Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

6.8.2006  PORADÍ MI NĚKDO, NA CO MÁM NÁROK?   Lenka

Dobrý den.mám menší problém a doufám že mi někdo pomůže.už 3 rokem se starám o nemocnou tchýni.nevyužívám žádné výhody pro její převážnou bezmocnost.chci si zažádat o úplnou bezmocnost.babička byla tento měsíc na těžké operaci tl.střeva a její stav se zhoršil .s pomocí si sedne na posteli a pomalu se nají a to je vše.každý měsíc dostávám od p.doktora 3 balíky abs.plen.žádala jsem na neuro.o inv.vozík,ale tam nás odbili s tím,že ho potřebuje tolik lidí a musíme čekat v pořadníku asi 2 roky.a tak jsem si vše poptala sama co je potřeba se koupí,wc jsme udělali sami z pevné židle,starý vozík nám půjčil invalida,který dostal elektrický.a tak se ptám sama sebe proč nechodím po úřadech a neprosím se pomalu na kolenách.v nemocnici nám dali franc.berlu,kterou vůbec nepotřebujeme,protože babička se sama ani nepostaví.tak je nám k ničemu.Atak prosím kdo mi poradí.kupujeme podložky do postele,suchou pěnu,hyg.rukavice,....
Chci se zeptat pokud někdo víte jestli máme nárok na takovéto potřeby od pojištovny,nemocnice nebo jiných úřadů prosím o radu.jsem spíše toho názoru udělej a postrarej se sám,ale pokud na to máme nárok proč toho nevyužít?nemáme vyřízené ani příspěvky na auto a nic takového.nevím kde se co vyřizuje a na koho se obrátit.žádat na pojištovně nebo u doktora nebo kde?děkuji za každou odpověd.síly mi už dochází.
Možná, kdybyste se podívala do odkazů na našem webu, udělala byste nejlépe, proto tam jsou. Proto internet je pomůckou i v tíživé situaci. Vyhledala příspěvky pro zdravotně postižené - velmi dobře je má zpracované na webu např. liga vozičkářů z Brna, (v sociálně právních informacích) dále podivala na katalog zdravotních pomůcek (v rehabilitačních, protetických pomůckách), mají je on line. více >>>
...

6.8.2006  POB a společné bydlení   Jana

Děkuji za odpověď k minulému dotazu. Ještě otázka k této situaci: Pečuji o osobu blízkou-maminku 91 let, kterou několikrát denně navštěvuji a o vše se ji starám. Abych měla nárok na příspěvek na POB,musím s maminlou bydlet v téže domácnosti? Maminka dostává příspěvek pro částečnou bezmocnost. Děkuji.
Jste-li dcerou, nemusíte.
...

6.8.2006  Amputace dolních končetin   Soňa

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.Můj otec je 10 dní po amputaci levé dolní končetiny (amputace pravé proběhla před 3 roky) a je v naprosto žalostném stavu psychickém i fyzickém. V nemocnici o něj nepečují jako o člověka, který je invalidní a po 3 měsících prožitých v bolestech (postupující nekroza) i bez sil. Situaci zřejmě komplikují i proleženiny, již se téměř nemůže bez bolesti pohnout. Neprobíhá žádná rehabilitace, nikdo mu neporadil jak se naučit přesunovat z lůžka na vozík či jak se svým tělem zacházet...problém byl i s poskytováním mastí na opruzeniny a proleženiny, které jsme sehnali, ale nikdo mu je pravidelně nenatírá. Personál krčí rameny a tvrdí, že je otci poskytována standardní péče. Vůbec nevím co mohu v takovém případě podniknout, na koho se obrátit, co mohu vyžadovat, na co má otec nárok.Potřebuje v současné chvíli pomoc odborníků na kterou pak může navázat rodina, ale já nevím jak se jí domoci. Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den..Soňa
Neni mi jasné, kde je váš tatínek hospitalizovaný, ale na vašem místě bych považovala za vhodné hovořit s jeho ošetřujícím lékařem, případně vedoucím oddělení (obecná rozvaha obecného presonálu je přiliš anonymní) a naléhavě žádat rehabilitaci a pomoc. více >>>
...

6.8.2006  čid a dávky   Draha

První měsíc pobírám 50% z úřadu práce.3.prosince mi bude 55 let.Pracovala jsem poslední 3 roky bez přerušení 1,5 roku.Budu žádat o čid.Pokud mi bude přiznán čid např.v říjnu tak se ptám:.Budu dostávat i podporu do možných devíti měsíců nebo jenom čid?Bude totiž menší,než životní minimum.Děkuji za odpověď.
Vzhledem k tomu, že se jedná již odbornější dotaz, který nám už nepřísluší, obraťte se na příslušnou správu sociálního zabezpečení.
...

5.8.2006  péče o osobu blízkou dítě 3,5 roku   Monika Smékalová

Chtěla bych se zeptat, zda mohu dostat POB na svého syna(3,5 roku). Má silnou formu at. ekzému vč. alergií na vše možné, dále mu byla zjištěna LMD a je též hyperaktivní. Musíme držet velice přísnou dietu, bez lepku, mléka atd. Dále reaguje na podněty z venku, trávy, pyly apod. Každou chvíli je silně osypaný a vyžaduje neustálou péči a hlídání. Prodělal anafylaktický šok. Mám nárok na POB, pokud ano, jak postupovat v jeho vyřízení? Předem děkuji za odpověď.
Je mi líto, ale náš web je určen pro problematiku pečujících o starší, těžce nemocné příbuzné. Obraťte se na zdravotně sociální odbor OÚ v místě vašeho trvalého bydliště.
...

5.8.2006  Osobní asistent   H.Zawadzka

Prosím o radu_ od ledna 2007 mám pracovat pro známého na invalidním vozíku jako osobní asistent. je nezbytně nutné absolvovat akreditovaný kurz? Mám všeobecné středoškolské vzdělání. Děkuji
Z vašeho dotazu není jasné, zda zda budete pracovat pro svého známého jako příbuzná, či budete v regulerním pracovním poměru. Řádné kurzy akreditované MPSV se rozběhnou až v průběhu roku 2007, v současnosti má u ministerstva školství kurz akreditovaný o.s. Akord a jistě budou i další. více >>>
...

4.8.2006  příspěvek pro bezmocnost   Barbora Justová

Moje maminka je držitelkou průkazu ZTP/P se znakem úplně nebo částečně nevidomý.Mamince je 86 let, držitelkou průkazu je více než 15 let, ale k plnému ivalidnímu důchodu jí vyplácejí pouze 20% částečné bezmocnosti.Neměla by dostávat 40%.Nevzpomínám si, kdy jsme byly naposledy u posudkové komise, ale určitě to bylo 2x.Musíme si žádat o vyšší příspěvek ČSSZ a co je vše potřeba.Maminka je převážně ležící, má omezenou pohyblivost.Děkuji vám za informace.Barbora Justová,Jiráskova 685,Šluknov.
Neni mně jasné, co je předmětem otázky. Zřejmě nové posouzení stavu maminky, což učiníte stejně jako, když jste zažádaly poprvé.
...

3.8.2006  čid a podpora v 55 létech   Draha

Předem Vám děkuji za odpověď a jsme rádi,že nám poskytujete poradenství. Dotaz:pokud mi bude přiznán čid je nárok na dávky z úřadu práce nebo mi budou odebrány?
ČIDem by končily dávky. Nebo, rozumím-li dotazu dobře, chtěl byste pobírat podporu v nezaměstnanosti a být zároveň v ČIDu?
...

2.8.2006  nemocenska a tehotenství   radka

Dobrý den.Mám dotaz.Minulý rok jsem marodila skoro 3 měsíce po operaci.Tento rok jsem byla na operaci znova a marodila jsem půl roku.Mezitim jsem přišla do jiného stavu a nemohu být v práci(nejsou tam pro těhotné podmínky).Takže marodim dál.Doktorka mi řekla,že si budu muset žádat o prodloužení nemocenských dávek nebo nebudu dostávat žádné peníze,ale vůbec nevim kde se o to žádá a co mám dělat.Přece nemohu zůstat bez peněz.Děkujiza odpověd
Náš web je určen pro pečující starající o starší rodinné příslušníky. Váš dotaz tudíž do naší poradny nepatří, můžete se obrátit na poradnu MPSV, je v našich odkazech.
...

1.8.2006  POB, přivýdělek a soc. a zdrav. pojištění   Jana

Dobrý den. Je mi 54 let, od ledna 2007 budu nezaměstnaná a chci si zažádat o POB. Musím trvale pečovat o svoji matku - 91 let, silná skleroza-peru, vařím, nakupuji, koupu atd...Je pravda, že mi stát bude platit sociální zabezpečení a zdravotní pojištění? Jelikož si k POB mohu do výše 6000 Kč přivydělat, jak by to bylo poté s placením sociálního zabezpečení a zdravotního pojištění. Předem děkuji za informaci.
V době Vašeho pečování o maminku na PPOB za Vás bude stát platit zdravotní pojištění a bude se Vám tato doba počítat jako náhradní doba pojištění pro účely důchodového zabezpečení - bude se Vám tato doba započítávat do doby odpracované. Skutečnost, že pečujete jako osoba blízká je nutné nahlásit na PSSZ a na zdravotní pojišťovně. více >>>
...

1.8.2006  Příspěvek o osobu blízkou   Klára

Chtěla bych vědět, zda bych mohla dostávat příspěvek na péči o osobu blízkou, když moje matka 75 let trpí dlouhodobě chronickou leukémií, teď kvůli nedostatečné tvorbě krvinek musí chodit 1+x za 3 týdny na výměnu krve, k tomu má cukrovku a píchá si inzulin 3 x denně. Je slabá , chodím vařit, uklízet, žehlit. Nakupuje můj otec, který má 77 let a nemocné srdce aj.Já jsem v současnosti nezaměstnaná a ráda bych se o matku postarala a ulevila jí i otci ve stáří.Vím, že u příspěvku na osobu blízkou musí být přiznána převážná nebo úplná bezmocnost, pokud nemá 80 let. Ale nevím, zda na tuto diagnozu by moje matku tuto bezmost mohla dostat přiznánou.Budu moc ráda, když mi sdělíte něco bližšího.
Položte si otázku, je vaše maminka závislá na péči druhé osoby? Obdobně u vašeho tatínka. Nejde ani tak o diagnózu, ale míru postižení, které vede k závislosti a má tendenci spíše ke zhoršování. Rozhodně se pokuste o příspěvek zažádat.
...

27.7.2006  dovolená   Pumprová

Obracím se na Vás s prosbou o radu. Po 6ti letech jsme si s manželem zaplatili od 15.8. dovolenou. Mám matku kardiačku 86 let, o kterou se staráme společně s mojí sestrou. Bohužel je ve stavu, že není schopna být sama a postarat se o sebe. Sestra sice slíbila, že se o matku ten 1 týden postará, ale už jí také není 20 a dnes se jí udělalo nevolno. Mám obavy, že se vytoužené dovolené nedočkám. Nevím si rady, protože nevím kam maminku umístit. Mé pokusy, když jsem musela na operaci, umístit jí v Bojčenkově ul. v Domě sociálních služeb selhaly hned první den, protože byla dezorientovaná, utíkala, tvrdila, že má doma manžela a děti, kterým musí uvařit, což samozřejmě není pravda atd.Hned druhý den byla převezena do Psych. léčebny v Bohnicích. odkud jsme si ji po týdnu vzali domů, protože jsme to neunesli v jakém zuboženém stavu, byla ponechána.
Prosím poraďte.
Děkuji
Dům sociálních služeb, nedá se říci, že selhal, ale na stavy spojené s útěky, kdy je potřeba zařízení zamknout, nebo omezit lidská práva, není zařízen. Nevím, zda zda stavy desorientovanosti u vaší maminky, byly prvkem novým a ona zareagovala v novém zařízení deliriósním stavem, nebo se jedná o chronický problém, možná syndrom demence, jen zhoršený v novém prostředí. více >>>
...

25.7.2006  péče o babičku   Yvona Němcová

Máme 82 letou babičku,která jakékoli zdravotní problémy řeší tím, že si vezme nějakou pilulku. Protože jejím velkým koníčkem jsou návštěvy u různých lékařů, má dost prášků na výběr. Podle všech vyšetření, kterých absolvuje měsíčně i nekolik jí z 99 % nic není. Je na svůj věk ve velmi dobrém stavu. Svým neustálým stěžováním si vynucuje pozornost, ale na to jsme zvyklí, protože to dělá celý život. Teď ale máme docela problém. protože babička strašně málo pije. Za den vypije šálek čaje, 2 sklenice mléka a pak ucucává jednu sklenici šťávy. Samozřejmě, že se jí točí hlava a není jí celkově dobře, takže se jí nechce ani chodit. Jak ji donutit, aby víc pila ? Když jí vysvětluju, že je nutné, aby do sebe dostala víc tekutin, říká, že vždycky málo pila a že potom musí chodit víc na záchod a teď se jí špatně chodí. Prostě začarovaný kruh. Její lékař už jí to taky vysvětloval. Spíš mám dojem, že zjistila, že kolem ní budeme skákat, aby se aspoň trochu napila. Jako malé dítě, když najde něco, čím si spolehlivě zajistí pozornost rodičů. Je docela vybíravá v jídle, aby do sebe dostala tekutiny aspoň polévkou. To si dá spíš vepřový řízek. Takže co dělat, aby neskončila v nemocnici s dehydratací ?
Složité v případě vaší babičky bude, že právě nepitím poutá na sebe pozornost. Jinak se jedná o známý problém, že chybí pocit žízně a starší člověk pije minimálně. Není špatné soustředit se nejen na obsah - na voda, bez sladké příchutě, pokojové teploty, ale na formu v níž je podávaná, na přitažlivou nádobu, lákající k napití. více >>>
...

25.7.2006  Péče o babičku   Petra

Mám babičku, která se sama již ani neposadí.Momentálně je v nemocnici a jde o to,co s ní bude.Není schopná se sama o sebe postarat.V nemocnici ji prý nechají max.3 měsíce.Má 3 dcery.S mojí mamou se dost pohádala, a jelikož je táta v invalidce, stará se o neho.Já jsem celý den v práci a ještě se pokouším dodělat školu.Vztah k ní vypěstovaný nemám,nikdy k nám moc nechodila.Jedné dceři celý život pomáhala s dětmi atd.Před 8lety na mě přepsala byt.Jde o to,že mě nyní její dcera vydírá,že mě dá k soudu.Mluví o morální zodpovědnosti.Chce,abych se o babi buď postarala nebo ji zaplatila nějaký pečovatelský penzion- nejlevnější za 16000kč měsíčně.Na to nemám peníze.Vadí jí, že na ten byt nemá právo.Řekla jsem jí, že jim přispěji, ale sama to platit nebudu.Myslím, že v první řadě by se měly postarat dcery.Může mě nějakým důvodem dát k soudu?
Názorná ukázka, proč není vhodné za života nikomu nic odkazovat, ale pamatovat na své drahé v závěti, navíc notářsky ověřenou, že skutečně byla napsaná za jasné mysli. Zkrátka, aby později nebyla napadaná, že její autor nebyl duševně v pořádku. více >>>
...

24.7.2006  služby,hrazené VZP   Valčíková Lucie

Potřebovala bych poradit,kde najdu seznam hrazených služeb přes VZP. Jedná se mi hlavně o výpomoc při koupání a masáž. Nepobírám POB a časově se to už nedá s rodinou zvládnout. Moje tchyně je po mozkové mrtvici,chodí, ale s ortézou, do vany sama vůbec nemůže. A taky potřebuje pravidelnou masáž a protažení ochrnuté pravé ruky, protože svaly se jí pomalu zkracují.Zatím jsme to řešili nějak svépoomocí,ale slyšela jsem,že některé tyto služby hradí VZP. A jak se při takové žádsti postupuje,asi přes lékaře?Děkuji
Ano, přes praktického lékaře, který má smlouvu s agenturou Home care. Ta disponuje i rehabilitací. Bylo by vhodné navštívit prodejnu zdravotních potřeb a podívat se například na koupelnový program, poradit se, co by vaší tchýni i vám mohlo pomoci a na co z toho příspívá pojišťovna, případně se dá půjčit. Vše je v odkazech na našich stránkách.
...
| 1 | .. | | 160 | | 162 | 163 | .. | 180 |
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: