Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
23.5.2006 Příspěvek při péči o sobu blízkou Marie
Dobrý den,starám se o syna (*18.7.2003) a pobírám příspěvek při péči o osobu blízkou (II.stupeň postižení). Příspěvek nám byl schválen před dvěma měsíci na 3 roky. Chci se zeptat zda od 1.1.2007 budeme muset opětovně žádat o tento příspěvek. Syn také začne od září navštěvovat specializované zařízení (školku) s logopedickou výchovou. Četla jsem člének kde píšou, že takovéto zařízení může navštěvovat i maximálně 6 hodin denně (4,resp.6 hodin) a podmínka celodenní péče se považuje za splněnou. Ráda bych věděla zda to tak platí,když syn bude tuto školku navštěvovat denně po dobu 6 hodin.Zákon o sociálních službách mění pohled na poskytování péče, příspěvek na péči o osobu blízkou přestane být platný, uvádím toto v novinkách "K zákonu o sociálních službách, 28.3.2006", přečtěte si je prosím.
...
23.5.2006 informace Gabriela Krchova
potrebuji neco o zacatku,vyvinu a nasledne o prubjehu choroby alzhaimeraPodívejte se do našich odkazů např. na Alzheimerovskou společnost nebo stari, či do publikací, řada informací je on line.
...
22.5.2006 kašel u léku na vysoký krevní tlak Jarka
Dobrý den.Lékař mi zjistil vysoký krevní tlak.Do 14dnů se u mě projevoval kašel.Změna léku nezabrala.Byla jsem na plicním a tam bylo vše v pořádku.Časem mi kašel dělal takový problém,že jsem léky vysadila.Během pár dní se to uklidnilo.Dostala jsem nové léky na tlak a kašel je opět tady.Je mi už hloupé jít k lékaři a vysadit léky úplně se bojím.Prosím poraď te mi.
Vzhledem k tomu, že nepíšete konkrétní preparáty, musíte se podívat do letáčků sama. U jedné ze skupiny léků na snižování krvního tlaku kašel patří mezi vedlejší účinky, nepředpokládám, že by vám lékař znovu nasadil. Potíž může být i ve vaší obavě z očekávání kašle, nevědomky si můžete pozvolna vytvářet podmíněný reflex. více >>>
...
21.5.2006 Péče o babičku Hana Malinová
Už tři roky pečuje naše rodina o nemocnou maminku (stav po opakovaných mozkových příhodách), v péči se střídáme, jak to komu dovolují pracovní povinnosti. Teprve teď jsme podali žádost o příspěvek. pobírat by ho měla vnučka, která je na MD. bylo jí však na sociálním odboru řečeno, že se v tom případě nesmí od babičky vzdálit, tedy ani jít s dítětem např. 3x týdně na procházku. Pokud prý kontrola zjistí, že v té době je u babičky jiná osoba, příspěvek bude odebrán. Doposud jsme se střídali, jak nám to pracovní povinnosti dovolovaly, popřípadě využívali i pomoc rodinných přátel, aby u babičky vždy někdo byl. V současné době je už zcela dementní, sama se nepohybuje, nenají,neoblékne.
Zachovejte klid, příspěvek vnučka dostala, na procházky s dítětem i na nákupy, za lékařem může chodit. Sice o bezmocnosti nepíšete, ale předpokládám, že příspěvek vaše maminka má, pokud nějakým nedopatřením ne, zažádejte o něj. Od ledna 2007 nic z toho už platit nebude, ale bude nějakou dobu platit "překlenovací" údobí.
...
17.5.2006 VÝŽIVNÉ MILENA PETRAŠOVÁ
Dobrý den,prosila bych o radu.Bývalému muži bylo strháváno exekučně výživné,byl zaměstnancem. Nyní dal výpověď,začal podnikat na živnostenský lista okamžitě přestal výživné platit.Tím,že již není zaměstnán ale pracuje sám pro sebe mu musela být exekuce zastavena.Nevím co mám dělat,jak postupovat.Děkuji za odpověďBudete se muset obrátit na soud, pokud byste se nedomluvili jinak.
...
17.5.2006 pečovatelský dům Jan Borůvka
Obracím se na Vás s následující prosbou. Moje máma je ve věku 56 let neschopná se o sebe postarat sama a jediný kdo ji trochu může pomoci jsem já, ale bohužel její nemoc vyžaduje péči nad rámec mých možností. S mámou zvažujeme využití nějakého "pensionu" s pečovatelskou službou. Rád bych ji našel důstojné bydlení s péčí, ale nevím kam se obrátit. Nemoc trvá už velice dlouho a já sám už nemám dostatek sil. Poraďte mi jak z tohoto začarovaného kruhu ven.Předem mnohokrát děkuji
Jan Borůvka
Penzion nebo dům s pečovatelskou službou je pro klienty, kteří se o sebe mohou v základním postarat, v podstatě je jedno, zda je doma a pečovatelská služba dochází domů nebo do domu s pečovatelskou službou. Penzion je pro zcela samostné obyvatele. Často se skrývá za žádostí vyřešení nekvalitního bydlení. více >>>
...
16.5.2006 Péče o osobu blízkou od 1.1.2007 Renáta
Dobrý den,pečuji o těžce tělesně postiženého syna,pobírám péči o osobu blízkou.Stát za mne platí sociální a zdravotní pojištění,a léta péče se mi započítávají do důchodu.Nikde jsem se nedočetla,jestli sociální a zdravotní pojištění od roku 2007,kdy má vejít v platnost nový zákon,za mne bude stále stát platit a zda se mi péče bude stále započítávat do důchodu. DěkujiAno, péče se bude započítávat do důchodu. Zatím stále chybí k zákonu prováděcí vyhláška.
...
16.5.2006 Pepa Josef Mrázek
V 15ti letech se mi v oku objevil bod, který se postupně zvětšoval až jsem skoro přestal vidět, trvalo to asi 20 minut a poté to přestalo. Zbytek dne mě bolela hlava. Opakovalo se to skoro každý měsíc jedenkrát. Teď už to není tak časté, ale zase se mi začali třást ruce při každé stresové situaci, někdy až tak, že jsou skoro neovladatelné. Když jsem ještě chodil do školy, tak jsem někdy skoro nemohl psát a co jsem napsal, tak bylo hrozné. Tak bych chtěl poradit co by to mohlo být. Nedávno jsem četl o rotroušené skleróze, tak bych se chtěl zeptat jestli by to s tím nemá neco společného. Děkuji za odpověď.Váš dotaz nesouvisí s problematikou pečovatelství. Jistě jste docházel s vaším problémem na neurologii, možná, že ještě docházíte, bylo by vhodné zeptat se vždy svého ošetřujícího lékaře.
...
9.5.2006 Eluška Eliška Windová
Dobrý den, moje babička prodělala asi před týdnem mozkovou mrtvici a ochrnula na pravou část těla. I když se postupně začíná pohybovat, nejspíš to bude trvat ještě dlouho. Zatím vůbec nevíme, co dál. Rodiče mají zaměstnání a starat se o ni 24 hodin by nemohli a vím, že důležitá je i rehabilitace. Chtěla bych se tedy zeptat, jestli nevíte o nějakém rehabilitačním zařízení na jižní Moravě, kde by se o ni mohli postarat alespoň do doby, než by byla malinko samostatná a zvládla alespoň základní úkony sama. Mnohokrát vám děkuji.Z vaěeho dotazu není jasné, kde v současnosti babička je, zda v nemocnici nebo doma. Bude-li propuštěna z nemocnice je samozřejmostí, že se rodina domluví s ošetřujícím lékařem co a jak dál. Je-li doma, pak je v péči buď praktického lékaře nebo neurologa a služba Home Care s rehabilitací by měla být rovněž prvořadým úkonem. více >>>
...
5.5.2006 obezita a nárok na lázně Aneta
Dobrý den chtela bych se zeptat jestli má moje dcera nárok na lázně když trpí obezitou.Předem děkuji za odpověd.Je otázkou důvodu obezity, jestliže je následkem vážnějšího endokrinního postižení, což posuzuje endokrinolog v jehož péči by byla, tak ano.
...
4.5.2006 nárok na lázně zuzana
Jsem v plném invalidním důchodu,v říjnu mně byli vyndány kovy z těla, přesně před rokem jsem byla v lázních a tam mně bylo řečeno, že za rok mám nárok zase, pojišťovna mně ale lázně nepřiznala.Kdy mohu opět žádat,nemělo by to být do roka od vyndá ní kovů?Zkuste se dohovořit s revizním lékařem vaší pojišťovny a budete mít u sebe i váš lékařský nález. Víte, věta "byli vyndány kovy z těla" bohužel nic neříká z hlediska nároku na lázně.
...
4.5.2006 domácí péče Lucie
Dobrý den, můžete mi poradit na koho nebo kam se mám obrátit, pokud potřebuji 24 hodinovou domácí péči k pacientovi, který je na dýchacím přístroji? Trvale žiji v Německu, předem děkuji.Zřejmě máte někoho v České republice, kdo zajišťuje zdravotně sociální problematiku, na dálku si organizaci neumím představit. Těžko mohu posoudit, když z vašeho dotazu nevyplývá míra postižení - zvládá nemocný přístroj sám, potřebuje pomoc atd.
...
