Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
25.10.2009 Stát si nás neváží Pavla
Dobrý den,pár dotazů na stejné téma už jsem zde našla a stále nechápu logiku našeho státu.4roky pečuji o svoji babičku s Alzhaimerem, a s přítelem plánujeme rodinu, podle toho co jsem se dočetla nemám vůbec možnost pobírat mateřskou a rodičovskou dostanu automaticky na 4roky v nejnižší sazbě...je to vůbec spravedlivé? Pracujeme fyzicky i psychicky náročněji než kterýkoli úředník. Kvůli babičce nyní budeme rekonstruovat koupelnu aby jsme ji vůbec mohli umývat a kvůli tomu že jsem "nezaměstnaná" tak nedostanu ani půjčku. Nevíte zda stát plánuje reformu, tak aby peníze opět brali pečující, jak tomu bylo před 3 lety?
MPSV neplánuje návrat příspěvku pečujícím. Doporučovala bych se na jejich stránky podívat a zjistit, jaká je možnost například získat fakultativní příspěvek na přestavbu bezbariérové koupelny. Byla by s výhodou nejen pro babičku, ale v případě zlomené nohy, či jiného postižení i pro vás.
...
23.10.2009 stařenka Alena Procházková
Již šestým rokem pečuji v pořadí už o druhou stařenku . Moje máma mi doma umírala na rakovinu konečníku . Bylo to hodně zlé a náročné . Ještě se pokouším již s vypětím duševních sil dochovat tchyni . Nebudu jmenovat všechny problémy , které kolem ní vyvstávají . Na to že celý život umírala , je relativně zdravá , má Anginu Pectoris a vleklý zánět průdušek z nechuti se pohybovat , takže ustavičný kašel - 3x -5x do roka přeléčování antibiotiky . Má úctyhodných 88 roků a pleť má jako z alabastru , mladice by jí mohla závidět . Samozřejmě mě už okolnosti co jsem zažila za tu dlouhou dobu , drtí na psychice , takže řeším svou nespavost léky , jenže se objevil jeden zásadní problém . Tchyně se přes den odmítá pohybovat , nutím jí k docházení na malou stranu , ikdyž nosí inkontinenční kalhotky .Přes den sedí v křesle a určitě necítí , že jí moč odchází samovolně , takže nechápe proč ji nutím chodit na toaletu , protože zápach necítí a vlhkost také ne . A díky celoživotní pohodlnosti se naučila při močení na toaletě si pomáhat lehčím způsobem než vytlačováním moči - kašláním . A tu je ten problém , přes den ji proti její vůli nutím chodit na toaletu , ale v noci je úplně někdo jiný . Je schopna po tmě běhat každou , třeba půlhodinu na toaletu , kde s hřmotným pokašláváním vytlačuje moč , takže budí vše kolem sebe a nejsem schopna ji donutit močit do kalhotek . Zkusila jsem jí dávat prášky na spaní , aby to zaspala , ale účinkují jí jen tak nejdéle do tří ráno a pak dohání co zameškala . Domluva je s ní velmi špatná , asi vlivem sklerosy je dost hluchá .Už dlouho nevím , co je to bezstarostný spánek , našla by se nějaká rada ? Děkuji AlenaSituace je složitá, nebylo by v okolí denní centrum, kde by vaše tchýně mohla trávit čas? Aby měla denní režim pestřejší a zapojila se do běžných činností. Vzhledem k tomu, že v starším věku klesá potřeba spánku v noci, tak jestliže přes den nic nedělá, je v klidu, určitě chvílemi pospává. více >>>
...
