Poradna

Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány.  Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.

14.11.2009  zauzlení střev   Evik

dobrý en,chtěla jsem se zeptat jaké jsou příznaky a z čeho může vzniknout zauzlení střev.Pečovala jsem o tchána,85 let a to 16 měs.Celou dobu byl ležák,nechodil a musel se polohovat.Ke konci jsme ho museli krmit,dávat pít.Sám to nezvládal.Jeden den přestal pít,nechtěl jíst,začal zvracet a stále natahoval na blinkání.Stolici měl asi co 5 dní a pak 3-4 dny za sebou a to až 4x denně.Měl močový katetr,který mu chodil dr.urolog měnit k nám domů.Nic ho nebolelo,větry odcházely,.nedávno umřčel a pitva určila ,že hlavní důvod smrti bylo zauzlení střev a potom jakoby stáří,sešlost těla.Prosím o odpověď,co se mohlo stát,kde byla asi příčina,že k tomuto došlo.Děkuji
V starším věku nejsou známky náhlých příhod břišních tak dramatické, navíc příznaky se vyvíjejí pozvolna. Vrství se chronické problémy se vzájemným ovlivňováním již beztak postižených orgánů, jinak je pociťovaná bolest. Jak sama píšete, tchána nic nebolelo. Ač v mladším věku je bolest při prohmátnutí břišní stěny prvořadá. více >>>
...

11.11.2009  Typy paragrafů   Jitka Klečanská

Dobrý den,
prosím vás,máme doma nemohoucího dědečka 87 let.Doktorka nám na něho dala paragraf, ale bohužel jen na 9 dní, které platí i přes víkend. Neexistuje jěště nějaký jiný typ delšího paragrafu?Potřebovaly bychom ho zejména nyní, protože děda se zotavuje po těžkém zánětu.Děkuji za odpověď.
Nevím o žádném dalším. Obraťte se spíše na domácí zdravotní péči.
...

11.11.2009  jak se chovat k matce   marie

.Mám 67letou matku,která pobírá od svých 20let,kdy ji byla diagnostikována hebefr.schizofrenie,plný inv.důchod.jsem docela zoufalá,protože matka určitě žádné léky nebere.ani nevím,zda by ji pomohly.žije sama již 12let,co ovdověla.otec ji velmi pomáhal,teď je to moje povinnost,ale je to pro mě velmi stresující.nevím,zda měla někdy další ataky nemoci,ale je velmi vztahovačná,podezíravá,hádavá...prostě nikomu nevěří.nikdy jsem s žádným lékařem o její nemoci nehovořila,to ,že je takto nemocná mi sdělila babička-když mi bylo 16let.a nechápala jsem,jako dítě jsem to samozřejmě nepoznala.máma je ale vcelku soběstačná-uvaří si,přepere,nákupy ji vozím,s úklidem pomůžu.ale rodina tam málo jezdí . ani se nedivím,ty řeči a chápání zdravý člověk těžko bere.je v něčem jako malé dítě,v jiném zase člověk bez citu a taktu.snažím se co nejvíce informací najít o této nemoci,vím,že tito lidé nesnášejí kritiku,vymlouvání čehokoli...já jsem se mámě narodila už když touto chorobou trpěla,mám obavu,jestli neonemocním já nebo moje děti,které už jsou dospělé.nevím,jak přistupovat k tomuto matčině chování-strašně mě to nervuje a rozčiluje,vždy vyletím,potom si říkám,že je přece nemocná....ono je to ale velmi náročné mlčet,ovládat se,nechávat si hrubě nadávat,vyčítat....atd.určitě žádného psychiatra nenavštěvuje,ani bych ji tam nedostala,bere léky na srdeční arytmii a hypertenzi.lidi nevyhledává,samota ji vyhovuje,nejvíce zlá byla na mého otce,který byl velmi charakterní a obětavý člověk,po jeho smrti je zlá na mně,nevím si s tím rady.děkuji za vaši odpověď.m.
Zkuste se domluvit s maminčiným praktickým lékařem (zřejmě on ten, který jí léky na tlak předepisuje) ohledně jejího psychického stavu a možné návštěvy psychiatrie. Pokud její chování je okolím tolerované a nikomu nevadí, tak můžete hovořit o štěstí, že její zlobné chování a vztahovačnost nikoho v okolí neobtěžuje. více >>>
...

