Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

7.12.2010  Péče o osobu blízkou   Alena

Dobrý večer,
prosím o zodpovězení následujících dotazů.
Před 5 lety jsem si vzala k sobě svoji maminku,která se nedokázala již o sebe postarat.V současné době je jí 87 let,je v plném invalidním důchodu a od r.2008 jí byl přiznám 3.stupeň bezmocnosti.O maminku se starám sama celodenně.Příspěvek od Městského úřadu činí 8000Kč.
Pracuji na částečný úvazek(1,5 hod.ráno a 3,5 hod.odpoledne) v zaměstnání,které je v sousedství bydliště a mám upravenou pracovní dobu ,abych mohla maminku zaopatřovat tak,aby jí nic nechybělo.Doma bez zaměstnání zůstat nemohu,jsem 17 let vdova,ale vdovský důchod nepobírám,nedosáhla jsem požadovaného věku na nárok pobírání stálého vdovského důchodu.Finančně bych neutáhla náklady na bydlení a další nezbytné výdaje.
Zajímalo by mne,kdo má nárok na příspěvek ve výši 8000Kč,zda já osobně,když o maminku celodenně pečuji a maminka žije se mnou ve společné domácnosti,anebo moje maminka má výlučně nárok na tento příspěvek?
Bude mi 56 let a do starobního důchodu mi zbývají 4 roky.Pracovní dobu mám zkrácenou kvůli péči o maminku,takže bude v tomto případě zohledněna i výše mého důchodu.
Ještě by mne zajímalo,zda se pro výši a dobu mého odchodu do důchodu,pokud se maminka dožije mého nástupu do starobního důchodu,zohledňuje doba péče o maminku(bylo by to k nástupu do důchodu celkem 9 let péče o ni)?
Mám v těchto věcech určité nejasnosti,prosím,poraďte mi.
Děkuji vám.
S pozdravem Alena
Bylo by vhodné, abyste si přečetla obdobné dotazy, odpovědi na ně a bylo by vám vše jasné. Vaše maminka má nárok na tento příspěvek, neboť to byla ona, kdo o příspěvek dle zákona žádala. Doba péče o maminku je zohledněna, ovšem ve výši důchodu minimálně. Nezapomeňte, že stále pracujete, zdravotní a sociální pojištění za vás řeší zaměstnavatel.
...

1.12.2010  Dobri den chci se starat porad o moji maminku je ji 66.let.Je vazne nemocna.   Renata Slovackova

Dobri den jeste vam pisu jake ma moje maminka vazne nemoci.Jsou to velke bolesti v celem tele,kdyz narika tak chudinka place bolesti.Ma hypertenzy,bolesti v kloubech,v krizi,neudrzi vubec moc,dost spatne chodi po shodech dolu,vickrat spadla na zem,prasky ji zadne nepomahaji od bolesti.Jsem zatim nezamestnana a za maminkou jezdim ji pomahat vsechno co po mne potrebuje.Moc Vam diky jeji dcera Renata Slovackova.
Bylo by vhodné, abyste stav maminky z hlediska pomoci konzultovala s praktickým lékařem. Případně se obrátila na centrum bolesti, které má maminka nejblíže a můžete ji tam doprovodit. Pokud nezažádala o příspěvek na péče, tak jí můžete s agendou pomoci a požádat o něj. Pomoci může i pečovatelská služba a domácí zdravotní péče, je-li potřebná.
...

29.11.2010  Důchod - zamítnutí a možnosti odvolání - tvrdost zákona.   Dvořáček - Praha

Dobrý den, jsem 4 roky ženatý a manželka je asi 2,5 či necelé 3 roky plně invalidní.Podaná žádost o invalidní důchod byla shledána jako odůvodněná avšak invalidní důchod ji finančně nybl přiznán nakolik manželka občanka SR s trvalým pobytem v ČR nemá za posledních 10 let odpracovano 5 let jak z ČR nebo i ze SR pro vypočítaní doby pojištění. Na ČSSZ nám bylo, ale oznámeno, že jsou 2 možnosti ačkoliv manželce chyběl necelý rok na přiznání invalidního důchodu asi pouze 1500 Kč ??? A to možnost si chybějíci dobu doplatit a znovu požádat o invalidní důchod anebo podat stížnost / dovolání k ministrovi práce a soc. věcí na tvrdost zákona, který může udělit výjimku.

Chci se zeptat co je na tom pravdy a zda je i jiná možnost jako docílit aby manželka alespoň nějaký důchod či finanční podporu dostávala, má tady trvalý pobyt a kdysi tady i pracovala.Kdyby nepřišla nemoc pracovala by i nadále,bohužel skutečnost je bohužel jiná. Uvažovali jsme, že manželka požáda ČR o udělení českého státního občanství kde u občanů EU pouze u občanů SR je podmínka udělení občanství 5 let kde může být uplatněná / udělená výjimka a státní občanství může být uděleno po 2,5 letech za předpokladu splnění všech podmínek. Domnívame se, že by se tím situace zlepšila a částečně změnila ačkoliv jakmile je v posuzování důchodu ještě jiný druhý stát trvá vyřizování min. 1 až skoro 5 let, u mé manželky to byli 2 roky !!! A nakonec nic.

Za radu a pomoc moc děkuji, Dvořáček.
Je mi líto, ale váš problém nesouvisí s obsahem naší poradny, nesouvisi s péčí o staršího, těžce nemocného blízkého člověka, ani se stářím. Obraťte se například na internetporadnu.
...

28.11.2010  zbavení svéprávnosti   Lenka

Dobrý den již dva roky se starám o paní ve věku 85let.posledních půl roku se u ní začíná projevovat silná stařecká demence.Není schopná udělat žádný úřední výkon všude chodím s ní ,ale když jí neuhlídám dělá naprosto nesmyslná rozhodnutí která se mi moc těžko napravují.Za tu dobu co jsme spolu se mezi mámi utvořil velmi blízký vztah,jsem v podstatě jedinný člověk který se o ni stará.Nemá žádné příbuzné.Mohu pořádat o radu jak se mám v této situaci zachovat,mohu s tím měco dělat,když nejsme v příbuzenském vztahu? Děkuji kokšalová
Podívejte se na odpověď na podobný dotaz ze 17.11. Stanovení opatrovníka nesouvisí s příbuzenským vztahem, navíc pokud příbuzní ani nejsou.
...

22.11.2010  důchod   Posejpalová

Dobrý den, chtěla bych se zeptat.Tchán je hospitalizován na JIP.Ještě před tím, než ho na JIP přeložili jsme zařídili donášku důchodu do nemocnice.V den důchodu byl již druhý den na JIP.Což nám nedali vědět.Důchod nám tedy asi nevydají, že. Nevíme, jak mu zaplatit nájem, je vdovec a my na další nájem bohužel nemáme.Dá se nějak nájem a inkaso po dobu, co bude v nemocnici pozastavit? Předem děkuji
Domluvte se sociální pracovnicí v nemocnci, která je kompetentní v pomoci při platbě nájmu vašeho tchána. Je to součastí její náplně práce.
...

18.11.2010  dotaz alzhaimer   Jana

mám maminku s touto diagnozou a již nezvládám domácí péči, pečuji ještě o tatínka, který je rovněž nemocen, prosím o informaci, kde zjistím
kontakt na léčebnu kam bychom mohli maminku umístit v okolí Tábora
Je vhodné postupovat dle toho, s kým máte nejbližší kontakt a také dle skutečného stavu maminky - praktický lékař, pečovatelská služba, odbor zdravotně sociální a také kontaktovat odbočku společnosti Alzheimerovy choroby v místě.
...

17.11.2010  pracovník socialní péče   Dana

PROSÍM O RADUpracuji jako pracovník sociální péče dosud jsem pracovala jako pomocný ošetřujíci člen.Pracuji v domově důchodců.Dostala jsem 3 kličové pracovníky o které se musím starat po psychické stránce to vše navíc k práci ,kterou jsem dělala dosud. Ted nás začínají nutit abychom se starali o klienty všechny co se týče denních aktivit jako výroba něčeho museli jsme si napsat co kdo budeme dělat jinak nám to přikáže -nová vedoucí.Chci se zeptat zda má na to nárok.Dřív na to byli ergoterapeuti a fyzioterapeuti.Děkuji za odpověd Dana
S problémem jistě nejste sama, asi všechny máte stanovenou v písemné podobě náplň práce. Dochází-li ke změně a vy se necítíte z hlediska vzdělání kompetentní, nemusíte se změnou souhlasit. Jenže nová vedoucí má zřejmě na mysli ve vašem domově pro seniory jinou koncepci práce.
...

17.11.2010  Částečné zbavení svéprávnosti   Aneta

Dobrý den,
doufám, že můj dotaz odpovídá kritériím, tudíž bude zodpovězen.
Mám 56 letého strýce, který pobírá částečný invalidní důchod. Je to alkoholik, všechny peníze propije a neplatí poplatky za dům, který vlastní s mou matkou. Má matka vlastní pouze čtvrtinu domu. Scénář je pokaždé stejný. Na začátku měsíce přijde důchod, týden u něj bbydlí banda příživníků a propijí celý důchod. Poté nakolenou přileze za mojí matkou, která mu sice nerada, ale z lítosti poplatky zaplatí a doveze i jídlo. Na Úřad práce také nechodí, nevíme si s ním rady. Pro částečné zbavení svéprávnosti je nutno nějaké vyšetření, jinak není soudní líčení možno uskutečnit. Na žádné vyšetření ho jistě nedostaneme, je agresivní a myslím, že i psychicky narušený. Prosím poradte co s ním.
Předem Vám děkuji za odpověd.
Dát návrh soudu na omezení způsobilosti k právním úkonům i bez lékařského vyjádření. Případně dojít osobně na opatrovnický soud dle místa trvalého bydliště a dohovořit se s tamější úřednicí o postupu.
...

17.11.2010  Jak se domoci vyšetření naší babičky?   Pavla

Dobrý den,
naše babička 85 let si zlomila nohu v krčku a leží na LDN. Až do doby před úrazem byla poměrně soběstačná - sama se najedla, umyla, procházela se o holi po zahradě. Občas tvrdila, že se jí doma ztrácí nějaké věci a obviňovala z toho členy rodiny a některé své věci nepoznávala a tvrdila, že nejsou její a že jí je někdo vyměnil. Nyní v nemocnici se tento stav velmi zhoršil. Neví kde je a připadá nám, že se vrací do minulosti - vybavují se jí události asi z jejího mládí, ptá se na osoby, které již zemřely, ale ona myslí, že jsou živé apod. Dožadovali jsme se opakovaně u ošetřujícího doktora, aby babičce provedli nějaké vyšetření, ale odmítl se slovy - že je to tím, že je stará a že to nemá cenu .... Co můžeme dělat? A jak se vlastně máme k babičce chovat? Stává se, že vůbec nechápeme o čem mluví a ona je pak na nás naštvaná, že ji nerozumíme. Děkuji Vám za radu.
Sdělení, především forma ošetřujícího lékaře je diskriminační, svědčí spíše o jeho vyhoření. Problematika, kterou popisujete, je patologická. Stáří není nemoc, jen ve stáří přicházejí choroby a jednou z nich je popisovaná vztahovačnost, otázky na události a na osoby z minulosti. Není-li schopen ošetřující lékař postavit se situaci čelem, měl by doporučit psychiatrické konzilium. více >>>
...

10.11.2010  Prosíme o radu,jsme bezmocní   Havlenová.J

Dobrý den,chtěli jseme se zeptat na pár otázek týkajících se seniora,87let ze vzdáleného příbuzenstva,kterého jsme si vzali do domácí péče,když se najednou ocitl v nemocnici před 3 lety,nevíme přesně jak se tam dostal,to už si nepamatoval.Předtím ale zapomínal,a také párkrát vytopil sousedy.následně lékaři řekli že už nemůže být sám,protože si nic nepamatuje zapomíná,postupem času se to zhošilo do neúnosných situací,např.agresivita mlácení holí po nás,nevěří že jeho matka je po smrti,myslí si že lžeme,někdy nás nepoznává,ptá se kdo jsme,je schopen jít v pyžamu na ulici,zároveň se pak unaví a není schopen návratu.O lékách ani nemluvím,musíme to schovávat a dávkovat jinak by je nebral a nebo se předávkoval.Jsou dny kdy je v klidu ale jinak je to pořád dokola.Jídlo mu také podáváme s dozorem,aby věděl že je to pro něho,a také se stalo že řekl že nic nejedl,a tak měl ten den 3 obědy po sobě a vešlo se to do něj.Další závažný problém máme nyní,pomočoval se tak jsme najeli na pleny,ovšem posledních pár měsíců je to strašné,pleny to nepoberou,a tak musíme denně prát povlečení a sušit peřiny.Přitom ale pije málo.Obj jsme ho na URL.A čekáme.A s takovými to problémy mu lékařka
uvádí diagnozu SKLEROZA.Zdá se nám to podezřele divné,když jsme se poptávali po umístění do domova pod tlakem lékařky,která na nás neustále apeluje,o zažádaní a umístění že pak nebudem péči o něj zvládat,že se mu to může zhoršit ze dne na den,do domova důchodců nám řekli že ho nevemou pokud není soběstačný,a jinak je to na specializovanou péči nejbližší např. v Roždalovicích okr.Nymburk.A všichni mluví o Alzheimer nebo stařecká demence.Chteli bychom znát pravou diagnozu,a nevíme kam se obrátit proto vás prosíme o radu.Moc děkujeme, pozdravem Havlenovi
Diagnóza je vysoce pravděpodobně "pravá", jedná se o příznaky demence, ať už sklerotického původu /postižení cév/ nebo neurodegenerativního /postižení buněk mozkové tkáně/ Alzheimerova typu. Výsledek postižení je důležitý, v případě, že budou v popředí hrubší projevy chování, nezvladatelné v domácí péči je indikován "nebezpečný sobě a okolí" do ústavní péče na psychiatrii. více >>>
...

8.11.2010  Prosím o radu -   Eva Zelená

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, když je tatínek větší část měsíce v nemocnici a maminka se o něj stará pouze po 9 dní ,kdy je na ošetřovačce , co potřebuje k vyplnění a žádosti o dlouhodobé péči ? Maminka má 4 roky do důchodu, tatínek je v invalidním důchodu a má záchvaty , kdy není schopen se o sebe postarat.
Tento stav se stále opakuje několikrát do měsíce , kdy si při záchvatu nestihne vzít lék,který má ...co potřebujeme za dokumenty ,kam si je dojít vyzvednout a od koho ,aby byly potvrzené.Jelikož se tatínkům stav nelepší a stále by měl být pod dohledem/ zamotá se mu hlava ,upadne , dostává záchvaty několikrát do týdne/ jak se postupuje a z čeho se vše vypočítává.Je mi jasné, že vše bude mít dlouhé trvání ,bude se muset opět před komisy a atd. Děkuji předem Eva Zelená
Jestliže tatínek větší část měsíce v nemocnici a maminka se stará 9 dní, nemá velký význam žádat o příspěvek na péči - jestli dotaz směřuje k němu. Po propuštění je třeba zhodnotit v čem je tatínek závislý na péči další osoby. Z vašeho popisu není jasné o jaké záchvaty se jedná a v čí je péči. Tam získáte bližší informace, navíc podrobnější rozbor bude v propouštěcí zprávě. více >>>
...

7.11.2010  Prosba o radu při péči o dementního partnera   alena lagardeová

Jedná se o partnera (83),s paměťí i s chůzí má těžkosti a přesto chce být aktivní, dělat co mu nejde (fotografování na př.ptáků) chce abychom denně jezdili ven, do okolí, přitom by mohl doma, z okna u krmítka pozorovat sýkorky a pod. Samozřejmě ráda také jedu do přírody, ale denně? na své záliby (čtení) mi pak nezbývá čas. Ani sledování TV ho moc nebaví, i přitom musím být u něj. Vím, že je to těžké někoho nutit aby nebyl tak aktivní, přešel na vhodnější činnost. Zlobí se na mě když mu není vyhověno, bere to jako samozřejmost když o něj sama pečuji. Vlastně o to aby mi byl vděčný mi nejde, spíš jak udělat, aby pchopil, že prostě nemůže už dělat vše co by chtěl
Asi je problém u vás, odmítnout to, co dělat nechcete, či ani nemůžete. Zkuste se nad tím zamyslet.
...

7.11.2010  Prosím o pomoc, už nevieme ako ďalej...   Jarová

Dobrý deň.Ocitli sme sa v ťažko zvládnuteľnej situácii a preto Vás prosím o radu. Naši starí rodičia babka 76 dedo 85 bývajú v spoločnej domácnosti.U babky bol diagnostikovaný alzheimer. Situácia sa komplikuje tým, že zabúda brať lieky nechutí jej jesť - jedlo im nosí donášková služba ani to si nevezmú radšej jedia sladkosti.,ďalej skrýva veci v domácnosti, tak isto aj financie.Následne na to sa háda s dedom kto čo kde ukryl, nič si nepamätá. Sú dni kedy je lepšie ale v poslednej dobe je to veľmi zlé, nespoznáva vlastného manžela už neraz ho vyhodila z domu na noc s tým,že je to cudzí človek a ohrozuje ju čo nie je pravda. Najali sme jej aj opatrovateľku na 24 hodím s ktorou samozrejme nesúhlasila ale pani ju svojím profes.prístupom nejako zaujala a fungovali takto týždeň. Pri akejkoľvek drobnej zmene situácie sa ale babka začne správať úplne inak, ako keby jej zatemnilo mozog, rozpráva od veci je agresívna mnohokrát sa s dedom až pobije. Situácia je už natoĺko neúnosná, že si to všimli aj susedia a zavolali par krát políciu aby ich ukľudnila. Podotýkam, že sa jedná o slušných a vzdelaných starých ľudí, ktorým je venovaná max.pozornosť so strany rodiny či sa jedná o pravidelné návštevy posledné obdobie 1 roka sme u nich aj par krát denne keďže nás stále telefonicky kontaktujú že nemajú či peniaze alebo nemajú čo jesť,pričom deň predtým dostali dôchodok a nakúpené majú v chladničke len sa tam nepozrú lebo ich to nenapadne. Najhoršie na tom je že po takýchto incidentoch teda na druhý deň babka vstane a akoby sa nič nedialo nič si nepamätá a tým pádom sa nič nestalo. Ona si ani nechce pripustiť že jej niečo je. Veľmi sa bojím o zdravie mojej mamy ktorá to znáša najhoršie a najviac sa o nich aj stará, sú to jej rodičia. Každý náš deň sa začína myšlienkou čo sa stane kedy a prečo zas zavolajú. Sami byť nemôžu, opateru odmietajú. Pani ktorá sa o nich týždeň starala musela dnes odísť keďže ju babka doslova vyhnala päsťami. Prosím poraďte mi čo sa dá v takejto situácii robiť, sme už ozaj zúfalí. Veľmi pekne Vám ďakujeme.
Popisujete typický obraz středně těžké demence provázené paranoidní symptomatikou. Bylo by vhodné konzutovat lékaře - nejpíše praktického, neboť babičku zná a popsat mu situaci. Ovšem přednost na řešení situace by měl dědeček. Z vašeho popisu nevyplývá, že by byl výrazněji nemocný a on je ten, který se svou ženou žije.
...

5.11.2010  Výživné na zletilého syna   Rudolf

Dobrý den, mám jeden dotaz. Týká se výživného na mého zletilého syna, který již nestuduje a je veden na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. Moje býválá manželka, která zapříčinila rozvod manželství a u níž je nyní můj syn mi sdělila, že mě dá i se synem k soudu, že jsem povinen na syna platit. Syn evidentně nemá ani zájem do zaměstnání popř. na brigádu vůbec nastoupit a součásná situace, kdy tzv. parazituje na mé bývalé manželce, mu vyhovuje. Na Úřadu práce je evidován od září 2010, školu ukončil v květnu 2010 a výživné jsem mu platil do konce srpna 2010. Je možné, abych musel i nadále výživné platit a nevznikl mi případně dluh na výživném? Děkuji za odpověď
Vaše otázka nesouvisí s náplní naší poradny - s problematikou stáří a péčí o ni.
...

2.11.2010  dotaz na lázenskou léčbu   Jaroslava

Dobrý den.Chtěla bych se zeptat zda existují lázně pro nemocné osoby trpící alzhaimerovou chorobou Děkuji
Nikoliv, navíc tato nemoc je kontraindikací při jiných indikacích pro lázeňskou léčbu.
...
| 1 | .. | | 79 | | 81 | 82 | .. | 180 |
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: