hlavními cíly "Koncepce sociální práce a sociálních služeb"
kde lze najít adresář organizací, poradenské středisko tel.: 498 500 355, seznámit se s hlavními cíly "Koncepce sociální práce a sociálních služeb"
Pomoc pro rodiny, které se rozhodly pečovat o své umírající blízké doma. Domácí hospic Cesta domů se snaží o to, aby těžce nemocný člen rodiny mohl zůstat v důvěrně známém prostředí domova, netrpěl zbytečně bolestmi a konec života mohl prožít uprostřed svých blízkých.
Poskytuje bezplatně dlouhodobou a všestrannou podporu pečující rodině, zprostředkuje důležité kontakty a informace související s péčí o umírající, pomáhá rodině zvážit možnosti domácí péče o jejího blízkého, zaškolí členy rodiny v ošetřování nemocného, je nablízku, dostaví-li se nejistota, osamělost či vyčerpání, pomáhá kvalifikovaně zvládat bolest a další průvodní jevy těžkých onemocnění, pomáhá rodině zvládnout stres kolem smrti a doprovází pozůstalé v období po ní, kdy jsou smutní a stýská se jim.
Poskytuje bezplatně dlouhodobou a všestrannou podporu pečující rodině, zprostředkuje důležité kontakty a informace související s péčí o umírající, pomáhá rodině zvážit možnosti domácí péče o jejího blízkého, zaškolí členy rodiny v ošetřování nemocného, je nablízku, dostaví-li se nejistota, osamělost či vyčerpání, pomáhá kvalifikovaně zvládat bolest a další průvodní jevy těžkých onemocnění, pomáhá rodině zvládnout stres kolem smrti a doprovází pozůstalé v období po ní, kdy jsou smutní a stýská se jim.
[Publikace] Psychohygiena a dobrovolnictví – Jana Hrdá
Část z učebniho materiálu "Vzdělavací modul pro pracovniky v oblastisociálni péče", vytvořeného v rámci projektu c. CZ/01/B/P/PP/134047 -
Eurocare - "Zlepšováni celoživotniho vzděláváni pracovniků v sociálni péči".
Podle textu přednášela ing. Jana Hrdá na pilotním kurzu v rámci
zmiňovaného projektu na jaře 2003.
Cílem činnosti občanského sdružení PROSAZ je sociální rehabilitace osob se zdravotním postižením, obhajoba jejich právem chráněných zájmů, realizace programů přispívajících ke společenské integraci občanů se zdravotním postižením.
Svou činnost může rozdělit na čtyři hlavní oblasti. Oblast volného času, oblast poradenskou, oblast zaměstnávání zdravotně postižených občanů a oblast vzdělávací.
Svou činnost může rozdělit na čtyři hlavní oblasti. Oblast volného času, oblast poradenskou, oblast zaměstnávání zdravotně postižených občanů a oblast vzdělávací.
[Publikace] Psychologie stárnutí – Stuart-Hamilton

Autorovi se podařilo spojit vysokou odbornost se čtivostí a srozumitelností. Probírá všechny základní okruhy psychologické problematiky stárnutí a stáří a věnuje se také budoucnosti oboru gerontologie. Čtenáři ocení i rozsáhlý slovník termínů z oblasti gerontologie a gerontopsychologie.
Vydalo nakladatelstvi Portál, rok vydání 1999
ISBN 80-71782-74-2
[Novinky] Ještě není pozdě
Zveme na mezigenerační setkání, s cílem nahradit pasivní, převážně encyklopedické znalosti, aktivním poznáváním po celý život.Pořádá Muzeum hlavního města Prahy v rámci evropského roku zdravotně postižených ve spoluprací s Ambulancí pro poruchy paměti FNKV Praha 10 a o.s. Hestia Národním dobrovolnickýcm centrem ve dnech od 6.10. - 8.10. 2003 od 14.30 - 20 hodin, vstupné 20 kč, zacházení vlídné.
V pondělí trochu teorie - prevence deprese, formy celoživotního vzdělávání, vzdělávací a kulturní programy pro seniory, ale především praxe - umění a řemesla.
Úterý: kulturní paměť minulosti až po současnost, v odívání, technice, vězenství. Hledání vlastních kořenů, zachycení pamětí a rodu v písemné podobě, v překladech. Význam kavárenských povalečů a kaváren na půl cesty.
Středa: výběr nabídek kurzů internetu pro starší a začátečníky, knihovny pro všechny generace, ekologická vzdělanost, dobrovolníci mezi námi. Sport pro každého - v parčíku před muzeem.
Podrobný program je k dispozici v pokladně muzea.
[Publikace] Ageismus - Průvodce stereotypy a mýty o stáří – Tamara Tošnerová

Vydala Ambulance pro poruchy paměti, rok vydání 2002
ISBN: 80-238-9506-0
CRPDZ je sdružení právnických osob, nestátní nezisková organizace, jejímž posláním je napomáhat procesu rozvoje péče o osoby s duševním onemocněním v České republice. Prostřednictvím nových služeb (sociální centra, case management /osobní asistence/, asistence v bydlení, krizová asistence, chráněná práce, přechodné zaměstnávání a další) lze účinně napomoci ke vřazení nemocných do běžného života, jejich uzdravení nebo aspoň zmírnění průběhu nemoci.
[Odkazy] Zdravotni pomůcky
Prodejna, možnost půjčování mechanických skládacích vozíků, katalog, nabidka i repasovaných pomůcek[Odkazy] Hospic
Hospic je specializované zařízení, poskytující tzv. paliativní péči, tedy péči zaměřenou na úlevu od bolesti, kterou postupující nemoc přináší, na rozdíl od standardní lékařské (kurativní) péče zaměřené na léčbu nemoci.V principu to znamená, že před tím, než se těžce nemocný člověk dostane do hospicu, byli vyčerpány všechny ostatní možnosti léčby. Hospic je určen pro terminálně nemocné. Neslibuje uzdravení, ale také nebere naději. Neslibuje vyléčení, slibuje léčitelnost. Před tím, než se nemocný dostane do hospicu, měl by být o svém stavu informován. Bohužel, to se tak někdy nestává, což pak ztěžuje situaci jak pacientu samotnému, jeho rodině, tak i odbornému týmu v hospici.
Národní dobrovolnické centrum v rámci občanského sdružení Hestia vede programy a projekty v oblasti dobrovolné činnosti. Získáte zde informace ohledně dobrovolnictví, tedy o pomoci dobrovolníků, kteří dochází na příklad do domácností i k lůžku smysluplně vyplnit čas nemoci, stáří či samoty.
Najdete zde informace o dobrovolnických centrech a dalších programech programech v řadě měst České republiky i v zahraničí. Stejně tak se zde můžete přihlásit, pokud byste chtěli působit sami jako dobrovolníci.
Najdete zde informace o dobrovolnických centrech a dalších programech programech v řadě měst České republiky i v zahraničí. Stejně tak se zde můžete přihlásit, pokud byste chtěli působit sami jako dobrovolníci.
[Odkazy] Svaz paraplegiků
Organizace, určená pro nemocné po úrazu spojeném s poraněním míchy, kteří se mohou pohybovat pouze s pomocí ortopedického vozíku, nabízí informace (například je zde k dispozici příručka „Paraplegie, tetraplegie“), konzultace, pomoc při výběru, vyzkoušení a získání vhodných kompenzačních pomůcek, sociálně právní poradenství atd.