21.10.2009 Schizofrenní maminka Petr Novák
Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Jde o moji pětašedesátiletou maminku, která je většinu svého života díky své chorobě v invalidním důchodu. Do roku 2000 žila v bytě společně s babičkou (svou maminkou), která ji pomáhala a hlavně dohlížela na to, aby užívala předepsané léky. Po smrti babičky se však její stav začal zhoršovat. Přesto ale ještě zvládala každodenní činnosti jako nakupování, vaření, úklid a podobně. Můj bratr, který žije ve vedlejším domě, chodil k mamince denně na jídlo a v jistém slova smyslu by se dalo říct, že se maminka starala o něj. Bohužel brzo se začal projevovat fakt, že maminka vynechávala a později přestala užívat prášky. Vše vyvrcholilo asi před čtyřmi roky, kdy bylo nutné maminku hospitalizovat v psychiatrické léčebně. Po asi tříměsíční hospitalizaci se maminka vrátila domů a situace se zdála být stabilizovaná. Netrvalo však dlouho a stav maminky, která opět odmítala brát léky, se začal rapidně zhoršovat. V současné době je stav opravdu kritický. Začátkem roku maminka ztratila občanský průkaz a díky tomu nemohla několik měsíců převzít důchod. Začaly tedy problémy s tím, že nemohla zaplatit nájem a platby za služby. Bohužel maminka nejevila vůbec zájem se těmito problémy zabývat a vždy odvětila, že je všechno zaplacené a vyřešené. Nakonec se bratrovi podařilo maminku nějakým způsobem přimět, aby si vyřídila novou občanku a pomohl jí zaplatit dluhy. Bohužel maminka ani pak nevěnovala platbám za bydlení pozornost a tak je v současné době bez elektřiny a bez vody. Nejhorší však je, že maminka absolutně rezignovala na osobní hygienu, nekoupala se už asi půl roku, začala se schválně pomočovat (aby jí to ochránilo před nějakým zlem), má na noze i nějaký ekzém, který si namáčí močí. V bytě je nesnesitelný zápach. Nic však maminku nepřiměje, aby se šla léčit. Bratr šel navštívit maminčina psychiatra, aby jej požádal o pomoc, ale ten už nežije a nový pan doktor nemohl nijak pomoci, protože maminka nebyla u lékaře déle než tři roky a tak byla její zdravotní dokumentace poslána do archívu. Poté šel bratr navštívit obvodní doktorku, ale ta mu jen poradila, aby nějakou léčkou přiměl maminku dojít k psychiatrovi, že pokud ona sama nebude chtít anebo nebude někoho ohrožovat, tak se s tím nedá nic dělat. Maminka však nikam dobrovolně nepůjde, protože jak říká „se nenechá zlikvidovat“. Já bohužel bydlím v jiném městě a nemám možnost pravidelně se mamince věnovat, ale ani bratrovi se nepodařilo dovést ji k sobě do bytu, aby se alespoň osprchovala. Můžete mi prosím poradit, jak bychom nyní měli s bratrem postupovat. Předem děkuji.Je otázkou, jak je maminka nebezpečna sobě a okolí. Píšete, že v bytě se šíří nesnesitelný zápach, neobtěžuje sousedy? Maminka zanedbává sebe pod vlivem duševní choroby, ohrožuje okolí? Nový ošetřující psychiatr si samozřejmě může z archivu dokumentaci stáhnout /posíláme do archivu po 5 letech - dle zákona o skartaci/. více >>>
...
20.10.2009 LDN Dana
Dobrý den, mému otci je 84 let a v současné době leží v LDN asi měsíc. Už předtím skoro nechodil a nyní si zlomil nohu v krčku. Teď je po operaci, relativně v pořádku. Mimo jiné má počínající Alzehaimerovu chorobu, je dosti zmatený. Má podanou žádost do domova důchodců ale tam v dohledné době není místo. Zajímá mě, co udělat až uplyne doba pobytu v LDN? Prý tam může být 3 měsíce, potom ho můžou přesunout na tzv. sociální lůžko na další 3 měsíce. A co potom? Je úplně ležící, má pleny a potřebuje péči 24 hodin denně. Teď byl 14 dní v nemocnici na operaci toho krčku, je pravda, že pobyt v LDN se znovu počítá od navrácení z nemocnice? Do nedávna byl ještě doma, starala se o něj švagrová a pečovatelky. Ale dále už to nešlo, všichni chodíme do práce a tatínek opravdu potřebuje 24 hod. péči. Děkuji ta odpověď.Budete se muset domluvit s ošetřujícím personálem v místě, neexistuje jedno konkrétní řešení.
...
19.10.2009 Potřeby pro ležícího pacienta Ivana
Dobrý den, moc prosím o radu, kde bych našla seznam potřeb pro ležící pacienty. Babička si včera zlomila stydkou kost, moje maminka se o ni bude min. měsíc starat doma (jinak by babička musela do LDN), ale netušíme, co všechno takový ležící pacient potřebuje. Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký denBylo by vhodné spojit se se domácí zdravotní péčí a ti by vám jednak u babičky doporučili, co je potřeba, případně by zajistili to, co je možno půjčit, ukázali a pomohli při manipulaci při přesunu atd. Domácí zdravotní péči zajišťuje OL, ale můžete se na ně obrátit i sama.
...
18.10.2009 Způsobilost k pú. Jana Nová
Dobrý den, mám dotaz, zda a případně kde se dá zjistit, zda je osoba zbavena či omezena ve způsobilosti k právním úkonům a dále ještě, kde zjistíme, jestli je občanský průkaz nějaké osoby nebo auto, co si hodlá člověk koupit kradený..Děkuji moc!!Data ohledně způsobilosti k právním úkonům jsou vyznačena v OP. Při pochybnostech o zneužívání kradených občanských průkazů je vhodné prolistovat databázi kradených občanských průkazů Ministerstva vnitra http://aplikace.mvcr.cz/doklady/index.html
...
16.10.2009 močový tatetr Marie
Mám u sebe v domácnosti otce, stáří 89 let se zavedenou močovou cévkou. Dovážíme ho v tomto věku na výměnu katetru do 30 km vzdáleného města. Do ordinace s ním dochází můj muž a je přímo u výkonu tohoto zákroku, což mi připadá divné, horší na tom je že lékař mému muži řekl, že se musí vyčistit okolí zavedené cévky. A nastal problém. Já to dělat nebudu a můj muž to také neudělá. Děda je absolutně při smyslech a já ani můj muž se k tomuto úkonu neodvážíme. Nevím proč ošetřující lékař to neřekne přímo dědovi, můj muž není jeho opatrovník, pouze ho dováží na výměnu katatru. K jiným mnohem mladším pacientům se dochází domů. Napsali jsme mu to již, co si má umýt. Neumyl, protože to zřejmě nikdy nedělal. Prosím o radu, kdo by měl dědovi vysvětlit, jak pečovat o tuto intimní oblast, případně kdo by toto i za zaplacení provedl v rámci celkové hygieny.Obávám se, že u ošetřující lékaře vašeho otce by mohly být přítomny prvky diskriminace z hlediska věku, je-li otec psychicky fit. Ale zvládne hygienu skutečně sám? Hovor by měl být otevřený ovšem i z hlediska rodinných příslušníků vůči lékaři. Lékař nic neví o studu dcery, zetě, předpokládá pomoc ze strany rodiny, proto je potřeba sdělit toto nahlas. více >>>
...
15.10.2009 alzheimer Daniela
kde mohu dát vyšetřit 78 let babičku která má udajně aizheimerovu chorobu děkuji KozákováU praktického lékaře, případně doporučí psychiatra či neurologa.
...
15.10.2009 pecujici o osobu blizkou katka
dobry den,uz mesic se staram o maminku ktera je po opera s nohou a chodi o berlich,dostava pouze invalidni duchod 5800kc,ja jsem uz mesic bez prace a od socialky pobiram jen 1400kc coz je dost malo,a to za najem maminka plati cca 6000,a chci se zeptat jestli mam na neco nejaky naroky ohledne financi,takhle uz dal nemuzu,pomalu nemame ani na jidlo,dekuji za odpoved.Sl.HAVLICKOVAPodívejte se v poradně na odpovědi na podobné otázky.
...
13.10.2009 Hojení ran Eva Frantová
Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Mám tetu, která má již chronický bércový vřed. Nejsme příliš spokojení se komunitní sestrou, která ji chodí nohu převazovat. Dosavadní léčba pouze suchými obvazy je neúčinná a rána se rozšířila a nyní i kontaminovala. Chtěla bych se zeptat na kontakt ně nějakou agenturu, sestru, která se zabývá hojením ran, např. mohkrým hojením a dojíždí za pacienty domů. Velmi děkujeme za případnou radu a pomoc. Pěkný večer.Eva FrantováZkuste napsat lokalitu, kde žije postižená teta. Předběžně můžete zadat v našem vyhledavači hojení ran a zjistit bližší.
http://www.hojeni21.cz/adresar.php, problému se věnuje firma Johnson a Johnson, Hartmann - Rico a jejich stránky
http://www.hojeni21.cz/adresar.php, problému se věnuje firma Johnson a Johnson, Hartmann - Rico a jejich stránky
...
12.10.2009 podpora pan.karel
dobry den chtel bych se zeptat jestli pecujici osoby maji narok na podporu v nezamnestnanosti a z ceho se vypocitavaNemáte nárok na podporu.
...
11.10.2009 urad prace p.ruda
dobry den chtel bych se zeptat jestli mam narok na nejakou davku kdyz pecuji o svou druzku ktera ma 3stupen zavislosti jelikoz ja jako pecovatel jsem bez prijmu dekuji.Nerozumím přesně otázce. Pokud se jedná o příspěvek, který pobírá vaše družka, závislá na péči a určila vás jako hlavního pečujícího, tak příspěvek ve výši 8000 Kč pobíráte vy a staráte se o ni. Přečtěte si podobné otázky v poradně a odpovědi na ně.
...
11.10.2009 PŘÍSPĚVEK NA PÉČI JANA
Dobrý den,když budu pečovat o maminku,která pobírá nyní důchod,tak když jí pak přiznají příspěvek bude dál brát i ten důchod?Ano, bude.
...
11.10.2009 A co my pečující? Máme na něco nárok? Eva
Pečuji o 88l.babičku se stařeckou demencí,babi pobírá příspěvek na péči III.st. Čistě teoreticky- co když já otěhotním, z čeho budu živa, když příspěvek náleží osobě, o kterou pečuji? A co když onemocním? Jak je možné, že my pečující jsme v podstatě bez příjmu? A co když onemocním? Také nedostanu ani korunu? Kvůli babiččině zdrav.stavu jsem musela ukončit i pracovní poměr. Děkuji za odpověď.Ano, příspěvek náleží osobě, která je závislá na péči a určí konkrétní službu, či člověka, který ji bude vykonávat a smlouvu o finanční úhradě naváže s ním. Pokud jste to vy, tak dostávate příspěvek a o této skutečnosti jste infomovaly neprodleně zdravotně sociální odbor.
...
10.10.2009 péče o maminku JANA VÁŇOVÁ
Dobrý den,maminka dosud bydlela v Praze a nyní si jí beru k sobě.Na to abych brala příspěvek od státu musí být maminka hodně vážně nemocná?zatím je soběstačná,má ale cukrovku,vysoký tlak a bere prášky proti demenci.Nebo mě poraďte,kde bych se o tomto mohla dočíst více.DěkujiPřečtěte si v poradně odpovědi na podobné dotazy. Nemusí se jednat pouze o vážnou nemoc, ale o celoživotní stav, díky němuž je člověk závislý na pomoci další osoby. Uvažte v čem je maminka závislá na vaší péči a co vás vedlo k jejímu přestěhování k vám. Zvažovala bych především roblém demence, která má progresivní charakter a například nad léky potřeba mít dohled. více >>>
...
«
| 1
| .. | 99
| 100
| 101
| 102
| 103
| .. | 180
| »