11.11.2009  Stará chudá   Vážný

Naše příbuzná odešla po celoživotní práci do důchodu a ten (7800) ji dnes nestačí ani na náklady bydlení v regulovaném nájmu (1+1). Zřejmě to způsobilo, že měla v posledních letech opravdu nízké výdělky a navíc za komunistů nesměla dělat pro nějaký škraloup naplno v práci a tak pracovala jen na DPČ, kde se nekádrovalo (50%) a zbytek jí tolerovali dělat na mrtvé duše. Ona sama se snaží si přivydělat, ale v 66 letech je to už opravdu těžké, navíc celý život pracovala spíše intelektuálně. I tak několik let pečovala jako brigádu o jiné staré lidi, jejichž kontakt různě sehnala a dosloužila jim do smrti. Dneska ale už na to opravdu nemá. Snažíme se jí pomoci i finančně, ale těžko si ji můžeme vzít s dvěma dětmi do malého bytu, který navíc splácíme, má dost konfliktní povahu.

Dostává příspěvek na bydlení, ale ani tak není zdaleka na ŽM a na obci jí řekli, že protože má moc drahé bydlení (nájem, služby a inkaso u majitele za 1+1 přes 8000 Kč), tak dokud si nesežene bydlení v celkových nákladech 5000 Kč, tak že už nic víc nedostane. Jenže za tuto cenu je to u nás tak holý pokoj pro dva na ubytovně. Navíc paní začíná ztrácet věci a vypadá to, že někde ztratila nájemní smlouvu, bez níž už nedostane vůbec nic.

Paní je z toho zoufalá, představuje si jak skončí na ulici, až jí dojde těch několik tisíc Kč rezerv, co ještě má. Při každém rozhovoru vyhrožuje buď sebevraždou (protože nemá smysl takto žít), nebo vraždou někoho na radnici, nebo jiným činem, (když má menší depresi) s tím, že si pak půjde v klidu dožít život do kriminálu pro staré ženské.

Co s touto situací?
Ani psychiatr v dané situaci neřekne víc než na sociální odboru totiž, že skutečně má moc drahé bydlení (nájem, služby a inkaso u majitele za 1+1 přes 8000 Kč). Pomoc jí můžete v hledání přijatelného ubytování.
...

9.11.2009  babicka – demence, alzhaimer nebo nador?   Milan Stibor

dobry den,
velice vas prosim o radu a nazor v teto zoufale situaci...
moje babicka (72 let) cca pred 2 mesici zacala spatne mluvit a mela problemy s pohybem – podstoupila radu vysetreni – vse v poradku... nyni behem 2 tydnu se jeji zdravotni stav rapidne zhorsil – nechodi, neji, uz temer nemluvi... mela jeste podstoupit ctp mozku – to jiz vsak neni schopna, se k lekari temer dostat...
prosim o radu, co mame delat, a odhad, co ji vlastne je - demence, alzhaimer nebo nador na mozku...???? co se da delat?
moc dekuji
milan stibor
Špatně se na dálku v složité, nepřehledné situaci radí... Zkuste se domluvit s praktickým lékařem na hospitalizaci babičky, buď na interním nebo neurologickém oddělení, kde by CT mohli provést.
...

8.11.2009  agrese, sebepoškozování   Lucie

Dobrý den, 6 měsíců moje maminka a teta pečují o svou maminku (85), odtýden pobývá babička u mých rodičů a tety. Babička pobývala několik let sama v domku, ale postupem času ztrácela v důsledku těžké artózy schopnost o sebe pečovat. Babička je dle labor. výsledků zdravá. Trápí ji bolest kloubů, kterou řešíme za pomoci ambulance bolesti opiátovými náplastmi a antidepresivem (Apo Parox). Svízel péče o ni spočívá hlavně v problému její psychiky.
V noci babička nespí, léta byla zvyklá usínat nad ránem a spát do cca 14té hodiny. V noci bývá babička velmi úzkostná, zhoršují se jí bolesti, přidružují se další "nemoci", zdají se jí hrůzně sny o zesnulých, sténá. Dožaduje se léků na spaní, proti bolesti a pod., dostává ale jen 5mg Dizepamu případně nějaké analgetikum. Na tyto problémy spolehlivě zabírá spíše přítomnost a chlácholení pečujících. Snažíme se pomalu spánek směrovat do noci, daří se to pomalu, nyní vstává babička mezi 10-12hodinou. Vsatne-li dříve usíná přes den, i při drobných činnostech.
Nyní došlo ke komlikaci, pro kterou Vás žádám o radu. Babi viní již několik let své blízké ze zcizení různých věcí : Zpočátku drobností (tepláky, tričko), nyní peněz. "Ukradené" drobnosti se daří najít, babi se ale domnívá, že ten, kdo je ukradl je opět vrátil. Peníze se ale najít nedaří. Babi je přesvědčená, že jsme se na ni všichni domluvili, že se jí chceme zbavit. Toto je samo o sobě velmi nepříjemná situace, ale stalo se ještě něco dalšího. Babička fyzicky napadla (ze zadu srazila na zem) mojí maminku, která je sama nemocná, hubená, špatně se pohybuje, trpí na arytmie. Naštěstí nedošlo k žádnému vážnámu úrazu. Po tomto se začala babi škrtit šátkem před zraky mých rodičů. Chvíli trvalo, než se uklidnila, měla pěnu u úst.
Píši Vám hlavdě z obavy o svou maminku. Péče o babi ji vždy velmi vyčerpávala, ale po dobu babiččina pobytu u tety odpočala. Po tomto incidentu je velmi rozrušená, bojí se že až přijde řada v péči na ní, babička ji znovu ublíží nebo se sama "zblázní". Oporu v praktickém lékaři nevidím. Děkuji.
Bylo by vhodné konzultovat celý problém se spádovým psychiatrem, ovšem nesmíte zapomenout, že s vyšetřením babička souhlasí. Diazepam v dané situaci není vhodné řešení. V případě, že by se stala díky duševní poruše nebezpečnou sobě a okolí, pak byste řešili její nedobrovolnou hospitalizaci. Pokud by se situace, kterou popisujete, opakovala. Praktický lékař by měl být o ní informován. více >>>
...

7.11.2009  Způsobilost k právním úkonům   Jarmila

Mám dost velký problém. Tatínek, 83 let, střední demence, má neustálé zdravotní problémy (krevní chodroba, pády z důvodu slabosti, a nyní neléčící se operovaný krček). Po ukončení hospitalizace v nemocnici nedoporučen do LDN z důvodu nemožnosti rodiny zajistit celodenní péči. LDN ale odmítá, chce domů, nechápe že doma nelze o něj pečovat. Otázky: Může nemocnice odvézt otce domů, přestože ví, že nebude mít požadovanou péči? Je možné tatínka převézt do LDN přestože on nesouhlasí, ale rodina ano? Již jednou v LDN byl (podepsal souhlas), ale po týdnu na vlastní žádost pobyt ukončil a vynadal rodině, že jej tam odložila. Nepamatoval si, že to podepsal.
Jak má roodina postupovat? Zbavit svéprávnosti? Děkuji.
Nesouhlasí-li tatínek s překladem do dalšího ústavního zařízení, proti jeho vůli nelze jej přeložit, pokud nemá omezení způsobilost k právním úkonům. Z vašeho dotazu nevyplývá, co vlastně tatínek během dne potřebuje. Jistě máte zajištěný příspěvek na péči, z něhož lze zajistit pomoc terénní sociální služby, v případě potřeby zdravotní kontroly docházku domácí zdravotní péče. více >>>
...

6.11.2009  změna opatrovníka   Miroslava

Děkuju moc za odpověď z 4.11.Mám ještě jeden dotaz.Pokud se udělá změna opatrovníka,prochází se opět celým procesem jako při žádosti o opatrovné nebo je to pouze papírová změna v žádosti?
Pokud dobře rozumím vašemu dotazu, jedná se o změnu osoby pečujícího, nikoliv soudem ustanovaného opatrovmíka. Změnu pečujícího neprodleně oznámíte spádovému zdravotně sociálnímu odboru.
...

4.11.2009  Opatrovné IV.stupně   Miroslava

Chtěla bych se zeptet, kolik je možné uvést opatrovníků u opatrovného IV.stupně.Zda musí být jeden,který nepracuje,tedy hlavní a třeba další dva,kteří pracují,ale taky se starají.A dále je možné,aby byla uvedená jako hlavní opatrovník manželka,ktera ja v důchoda a nepracuje?
Ano, hlavní opatrovník /spíše opatrovnice/ může být manželka v důchodu.
...

4.11.2009  poybový aparát   Alena

86letá maminka je velmi špatně pohyblivá. Těžká artroza v koleni, druhé odoperované před 10 lety. Je ještě možná - v kladenském zařízení - rehabilitace, která by alespoň částečně pomohla?
Zkuste probrat postižení společně s maminkou u jejího ortopéda. Zná její stav a funkční postižení a následně možnosti případné rehabilitace.
...

