Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

16.8.2012  Na co mam narok?   Kateřina

Dobry den,jsem samoživitelka.mam rok a půl starou holčičku. Pobirám zatim materskou s pridavakama a to 4300kč.Schanim si byt.Ale nevim na co mam vse narok.Dekuji za odpoved.
Přečtěte si prosím o odstavec výše, komu je náš web určený a pochopíte, že váš dotaz těžko mohu zodpovědět.
...

14.8.2012  poplatek u lékaře   Jana

dobrý den, mám maminku 85 let po dvou mozkových mrtvicích, nepohyblivou, ležící v současné době cca 1,5 roku v domově pro zdravotně a tělesně postižené, bohužel až nyní jsem si všimla, že na měsíčním vyúčtování plateb je 2x poplatek za návštěvu lékaře (praktický a neurolog), přestože za celou dobu byla mami pouze 1x na vyšetření u praktické lékařky. Údajně je to za "psaní léků".Je tato platba oprávněná? děkuji
Je-li vaše po dvou mozkových mrtvicích v domově pro zdravotně a tělesně postižené, tak ji měl či mohl vidět neurolog. Mohl jako konziliář za ní přijít k lůžku, aniž byste byla o celé záležitosti informovaná. V případě vaší věrohodné domněnky, že tomu tak nebylo, můžete svou pochybnost sdělit reviznímu lékaři.
...

6.8.2012  nemoc   Věra Cinová

Dobrý den. Za jakých podmínek můžu pečovat o svojeho manžela, kterému doktoři diagnostikují rakovinu? Mám nárok zůstat s ním doma? Manželovi budee letos 65 let.
Prosté sdělení, že má váš manžel rakovinu, ještě nezakládá nic z hlediska vašeho nároku zůstat s ním doma. Je otázkou bližší specifikace postižení, dalšího terapeutického plánu, což je vše potřeba dohořit s ošetřujícím lékařem vašeho muže. Řada nemocných (samozřejmě dle zdravotního stavu, který je nejpodstatnější) samostatně dochází na onkologii a pomoc z hlediska okolí je především emocionální. více >>>
...

5.8.2012   Alzhamer   Petr

Zdravim mam doma mamku ktere se jeji stav podstatne zhorsil prominte ale dela neuveritelny bordel a uklid baracku uz prevsuje ma trpelivost a predevsim cas.narocnost.
Osetrujici lekar tvrdi ze se bohuzel neda nic delat mame prasky typu Alzil ....
Za posledni tyden jsem 5x mel prominte opet sracky v celem baraku kde si ona nic neuvedomovala.
Co dale na Vasi stranku jsem prisel nahodou a skutecne zkousim VSE.
Zitra jedu do domova duchodcu ktery se zabva spadove s timto onemocnenim.
Protoze koukat jak odchazi pred ocima a jeste byt na ni alergicky proto co dela proste nechci.Desi me ze na toto onemocneni neni adekvatni lecba.
A pro ilustraci cca 6roku pozoruji jeji zhorsovani cca 2-3roky jsou problemy cca 1,5roku jsem nespal a to chodim na 3smeny a cca 1/4 roku zijeme skoro jako cikani protoze se toto zvladat proste neda.
A resume lekaru JA VIM JA VIM ALE MUSITE MIT TRPELIVOST ......!!!!
Je me jasne ze me na dalku nepomuzete ale treba poradite a predevsim bude okoli vedet co tato diagnoza obnasi a neni to jen postarat se o sveho blizniho ......!
Dekuji
Péče o takto postiženého člověka, především vykonává - li sám, bez další pomoci, je nejenom fyzicky, ale především psychicky náročná. Navíc, jak píšete, pracujete na směnný provoz. Nevím, kde máte domek, jen škoda, že nebyla možnost v průběhu postupného zhoršování stavu maminky využít profesionální terénní služby, t.j. více >>>
...

3.8.2012  péče o tatínka s ACH   Eliška Lachoutová

Dobrý den, mám tatínka 84 let s ACH( diagnostikována před 10 lety), který žije na vsi 70 km od mého bydliště(Praha ) Tatínek je fyzicky "fit", každý den a ho zkonroluje pečovatelka, má donášku obědů, 2x týdně dohled při koupání a úklid. Pravidelně každý víkend za ním s bratrem jezdíme. Před 2 lety zemřela má maminka, kt. zajiš´tovala aktivitaci tatínka...Bohužel je stále více zmatený, a domníváme se, že velké trauma ze samoty. Také se blíží doba, kdy mu současná poskytovaná péče nepostačí ( více ve vsi nenabízí) . Nevíme, zda přebudovat tatínkovi jeho byt pro dobu nemohoucnosti, nebo zda se ho snažit přesvědčit o změně bydliště blíž k sociálním službám a jeho současného bydliště ( ale to bude stále 70 km od nás..) a nebo se zachovat sobecky a přestěhovat tatínka blíže k nám . Bojím se, že to by nezvládl. Co dělat, aby důstojně dožil a my se namuseli denně strachovat jestli je v pořádku ? Děkuji za jakoukoliv radu.
Obtížně se radí na dálku, neznám vašeho tatínka ani jeho klinický stav, míru postižení. Jen se domnívám, že zmatenost nebude v souvislosti se samotou, ale s vlastní chorobou, která se zhoršuje. Nejsem si jista, zda vašim úvahám ohledně důvodů změny bydliště - blíž k sociálním službám, porozumí. Zvažte, kde je možnost zajistit pravidelný dohled a dopomoc a podle toho se rozhodnout, jak dál. (T.T. více >>>
...

3.8.2012  Péče o babičku   Lucie Wolfová

Dobrý den,moje babička trpí Alzheimrovou chorobou, je jí 81 let,mám jí doma a starám se oní. Nemá o nic zájem,nechce se do ničeho zapojit, jen tak sedět a bloumat myslí.Moc mě to trápí a nevím jak jí pomoct, trošku se vrátit do života. Vše jí říkám jakomého 2 letému synovi, aby se šla najíst, umejt atd,ona to udělá po té co jí to řeknu. Je nějaká šance jí trošku povzbudit k životu,aby jen tak neseděla, nezapojuje se do hovoru,nechce mluvit,když příjde někdo z rodiny na návštěvu ani je nevnímá. Děkuju za radu
Existuje svépomocné sdružení pro rodinné příslušníky starající se o postižené Alzheimerovou chorobou, podívejte se na naše stránkách na odkaz a zkuste se s nimi spojit. Je otázkou, zda v místě, kde žijete, je k dispozici například denní stacionář pro toto onemocnění, který bý mohla navštěvovat /byla tam odvezena/ a mohla být zapojena do aktivizačních programů, což by bylo inspirací i pro vás. (T. více >>>
...

2.8.2012  Léčba Schyzofrenie   R. Veselý

Dobrý den, prosím o radu, jak donutit starší pani trpící Schyzofrenii se léčit. Odmítá brát léky a navštěvovat lékaře a tím projevy nemoci gradují a dochází tak k psychyckému obtěžování až týrání blízkých spolubydlících a celé rodiny. ( mnžela, dcery atd.) Děkuji mockrát za radu.
Je otázkou, co chápate jako psychické obtěžování a týrání blízkých. Na základě čeho, jakých projevů byla u vaší popisované paní diagnostikovaná schizofrenie. O jejím chování, dosahuje-li takové úrovně, že pod vlivem duševní choroby ohrožuje okolí, by bylo vhodné informovat jejího ošetřujícího psychiatra a policii. Pak by se případně řešila situace nedobrovolné hospitalizace na psychiatrii. více >>>
...

1.8.2012  příspěvek na péči   Pavla Hadáčková

Dobrý den.chtěla bych se zeptat, máme babičku v domově ze zvláštním režimem, z důchodu se platí stravné a pobyt, na svých stránkách mají uvedeno, že pokud má i příspěvek na péči dává i ten příspěvek v té výši co ji byl uznán. Jenže oni po nás chtějí příspěvek ve výši 4000 a babičce byl uznán 800,-Kč a tak se musí rodina skládat. Mám dotaz, jestli můžou po nás chtít,tedy po babičce vyšší příspěvek než jí byl uznán?
Děkuji za odpověď
Pavla Hadáčková
Domov stran výše příspěvku může žádat jen výši, jakou jste dostávali. Nejedná se spíše o součást platby za pobyt?
...

26.7.2012  péče omaminku a sociálka   Alena Nauwelaertsová

Chtěla bych se zeptat,jaký nárok má okresní sociálka v místě bydliště bydlištěv pojmu "místní šetření".Oečuji omaminku ve 4, stupni závislosti. Chce kontrolovat sklep, ledičku a bůhvíco, dokonce v nepřítomnosti, když mám občasné hlídání od firmy, která oskytuje v mé nepřítomnosti služby pro maminku za úplatu.Kamažmohou zajít, je to na jejich libovůli, anebo je na to nějaký předpis. O maminku pečuji proto, že rodina echtěla pomáhat a s maminkou žiji ve společné domácnosti.
Odbor má právo na kontrolu toho, komu přispívá financemi, ke kontrole pečujího, tedy jak je postaráno v péči o maminku. Pobírá nejvyšší příspěvek 12 000 Kč. Kontrola může přijít i v době, kdy pečuje o maminku vámi placená firma. Zřejmě došlo mezi vámi a odborem k neporozumění, bylo by vhodné si vysvětlit situaci.
...

18.7.2012  příspěvek na péči   Tereza

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, před půl rokem v lednu měl můj dědeček CMP a jeho zdravotní stav se velmi zhoršil tak, že se stal plně závislým na okolí. Hned v lednu jsme tedy požádali o příspěvek na péči. Nejdříve se o něj starala babička, poté asi v květnu si babička zlomila nohu v krčku a nemohla se o dědu nadále starat, proto byli oba umístěni do LDN, teprve až v červnu se ozvali s přiznáním příspěvku na péči ve III. stupni, avšak dědeček měl 100% nárok na IV. stupeň, byl zcela závislý a nevyhovoval ani v oblastech komunikace a orientace, což mu nebylo uznáno (posudkový lékař se na něj koukl ze dveří a jeho posudek neodpovídal realitě). Proto jsme tedy napsali odvolání na změnu výši příspěvku. Bohužel však na konci června dědeček umřel. Teprve tento týden se ozvali ohledně vyplácení příspěvku a pracovnice na úřadu práce, babičce sdělila, že pokud by dále trvala na odvolání tak by to bylo příliš zdlouhavé a kdoví kdyby jí to vyplatili, a že se paní bere dovolenou zrovna, a že jelikož je babička stále v nemocnici a musí za ní jednat dcera musí mít zplnomocnění a babičku velmi od odvolání odrazovala. Chci se teda zeptat, když budeme na odvolání dále trvat, jakou máme šanci, že bude příspěvek vyplacen ve správné částce a nepotáhne se to minimálně další půlrok, dědeček již nežije a proto nelze, aby ho znovu vyšetřil posudkový lékař a bojím se, že se to celé zdrží a aby peníze byli babičce vůbec vyplaceny.

Děkuji moc za odpověď.
Není důvod, proč byste se neodvolali, respektive babička a zřejmě za ní zplnomocněná dcera. Babička od ledna do května, což si ověřte, aby údaje nekolidovaly s umístěním v LDN, se v domácím prostředí starala o dědu.
...

16.7.2012  Omluva pro úřad práce   Nikolas

Dobrý den,
moje máma má rakovinu a navíc demenci. Chemoterapie ji poškodila srdce, takže má značné zdravotní problémy. V pátek jsem ji vezl do nemocnice, na další chemoterapii. V den další chemoterapie jsem měl jít na úřad práce .Protože se její zdravotní stav zhoršil a ona sotva vyjde do schodů, jel jsem s ní. Mohl jsem zařídit někoho cizího, ale srdce mi nedalo. Jenže na úřadu práce toto nepovažují za závažný důvod pro který jsem se nemohl dostavit. Přijde mi to nelidské. Nevím co si počít, pokud mě vyřadí, skončím s dětmi na ulici. Jsem samoživitel dvou malých dětí a podpora je jediným příjmem.Děkuji
Vše je o komunikaci, ve vašem případě s úřadem práce, např. omlouvat se předem telefonicky, což jste asi neudělal. Svůj důvod v daném případě napsat písemně - klidně, smířlivě, věcně. Pak se uvidí.
...

5.7.2012  Zvykání maminky v DD   simona sládková

Dobrý den, prosím Vás, maminku po hodně letech, které jsem se o ni starala jižmusela převézt do Domova se zvl.režimem Terezín dg.schizofrenie z Prahy. Matka je tam zatím cca 1,5 měsíce, i když byla v posledním čase častokrát hospital.v léčebně Bohnice a rok na následné péči, je to hodně těžké novýám podmínkám přivyknout. Snažím se tam jako dcera často jezdit, vysvětlovat, že tam má potřebnou zdravotní péči...,
mimo jiné dobře tam vaří..je to opravdu dobrý domov, zaběhlý, kde je na a všechny pacienty pamatováno. Toto si ,ale nemocný člověk neuvědomuje, chce vzít zpátky domů...nevím již , jak ji donekonečna vysvětlovat, že tam je "na svém místě", v moji rodině, kdy mám manžela a 21letého syna, by tejěn byla pořád sama, já jsem celodenně zaměstnaná-úřednice, kdo by ji dohlížel na léky, jídlo,atd...i když si nevzpoměla, když byla u nás na svůj" oblíbený prášek na spaní Hypnogen".....hodně se tím trápím, ikdyž už jsem si myslela, že mám v sobě dosti vyrovnané, protože vše bylo dlouhodobě naplánované a k tomuto cíli směřovalo.....Matce je 80 let. Nejsem také žádný silák po psycho stránce-asi opravdu "jablko nepadne daleko od stromu"....

také mi nepřidalo to, že u syna se objev možná "úzkost". tak to víte tzo mi tedy nepřidalo už vůbec. Teď mi jde o to, jak mám mluvit při návštěvě s matkou, mám ztek na sebe, ani nejsem schopná se tam "dokopat jet autem"-taky u mě nic moc, protože jsem na řízení "tvrdší" ale to si musí já "rozlousknout"...zítra zase jedu na nuvštěvu.../už zase přemýšlím že busem...

máte pro mě radu?

Děkuji Sládková
Zkoušíte maminku i sebe uchlácholit racionálnimi argumenty, v ústavu má potřebnou zdravotní péči, dobře se tam vaří, na všechny pacienty je pamatováno. Ovšem pro ni tato fakta jsou sice nosná, nikoliv zásadní. Problém je s emocionální odezvou. Jistě jste v domácím prostředí vyčerpala možnost využití pečovatelské služby i domácí zdravotní péče a poté se rozhodla pro ústavní zařízení. více >>>
...

1.7.2012  Potřebuji poradit   Yvona Šináglová

Nevím co mám dělat a jak postupovat,máme 86 letou babičku ,která je diky bohu soběstačná ale problém je v tom ,že nás neustále napadá a vykládá po sousedech,že ji okrádáme o důchod a když jsme ji jezdili nakoupit,že jsme si nakupovali pro sebe a ji nechali o hladu před dvoumi měsíci byla odvezena do nemocnice a i klíče od domu dala sousedum s tim,že ji okradame po tomto zjištění jsem tam přestala jezdit,ze strachu že na mě pošle policii ,tento tyden se u ní stavoval bratr aby jsme aspon věděli,že je v pořádku a bylo mu sděleno,že volala policií,že ji někdo vykradl a pravděpodobně já i když jsem tam už dva měsíce nebyla a klíče od baraku nevlastníme ani jeden opravdu nevím co dělat a kam se obrátit děkuji za odpověd Šináglová
Bylo by vhodné spojit se s praktickou lékařkou babičky, spíše osobně a zjistit, jak situace vypadá. Zřejmě to nebude tak horké...
...

27.6.2012  práce pro nesvéprávnou osobu   Margot Katerincová

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli může osoba pobírající důchod a příspěvek na péči pracovat v chráněné dílně. Za jakých podmínek? děkuji
Může, záleží na postižení a stavu - od toho je opatrovník, který stav zhodnotí.
...

24.6.2012  Jak dále s rodiči   Jana

Dobrý den, prosím o radu, nevím vůbec jak dál pokračovat. Maminka (81) byla po 2 měsících propuštěna domů s diagnózou vaskulární demence. Maminka nechodí, s potížemi se posadí. Pro domácí péči se rozhodl její manžel (843), protože maminka neustále mluvila o tom, že chce domů. Maminka s manželem bydlí na vesnici v domku, já i moje sestra bydlíme v jiných částech ČR a obě pracujeme. Měli jsme již smluvenou sestru z domácí péče. Po dvou dnech byl maminky manžel převezen do nemocnice se slabou mrtvičkou. Maminku jsme převezli do zařízení LDN v jiné městě než je její manžel hospitalizován, byla to jediná možnost. Je možnost nechat převézt maminky manžela do stejného zařízení, kde je maminka, ona však nechce a chce domů. On prohlašuje, že půjde domů (zatím se nepostaví na nohy, je v nemocnici 6 dnů) a maminku vezme domů také. Nevíme vůbec, jak se v této situaci zachovat, víme, že péči o maminku a zřejmě i o jejího manžela nelze v domácím prostředí zvládat ani za pomoci pečovatelky, ale ani jeden z nich si to nedá vysvětlit.
Jana
Z vašeho dotazu je patrné, že manžel vaší maminky zřejmě není váš otec a postoj k další péči obou je odlišný od pohledu maminky. Bylo by vhodné probrat situaci s ošetřujícím lékařem maminky, který zná dobře její zdravotní stav a realisticky zvážit další vývoj a možnosti. Rovněž tak s ní samotnou / je samozřejmě otázkou míra postižení syndromem demence/. více >>>
...
| 1 | .. | 54 | | 56 | | 58 | .. | 180 |
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: