Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
17.10.2010 Péče o osobu blízkou Eva
Dobrý den,jakou částku bude pobírat důchodce pečující o svoji manželku,též důchodkyni,bydlející ve společné domácnosti,která má stupeň bezmocnosti II-stř.těžká závislost.Jsou to 2 nebo 4 tisíce? Děkuji za odpověďJedná o příspěvek na péči ve výši 4000,- Kč, který bude pobírat manželka onoho důchodce.
...
14.10.2010 výměna kyčelního kloubu Weissová
Dobrý den můj strýc (56 ) má jít příští týden v úterý výměnu kyčelního kloubu. Je to naruživý cyklista a zítra má v plánu jet na kole známím ( cca 30 km jedna cesta ) a zpět myslíte že je to vhodné nebo mu to máme nějak vymluvit. Bojím se, že takovou dálku by nemusel zvládnout. Děkuji za odpověď WeissováVáš strýc je dospělý, svéprávný člověk. Ví na jakou operaci půjde a proč. Své pochybnosti sice můžete s ním probrat, ale to je tak všechno.
...
13.10.2010 očr Fischerová M.
Zkratka "očr" znamená "ošetřování člena rodiny", která se používá odjakživa a kterou zná skoro každý, tedy kromě toho, kdo tady má "údajně" odpovídat na dotazy...Zkratky nepoužíváme, sice nevím, v kterém byl dotazu, ale text má být srozumitelný.
...
12.10.2010 zajištěné stáří Jakubská Naďa
kde najít odpovídajicí penzion,domov pro seniory,se zdravot.personálem a lékařem pro 78letou dlouhodobě nemocnou maminku?Podíváte se na internet do vyhledavače, pozeptáte se na zdravotně sociálním odboru, kontaktujete domácí zdravotní péči a zjistíte jejich zkušenosti, případně pečovatelskou službu, navštívíte několik doporučených zařízení...A vyberete.
...
12.10.2010 záloha na nemocenske dávky Marie Krupková
dobrý den jsem v neschopnosti která potrvá minimálně 6.týdnu mohu si zažádat o zálohu na nemocenske dávky? děkuji krupkováZažádat můžete, uvidíte, jak se dohodnete.
...
11.10.2010 Tromboza žil Kateřina
Dobrý den,mám babičku,která již více než 4roky užívá varfarin,protože se jí objevila tromboza žil.Zajímá mě jesli je i jiná možnost léčby,když žíla je stále ucpaná a lék nezabírá.
Děkuji předem.
Byla by vhodná konzultace s druhým specialistou - cévním odborníkem, jeho zamyšlení nad kontrétním vývojem trombózy a nad zdravotní dokumentací babičky.
...
10.10.2010 Je to choroba nebo stáří? Pavla
Dobrý den,u našich známých je muž (věk 73),soustavně sbírá různé předměty, které hromadí doma,na dvorku domu,prostě všude,kde je místo.Věci,které patří do kontejneru,uchovává ve starých popelnicích.Jeho příbuzní se snaží pomoci v různých sezonních pracích.On sám má rozděláno několik různých prací,které nedodělá a začne s jinýma,prostě neustálý chaos, nepořádek.Posledně se příbuzní (syn s manželkou) domluvili a začali s úklidem venku s tím,že všechny odpadky odvezou do sběrného dvora.Toto se nepodařilo z důvodu špatného počasí a když se u něj objevili za pár dnů,všechen odpad byl vyložený a na původním místě se sdělením,že si mají vyhazovat své věci ne jeho.Pokud např.ořežou stromy,keře,vše je špatně a je jím sděleno,že všechno zničili a že nic už neporoste.Opak je ale pravdou,díky šetrénu ošetření konečně některé dřeviny začaly vypadat lépe.Doma neudržuje pořádek ani hygienu,na veřejnosti vystupuje jako suverénní,jezdí autem,má všeobecný přehled.Prosím o radu,jak z této situace,jakým způsobem reagovat?Tento problém postihuje celou rodinu,nikdo k nim nechodí domů vzhledem k hyg.podmínkám,veškré snahy,domluvy,prosby vyzněly naprázdno.Nikdo si s tím neví rady.Děkuji.Postižení "sběračů" bývá neřešitelné. I při umístění do psychiatrické léčebny, kdy příbuzní vyklidí a vyčiští byt i okolí, tak po návratu dojde opět k hromanění odpadků. Situaci neřeší ani omezení způsobilosti k právním úkonům. Domluvy, prosby proto nemají význam.
...
9.10.2010 Amputace LDK Ivana Mokrošová
Pečuji o otce, kterému nechtějí amputovat levou nohu. Zní to asi dost podivně, ale je to tak a já nevím proč. Otci je 68 let a přibližně 15 různých diagnóz: městnavé selhávání srdce, chronickou bronchitidu,DM na inzulinu, polyneuropatii. Je po angioplastice. Do drobné oděrky se nakazil MRSA, má již zasazenou kost i achilovku. Lékaři neustále mluví o amputaci, ale nakonec ji neprovedou. Konzultovala jsem to i s lekařem jiného ústavu a ten se divil, že tu nohu pořád má, že v tomto stavu ho ohrožuje na životě. Tatínek je týden doma a pak se zvýší teplota, nebo dostane třesavku a RZS ho opět odveze do nemocnice, kde se samozřejmě jeho stav po podání antibiotik a kapaček zlepší a za 10 až 15 dní je opět doma a situace se opakuje takto už 4 mésíce. Lékaři mu řekli že o amputaci si musí požádat sám. Přesto nás poučili o velmi dlouhé léta trvající léčbě, a o nebezpečí smrti vinou defektu s MRSA. Otci tímto dávají jen falešné naděje, kromě ukrutných bolestí trpí i psychicky a sním celá rodina. To už opravdu si dnes člověk musí o amputaci požádat? Mě se to zdá neuvěřitelné.Situace bude zřejmě složitější právě v období, kdy se stav zhorší a amputace by byla doporučena jen z vitální indikace. A to zřejmě není. Pokud má táta jednoho ošetřujícího lékaře - chirurga, je vhodné se dohovořit na společném postupu. Tatínek nežádá o amputaci, ale s navrhovanou amputací by zřejmě souhlasil, což by případně podepsal.
...
8.10.2010 Jakou mám zodpovědnost? Marta
Dobrý den,prosím, můžete mi poradit?
umřel mi otec a zůstala po něm má maminka s neléčenou schizofrenií s těžkým psychickým defektem, svéprávná, plný invalidní důchod. Bydlí v rodinném domku, který je zcela neobyvatelný, v podstatě i nebezpečný, vhodný na zbourání. S vypětím sil jsme ji našli bydlení u příbuzných, ona však "vyšiluje" i před domem do všeho kope a řve, že ji z domu nedostaneme. Vzhledem k §196 trestního zákoníka, můžeme být stíháni, kdybychom ji nechali být? Bydlí v ruině a měla by se léčit. Nebo vlastně jsme povinni ji vyřídit nesvéprávnost a postarat se o její slušné živobytí a léčení?
Když ji necháme být, je pravděpodobné, že obec či někdo jiný se do věci vloží a nesvéprávnost ji stejně vyřídí? Mohou pak žalovat nás, že jsme se o mámu nepostarali? Děkuji a omlouvám se za množství otázek!
Marta Fleková
Z morálního hlediska je samozřejmé, že se o svou matku postaráte, jde o formu, jak. Což se promítá i do občanského práva. Nejsem-li schopen z nejrůznějších důvodu, ať už subjektivních, či objektivních zajistit pomoc, obrátím se na instituce, zabývající se profesionálně pomocí. Vhodná je spolupráce. více >>>
...
4.10.2010 amputace dolní končetiny lenka
dobry den, pani doktorko, memu otci (68let)budou amputovany dolni koncetiny z duvodu gangreny. je dlouholety neleceny alkoholik, zije na opacnem konci republiky. muzete mi poradit, jak my pribuzni muzeme pomoci pri leceni a nasledne rekonvalescenci? co vyzaduje pece o takto nemocneho cloveka a zda jsme schopni se o nej postarat doma, kdyz chodime do prace? dekujiHypotetické rozvahy nemají příliš velkou cenu, bude záležet na konkrétní pooperační situaci, kterou bude vhodné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
...
2.10.2010 opatrovnictví rodičů Merta Miroslav
Dobrý den,mám nemocné rodiče,matka 71let,po operaci páteře,ZTP,otec 70let,problémy se srdcem,problémy se zavodňováním plic,každých čtrnáct dnů v nemocnici na vytažení vody a umožnění dýchání,ucpané krční tepny-průchodnost pouze 30%,oba cukrovkáři a vysoký cholesterol.Chci se zeptat zda bych mohl zažádat o opatrovnictví,jelikoš jsou na mě rodiče závislí ale nebydlím s nimi,bydlím v téže obci.Zřejmě máte na mysli příspěvek na péči, finance, nikoliv soudní zbavení svépravnosti rodičů, aby jste se stal jejich opatrovníkem. O příspěvek žádá postižený - podívejte se na identické dotazy a odpovědi na ně.
...
1.10.2010 stařecká demence? DitaMohelská
Dobrý den, prosím o radu ohledně naší babičky(82 let, léčí si vysoký krevní tlak, má kardiostimulátor). Do tohoto úterý to byla naprosto aktivní, vitální žena, plně se starala o domácnost, zahradu, manžela. Každý obdivoval je činnorodost. V úterý ráno byla ještě v pohodě. Pak řekla, že ji bolí hlava a šla si odpočinout. Po probuzení byla trochu popletená, špatně pojmenovávala a nemohla si vzpomenout na některé výrazy.Říkala, že je jak přiopilá nebo jako blbec. Pohybovala se bez potíží. Měla také vysoký tlak. Měli jsme obavu, že je to mozková mrtvice. Proto jsme přovolali lékaře a ten ji pro jistotu nechal převést do nemocnice na interní oddělení. S lékařem komunikovala bez problémů, což nás hodně překvapilo. Druhý den na návštěvě byla babička v pohodě, popletla asi jen tři slova, popovídali jsme si bez potíží, doprovodila nás bez problémů k východu,nepozorovali jsme na ní nic neobvyklého.Lékaři taky nic nezjistili. Dnes na návštěve jsme byli naprosto v šoku, babička mluvila nesmysly, odpovídala nesmysly, opakovala slova. Šli jsme se zeptat lékařky, co se to děje. Ta ji orientačně neurologicky vyšetřila. Motorika byla naprosto v pořádku, ale babička vůbec nedokázala plnit její pokyny(dát si prst na nos, zavřít nebo otevřít oči. jako by jí vůbec neruzuměla). Závěr paní doktorky byl afázie. Nechala ještě provést CT vyšetření mozku, kde byla zjištěna atrofie. Konečná diagnóza je stařecká demence, která se nedá nijak léčit.Otázek mám plnou hlavu:
Je opravdu možný takový náhlý nástup této nemoci, aniž bychom pozorovali dříve nějaké její příznaky (potíže s orientací, řečí, chováním, pohyblivostí atd.)? Není to jen nějaká přechodná porucha řečového centra?
Jaká je prognóza této nemoci? Opravdu se nedá nějak léčit nebo zmírnit? Neměli by diagnózu potvrdit i specialisté? Jak můžeme babičce pomoci my, rodina? Jak o ni máme pečovat? Je nějaká dostupná literatura?
Moc Vám děkuji za odpověď
Byla bych opatrná v hodnocení demence. K atrofii je třeba popis jejího rozsahu, vzhledem k akutním projevům bez předchozích projevům by bylo vhodnější provedení magnetické rezonance, ale těžko posuzovat "od stolu". Podstatný bude vývoj, dynamika stavu, babička bude nadále pod kontrolou neurologa. Je otázkou, jak byl krevní tlak kompenzovaný, zda tam nebyly problémy s jeho výkyvy. více >>>
...
1.10.2010 péče o tatínka Marcela Justová
Dobrý den,můj tatínek je již od prosince 2009 v léčebně dlohodobě nemocných a je upoutaný na lůžko. Není schopný se sám o sebe postarat.V léčebně mi řekli, že už ho tam dál kvůli pojištovně mít nemohou, a jelikož není volné místo v domově důchodců (ani na přechodný pobyt), musí mi tatínka dát domů.Já jsem ovšem v částečném invalidním důchodu a o tatínka bych se nedokázala postarat.Budu vděčná za jakoukoli radu.Předem děkuji.
Budete muset zjistit místní možnosti, zeptáte se na zdravotně sociálním odboru, dále můžete kontaktovat praktického lékaře, probrat s ním zdravotní stav tatínka, podívat se po možnostech pečovatelské služby.
...
30.9.2010 návštěvy Šárka Palečková
Dobrý den,můj dědeček je dlouhodobě nemocný (rakovina plic)a dnes byl umístěn na LDN. Rádi bychom, aby mohl každý víkend domů, ale pan doktor nám řekl, že je to možné pouze jednou za čtrnáct dní (nějaká dohoda či přímo nařízení pojištovny). Moc bych chtěla vědět,jak to je. Velmi Vám děkuji na odpověď. Ještě prosím, jestli by bylo možné mi odpověď přeposlat i na email. Ještě jednou děkuji.
Žádná taková dohoda není, zkuste se domluvit s lékařem zdravotní pojišťovny dědečka.
...
30.9.2010 rehabilitace po mrtvičce J. Šefčíková
Dobrý den. Moje babička asi před 14 dny upadla a po druhé za krátkou dobu si vykloubila rameno. Dostala se do nemocnice na chirurgické odělení. Další den dostala i lehkou mrtvičku při které ochrnula na levou část těla. Dnes je stále v nemocnici, ale už se s námi spojila soc. pracovnice nemocnice a žádá nás, aby jsme babičku přeložili do nějaké LDN. Rozhodli se jí s rukou nic nedělat, bylo by to prý velké riziko. Proto se ptám, která instituce, okolí Ostravy, by byla pro rehabilitaci nejlepší, vzhledem k vykloubenému ramenu a pomrtvičkovém stavu. Předem děkuji za odpověd.K vaší otázce - nejdůležitejší je vstřícnost a ochota ke spolupráci jednotlivých pracovišt - což na dálku nelze zjistit, informace je potřeba sehnat z místních zdrojů. Zkuste kontaktovat místní domácí zdravotní péči, zda by vám nepomohli v řešení. Zda by i v případě placené služby s vámi nezašel do nemocnice a neposoudil stav babičky ve spolupráci s ošetřujícím lékařem. více >>>
...
«
| 1
| .. | 78
| 79
| 80
| 81
| 82
| .. | 180
| »