31.10.2009  Odpovědnost za důsledky úkonú při zpětném zbavení způsobilosti k právním úkonům   Dřevikovská

Prosím o odpověď:osoba proti které je nyní vedeno řízení o odebrání způsobilosti k pr. úkonům před 2-3 lety učinila právní úkony např. koupila byt do vlastnictví na který si půjčila, půjčila si peníze u banky a jiných institucí, podepsala smlouvy atd a tím způsobila dluhy na základě kterých je ni uvalena exekuce. Jak to bude s vymáháním dluhú vůči této osobě, jestliže bude prokázáno, že v době, kdy právní úkony učinila byla již nezpůsobilá je činit avšak nebylo to úředně stanoveno a měla platný obč.průkaz.
Bude potřeba počkat nejdřív na rozsudek ohledně omezení způsobilosti k právním úkonům a poté u soudu řešit problém zpětně /zda před 3 lety v době půjčování peněz trpěla daná osoba duševní poruchou/. Mohlo by se jednat jen o dovětek soudně znaleckého posudku. více >>>
...

30.10.2009  péče o maminku 73(stař.demence)   Jana S.

Dobrý den,je mi 46,mám 5dětí(27,26,21,18,6)a 5vnoučat(9,5,4,2,1),z toho,kromě nejstarší+jejích 3ratolestí,všichni v jednom domě,10let mám ID pro deprese,v současné době(asi měsíc)po návratu z lázní se starám o mam.s demencí,byla doposud u sestry,bydlíme ob barák-tak jsme si péči prohodily,já jsem ale na pokraji sil,obrovsky mě to psych.vyčerpává a ani se to neodvažuji sestře říci,že to dlouho nezvládnu,myslela by si, že se vyhýbám péči o maminku,nevím si vůbec rady,neb na inter.marně hledám nějaký stacionář,k tomu zvládám jezdit do DD,kde je naštěstí moc hodný tatínek,a manželova babička,jezdím tam tak 2krát do měsíce,ale mám výčitky,že je to málo,poradíte?prosímDěkuji Jana
Vážená paní Jano, ne každý má možnosti a podmínky k pečování. Není-li pečující v dobrém duševním stavu, může jeho práce mít negativní odraz na pči o svěřenou osobu. Bylo by samozřejmě vhodnější najít stacionář v místě, zjistit místní podmínky, případně možnosti respitní péče a až po té výsledek sdělit sestře. více >>>
...

27.10.2009  umístění v ústavech   Jana

Chtěla bych všem, kdo budou číst tyto stránky, sdělit, že volná místa v LDN, DD apod. jsou všude!!! Záleží však na výši úplatku. Příkladem jsou např. zařízení na příbramsku.
Bylo by vhodné, aby v případě konkrétního trestného činu, každý, kdo se s ním setká, podal trestní oznámení. Negeneralizoval svou případnou individuální zkušenost navíc anonymní formou. Emociální výkřik nepůsobí věrohodně.
...

27.10.2009  péče o tchyni   Švamberková

Dobrý den, staráme se s manželem o jeho 93letou maminku, která je chodící,ale její stav se přece jen zhoršuje.Mám 3 roky do důchodu, teď jsem přišla o práci, takže bych se jí mohla více včnovat. Měla bych nárok na finanční náhradu za tuto péči a započítávála by se tato doba do odpracovaných let? Tchyně nynípobírá 2000 Kč jako příspěvek na bezmocnost.
Vaše tchýně pobírá příspěvěk na péči a zřejmě podle její výše výraznější pomoc nepotřebuje. Pokud by využila vašich služeb, stala byste jejím pečujícím a službu za 2000 Kč byste vykonávala vy. Bylo by vhodné, abyste si téměř identické příspěvky v naší poradně přečetla.
...

26.10.2009  Péče o manžela po poranění mozku   Alena Fufrbacherová

Manžela srazilo před 2lety auto,poranění mozku,četné zlomeniny,trpí postkontuzním syndromem,a poruchami paměti.V poslední době má závratě stále častější,má pocit,že se mu ztrácí cesta.Na CT nic nezjištěno.Nemůže to být vlivem léků?Ebixa,Cipralex,Rorendo Oro,Deniban.Děkuji
Zkuste společně s manželem probrat lékovou skladbu s jeho ošetřujícím lékařem, odpovídá velmi složitému stavu. Pokud v současnosti jedinou jeho stížností jsou závratě, tak došlo k značné úpravě psychiky, na němž se značnou měrou léky podílí a stav stav stabilizují. Farmakologickou úpravu může doporučit jen lékař, který zdravotní stav vašeho manžela dobře zná. více >>>
...
| 1 | .. | 96 | 97 | | 99 | | .. | 180 |
Family Point - místo pro rodinu

Obsah našich stránek je pouze doporučující povahy. Každý případ je třeba hodnotit individuálně, a proto nelze námi uveřejněné názory přejímat bez posouzení konkrétní situace. Vždy se poraďte s ošetřujícím lékařem.


partneři: