Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
4.1.2007 ohledne pece o osobu blizkou mirka
chtela jsem se prosim vas zeptat kolik budu celkem pobirat,kdyz jsem samozivitelka s 6letym synem a mam jen peci o osobu blizkouNáš web je určen pro pečující starající se o starší chronicky nemocné příbuzné, obraťte se např. na internetporadna.cz.
...
4.1.2007 pece o maminku kotora zdenek
vazena pani doktorko chtel jsem se zeptat mam maminku ktera mam sedy zakal oka a boji se jit lekari.prosim poradtemy co mam delat .dekuji za odpoved.dekuji.Maminka je dospělý, svépravný člověk, svobodně se o svém životě a zdraví rozhoduje. Můžete ji radit, stejně jako její případné přítelkyně, ale volba je na ni.
...
4.1.2007 sociální služby Rapáčová
Vážený pane doktorko,bohužel dnes jsem poznala a pochopila, jaké " zlepšení" pro postižené nový zákon přinesl. Podle mého dal ústavům do rukou nekontrolovatelnou zbraň proti těm, kteří se mohou bránit nejméně - merntálně postiženým. Proč jsem k takovémuto závěru došla?
Mám mentálně postiženého syna nízkofunkčního nemluvícího autistu v úsp od r. 1987. K umístění do úsp jsme se rozhodli z důvodu zabezpečeníé syna po naši smrti s tím, že ústav se nachází v blízkosti našeho bydliště a pokud nám síly stačí můžeme udržovat se synem pravidelný kontakt - víkendy, svátky, dovolené tráví s námi a s poskytovanými službami byl syn i my spokojeni.
Před 3 lety ústav zařídil bydlení mimo hlavní budovu v domečcích v areálu ústavu, kam byl syn přestěhován, bez konzultací s rodiči. Pokud by proběhlo vše v klidu, nic lepšího nemohlo syna potkat.Přechod syna do nového prostředí, stále noví pracovníci, kteří se zpočátku neustále měnili než se systém zaběhl, noví spolubydlící aj. způsobilo, že propuklo u syna agresivní a sebepoškozujícíé chování, které se stupňovalo a projevovalo se i při návšěvách rodiny. Ošetřujícím ústavním psychiatrem byl odeslán do psychatrické léčebny. Tam jeho chování bylo při nezměněné léčbě klidné a léčebna urgovala jeho návrat do úsp. Při návratu již v sanitce při zahlédnutí obrysů budovy ústavu se zpět projevilo toto chování. Pobyt v léčebně se opakoval se stejným závěrem - není důvod k pobytu v psychiatrické léčebně. Snahou ústavu bylo zařídit trvalý pobyt v psychiatrické léčebně, aniž byl učiněn pokus upravit podmínky pro syna, s tím, že nejsou schopni zajistit mu péči.
Protože psych. léčebna syna propustila, platil starý zatracovaný zákon, jiná služba nebyla dostupná, v úsp nakonec učinili opatření, za což jsem jin neskonale vděčna (změna personálu, jednolůžkový pokoj) a situace se ze dne na den změnila, vše se vrátilo naštěstí do klidu i ředitelka ústavu přiznala, že se spletli a že dali na ústavního psychiatra,který tvrdil, že cesta zpět není. Tento stav trvá naštěstí již přes rok.
Začala jsem doufat, že o syna bude nadále postaráno.
Tuto mou naději ovšem zkalil předložený návrh smlouvy o poskytování péče ústavem dle nového zákona. Služba se touto smlouvou mění na chráněné bydlení ( tato forma služby dříve v zákonu nebyla ), má jiné podmínky ve výčtu povinných služeb - nezahrnuje povinnost ošetřovatelské péče a výpovědní důvod služby ze strany ústavu uvedený ve smlouvě - při změně zdravotního stavu nebo psychického stavu bez zajištění poskytnutí jiné vhodné služby ani jiné bližší specifikace a podmínek vymezující zhoršení zdravotního stavu, kdo rozhoduje na základě čeho......Přestože ústav žádá o registraci pro 2 služby - jako domov pro osoby se zdravotním postižením i chráněné bydlení.
Při konzultacíohledně uzavření smlouvy s paní ředitelkou ústavu se mi moje obavy potvrdily a ještě narostly.Sdělila mi, že oni pobyt ukončí i při dlouhodobém pobytu klienta ve zdravotnickém zařízen, protože potřebují peníze za lůžko nebo k ukončení služby může podle ní dojít v případě dlouhodobého léčení např. zlomeniny nohy- kdo mu bude nosit jídlo do patra, kdo ho bude koupat? Na to není chráněné bydlení zařízeno a ústav nebude na sebe brát odpovědnost v zajišťování jiných služeb a i když jiný typ služby než chráněné bydlení poskytují, nemusí tam být zrovna místo,a že vždy bude i po naši smrti ustanoven nějaký opatrovník, tak ať se potom stará, proč by si tu starost měl připouštět ústav.
Takže mám před sebou noční můru a obavy z budoucnosti a potřebuji poradit, jaké mám možnosti při uzavírání smlouvy o poskytování péče, je nějaká šance bránit se zneužití zbavování se nepohodlných a obtížných klientů náročných na péči- všichni chtějí dnes pečovat o neproblémové klienty, popíší o tom mnoho papírů, prezentují se na všech stranách, definují si spoustu cílů, poslání a principů, ohánějí se lidskými právy,vzdělávají se, čerpají fondy, klient si sám rozhodne, bude mít individální plán, klíčového pracovníka, ale když se nám nebude hodit do krámu, tak se ho lehce zbavíme - od toho máme smlouvu, uživatel ji podepsal, tak se přece dohodl. Měl konečně právo si o sobě rozhodnout sám, přestože jiná dostupná služba není k mání.
Prosím o názor.
Zdraví a děkuje L. Rapáčová
Emoce nejsou dobrým rádcem, jsou - li dominující, díváme se do křivého zrcadla. Zákon o sociálních službách, je zcela moderně pojatý, je otázkou, jak jej kdo uchopí. Těžko mohu souhlasit s větou "dal ústavům do rukou nekontrolovatelnou zbraň proti těm, kteří se mohou bránit nejméně - mentálně postiženým". více >>>
...
3.1.2007 péče o maminku Andrea Pechová
Dobrý den! prosím Vás o radu.. v tomto směru si nevím vůbec rady. Mám maminku, které je 82 let a už se o sebe sama nepostará. zřejmě budu muset přestat s prací a zůstat s ní doma. neuvaří si, musím ji přebalovat, prát, atd. .. zatím se sama pohybuje. vůbec nevím, co mám udělat, kam se obrátit, abych mohla vyřídit nějaký ten příspěvek. A je možné abych měla podporu v nezaměstnanosti a k tomu tento příspěvek? kolik vlastně ten příspěvek nyní dělá? a kde si mám podat žádost? pomohlo by mi zhrnutí nějakého postupu.. co a jak mám udělat.. děkuji za radu (brno-venkov)Podívejte stejně jako v předchozích dotazech do novinek našich stránek na příspěvek na péči, MPSV má podrobný rozklad co a jak.
...
3.1.2007 dotaz o osobu blízkou Martina Víšková
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak to bude s příspěvkem o osobu blízkou od ledna 2007,moje máma pobírala na moji babičku,které je 84 let částku 5400 a byla ji přiznána částka 480 Kč k důchodu.Nyní ji ovšem tato částka bude prý odebrána.Ráda bych se proto zeptala kolik bude máma brát na babičku od ledna 2007,jelikož babička souhlasí s tím,aby se o ní i nadále starala moje máma.Děkuji. Martina Víšková Lipník nad Bečvou-okres PřerovPřečtěte si informace v novinkách na našem webu. A odpovědi v poradně v níž se ptáte, na stejný typ dotazu.
...
3.1.2007 Prosím o radu Jana
Dobrý den, nevím kam jinam se obrátit tak to zkouším u Vás, prosím o radu. Znám jistou paní, už je jí tak kolem šedesáti a myslím, že to nemá v hlavě v pořádku. I když je to pro mě cizí žena mám o ni strach. Oč jde: Ona má pocit jako by jí někdo sledoval, myslí si že ji v noci ozařují, že jí dávají elektrické šoky, dokonce jí prý pouštějí nějaká svinstva do bytu aby se udusila, natrhávají ji oblečení, ničí vozíky na nichž vozí všechny svoje věci když někam jde. Já si myslím, že to oblečení si trhá sama a možná o tom ani neví. Ráda bych jí nějak pomohla ale neznám ani její jméno (je to má zákaznice v práci). Mluví pořád o dceři dokonce sem tam za ní i jede (bydlí asi 200 km od ní prý) prosím poraďte jak bych jí mohla pomoci. Děkuji Jana LavičkováNevyžádaná pomoc je vždy problematická. Jako zákaznici v práci ji můžete oslovit a v případě, že získáte její důvěru, nabídnout pomoc. více >>>
...
2.1.2007 Péče o osobu blízkou Lenka
Jsem vedena na Úřadu pr. a starám se o nemocnou matku bez jakéhokoliv příspěvku.Když bude matce přiznám příspěvek na péči,ráda bych se nechala vyřadit z evidence na ÚP. Ovšem není mi jasné, jestli si v tom případě budu nucena hradit veškerá soc.a zdravotní pojištění sama a jak to bude se započítáním mé péče do odpracovaných let na nárok na důchod.Měla bych mít odprac.ještě cca 3 roky...A může mi matka ze svého eventuálního příspěvku přispět na úhradu těchto mých pojistění?Moc děkuji,jsem už vážně zoufalá a bezradná...Nikde se jasně člověk nic nedozví.Je otázkou, která výše příspěvků bude spojena s péčí, podle toho se bude odvíjet další. Konstruktivní řešení bych viděla v kontaktu s odborem zdravotně sociálním v místě bydliště, nemáte-li chuť přečíst si odkazy na stránky MPSV, či vyposlechnout besedu na dané téma tamtéž.
...
1.1.2007 péče o osoby blízké Romana
Dobrý večer, jsem každodenní návštěvník této poradny.Bylo toho tady napsáno o POB hodně,ale já tomu stále nerozumím.Starám se o rodiče ve věku 82 a 84 let.Měli přiznanou částečnou bezmocnost a pobírali k důchodu kolem 480Kč.Ano, je mi jasné, že já již nebudu ze zákona pojištěná .Musím zažádat o přezkoumání jejich zdr.stavu, tady tomu nerozumím.Ze zákona,jak jsem vyčetla, částečně bezmocní, starší 80-ti let, automaticky jsou zařazení do vyšší skupiny.Nebo jsem to pochopila špatně?Děkuji za Vaši trpělivost.Podívejte v našich novinkách pokud se dívate každodenně, od března 2006 upozorňuji na "překlopeni dávek"- pro osoby: s přiznanou bezmocností částečnou se považují osoby závislé na pomoci jiné osoby I. stupně - lehká závislost (2000 Kč) a s bezmocností částečnou osoby závislé na pomoci II. stupně - středně těžká závislost (4000 Kč). více >>>
...
1.1.2007 Plný invalidní důchod Romana Špalková
Počátkem prosince m.r. mi byl přiznán plný invalidní důchod. V lednu t.r. bych měla nastoupit do trvalého pracovního poměru na dobu neurčitou. Bude mi výplata důchodu pozastavena, či jsem povinna se ho sama vzdát? Děkuji za odpověď. Romana ŠpalkováDoporučuji podívat se na stránky http://www.vozickari-ostrava.cz/porady/duchod.htm, či http://www.ucto2000.cz/KONFER/konf0184.htm, kde je podrobně vaše otázka rozebraná.
...
29.12.2006 hledám kontakt na spolek přátel žehu v Olomouci Paprskářová Martina
Prosím,pomozte mi při hledání adresy,nebo kontaktu na společnost přátel žehu v Olomouci.Babička byla jeho členem od 1.1.1959,a bylo to na adrese Pekařská 8 Olomouc.Adresa se ale změnila,a já nevím,jaká je nová,popřípadě telefonní kontakt.Předem děkuji za pomoc,s pozdravem Paprskářová MartinaZkuste telefonicky (222 315 961) kontaktovat pražskou pobočku v Revoluční ulici, na Praze 1 - jsou na našich odkazech, určitě vám pomůžou.
...
29.12.2006 příspěvek na péči Petr
Dobrý den, obracím se na Vás s následujícím dotazem: oba moji rodiče jsou plně invalidní důchodci. Otec od roku 99 po mozkové mrtvici částečně ochrnutý, úplně ruka a částečně noha. Matka cca od roku 93, ne však kvůli pochybové stránce, ale z důvodu srdečních. Tedy může se a také se plně o otce stará. Má tedy od 1.1.07 nárok na příspěvek na péči o osobu blízkou? -tedy respektivě, může si otec o tento příspěvek zažádat? Není zde problém v tom, že jsou plně invalidní? Děkuji za odpověďRozhodně ať si táta o příspěvek zažádá, nárok dle vašeho popisu má. Invalidní důchod vypovídá o možnosti, omezení, či nemožnosti pracovního výkonu, příspěvek na péči o závislosti na další osobě.
...
28.12.2006 je lepší podpora nebo příspěvek na bezmocnou matku? Lenka Haragalová
Dobrý den,moje maminka má 57 let, je pracující a pobírá částečný invalidní důchod. Ve společné domácnosti s ní bydlí její maminka (tedy moje babička), která je v současné době dost nemocná a zřejmě bude potřebovat stálou péči. Moje mamka teď řeší otázku, zda dát v práci výpověď a přihlásit se na ÚP s tím, že bude pobírat podporu, nebo si zažádat o příspěvky na babičku, o kterou se bude muset každodenně starat. Nevím, jak se ty dávky jmenují a prosila bych Vás, zda-li byste nám nedokázali poradit, co by bylo lepší a na jaké instituce se se vším obrátit. Děkuji předem za Vaši odpověd.
Je těžké radit, především bych doporučovala v našich novinkách přečíst či vyslechnout sdělení o zákonu o sociálních službách především problematiku ohledně příspěvku na péči. Bez základních znalostí se těžko orientujeme, obtížně klademe otázky a lehce děláme neuvážené kroky. Co se týká vaší maminky, hraje roli, co ji vede k tomu dát výpověď ze svého zaměstnání. více >>>
...
28.12.2006 Zdravotní pomůcky Alena Štefková
Prosím o radu postupu při získání zdravotních pomůcek (Polohovací postel,kolečkové křeslo) pro mou 75 letou babičku, která prodělala mozkovou příhodu. Je v domácím ošetření plně nepohyblivá. Děkuji ŠtefkováKontaktujte prodejnu zdravotnických potřeb, např. v našich odkazech - v rehabilitačních pomůckách, mají na internetu katalogy i návody, jak uvedené pomůcky získat případně půjčit. Babička má určitě zavedenou domácí zdravotní službu - Home care a jejich sestry rovněž jsou informované. V současnosti je již po ČR řada půjčoven. Jak jsem si všimla i v našich inzerátech se objevuje polohovací postel. více >>>
...
27.12.2006 DOTAZ Doubková Ludmila
Sdělte mi prosím jaké jsou možnosti a podmínky rehabilitace mojí maminky,které je 80let a 17.10.2006 prodělala mozkovou příhodu.Následkem je nepohyblivá levá ruka a noha.Sama si nedojde na toaletu ,ale na geriatrickém oddělení v Pardubicích se učí chodit s pomocí rehabilitačního chodítka.Děkuji za odpověď a přeji krásný den.Například doma, služba domácí zdravotní péče - Home care včetně rehabilitačních pracovníků/pracovnic dochází domů, pomohou řešit bezbariérovost bytu a zajistit zdravotní pomůcky. více >>>
...
26.12.2006 domácí násilí? Věkoslav Rabštejnek
moje maminka žije u bratra již řadu let.Má svoji místnost, kde odpočívá a spí. Je jí 95 let.U bratra je často jeho vnuk (20 let), jeho matka je alkoholička, tak hodně času tráví u dědečka a když je babička v pokoji sama, mlátí ji do hlavy , v zimně na ni otevírá okno,stahuje z ní peřinu a sptrostě ji nadává.Již jsem ho jednou prosil ,aby to nedělal, vše zapřel.Žádal jsem svého bratra, aby mu zakázal chodit do maminčina pokoje, ten celou situaci podceňuje a říká, že by ho stejně neposlechl. Babička se ho moc bojí, bolí ji od toho hlava. Trvá to více než rok .Prosím Vás o radu jak postupovata.Mamika si při každé návštěvě stěžuje na stále stejné problémy.
Ocitl jste se v složité situaci, lze nějak věrohodně prokázat vnukovo násilí vůči babičce? Modřiny, škrábance atp? Jak vidí situaci sama babička, kromě toho, že vás informuje o situaci? Souhlasila by s trestním oznámením? Mrkněte se na naši příručku online Špatné zacházení se seniory jsou v ní odkazy, které byste využil v případě, že jste v duchu na všechny otázky odpověděl kladně. více >>>
...
«
| 1
| .. | 147
| 148
| 149
| 150
| 151
| .. | 180
| »