29.4.2006 PÉČE O OSOBU BLÍZKOU OLINA
CHTĚLA JSEM SE ZEPTAT JAK TO BUDE OD NOVÉHO ROKU .STARAM SE NEMOCNÉHO MANŽELA NA KTERÉHO POBÍRÁMPŘÍSPĚVEK PÉČE O OSOBU BLÍZKOU.TO ON MĚ BUDE PLATIT JAKO OSOBNÍHO ASISTENTA?MA ZTP-P. JE PO ENCEFALITYDĚ-DEMENCE.TO SI SAMA BUDU PLATIT SOC. A ZDR. POJIŠTĚNÍ? MANŽEL 40LET AJÁ 37 MÁME 5LETÉHO SYNA. DĚKUJIAno, příspěvky budou na konkrétní osobu. Zvažte, zda v daném případě je možné a reálné, aby v příštím roce váš muž o příspěvek zažádal. Či jakým způsobem máte právně tento problém ošetřen, například jak zvládá hospodaření s penězi. Zda je potřeba uvažovat o opatrovnictví. Bohužel k vlastnímu zákonu stále jestě není vydána prováděcí vyhláška. více >>>
...
28.4.2006 jaká je šance?? Michaela
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak se budí lidé z umělého spánku,doktoři tvrdí,že je to dramatické a nevím co si pod tím představit.A ještě bych chtěla znát Váš názor na tuto diagnózu: Přítelův otec se před dvěma lety léčil na ischemickou chorobu nohou a po roce nastoupil opět do práce.Občas měl stavy slabosti a dokonce párkrát upadl a omdlel,ale nikomu to neřekl,do letošního března kdy už ho bolelo celé tělo a sám se nechal odvést do nemocnice s podezřením na infarkt,které se potvrdilo.Podstoupil zákrok (omluvte mé termíny),kdy mu "roztahovali" cévy (u)v srdci nějakými "balónky" a propustili domů.Po týdnu doma opět zkolaboval a odvezli ho zpět na JIP,tam zjistili,že mu srdce pracuje z 25% a má tachyarytmii.Voperovali mu stimulátor,který mu do srdce dává výboje.Tři dny na to měl mozkovou příhodu a ochrnul na levou stranu,po týdnu měl zánět dutiny břišní a musel na operaci,která byla komplikovaná vzhledem k jeho stavu(měl na hrudi obtisky od "žehliček"),poté ho nechali uměle spát cca 20hod.V neděli zjistili,že dostal zápal plic.V pondělí 24.4.06 měl zástavu srdce a další mozkovou příhodu (rozsáhlou) a upadl do hlubokého bezvědomí,ale podařilo se ho "oživit" a z bezvědomí se druhý den probral,ale nechávají ho spát umělým spánkem.Ale řekli,že tak jak vypadá jeho krevní řečiště v jeho srdci a v mozku,tak vypadá celé jeho tělo.Zápal plic se mírně zlepšil.Chtěla jsem se zeptat,co můžeme čekat (jestli vůbec něco)po probuzení.Vůbec si nedokážu představit,jestli se tohle všechno dá vůbec přežít.Podotýkám,že v den jeho prvního odvozu do nemocnice "oslavil" 49let.Předem děkuji za upřímnou odpověď.S pozdravem MichaelaVzhledem ke zmíňce o upřímné odpovědi a celkovému popisu velmi dramatického stavuje zřejmé, že neočekáte příznivou informaci. Což není ani kvůli buzení z umělého spánku, ale díky devastujícím účinkům jednotlivých postižení s následnými komplikacemi. Byť je mladší, což je jediný příznivý faktor, se zatím situace nevyvíjí příznivě. Ale zázraky se není, naděje umírá jako poslední. více >>>
...
26.4.2006 Co dělat? Alena Ondráková
Otec trpí Alzheimrovou chorobou, není schopen již o sobě rozumně rozhodovat. Již 9 měsíců máme pdanou žádost o zbavení svéprávnosti.Když jsem žádost urgovala bylo mi sděleno,že mu byl přidělen opatrovník, který nás bude kontaktovat a dál žáležitost řšit. Za celou dobu se nám nikdo neozva a kontakt na něho nám nebyl poskytnut. Podivuji se nad tím, já jako dcera nemám možnost kontroly jeho účtu a ani možnosti z něho hradit otcovy potřeby a cizí člověk ano. Mám strach ,aby nnedošlo k vytunelování účtu a otec nebyl bez prostředků. Mám dotaz zda se jedná o standartní postup a jakým způsobem donutit opatrovníka aby se mnou se kontaktoval a žáležitost dál řešil? Děkuji za odpověďZřejmě se jedná o stanovení opatrovníka pro řízení. Zkuste si zodpovědět následné otázky. více >>>
...
«
| 1
| .. | 162
| 163
| 164
| 165
| 166
| .. | 180
| »