Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
9.3.2009 CT mozku Petra
Dobrý den, jsem po úrazu hlavy a krční páteře, spadlo na mě 10kg závaží. Ležela jsem v nemocnici,kde jsem měla vyšetření CT mozku, v nálezu je psáno:mozková tkáň bez patol.ložiskových změn.přim.diferenciace bílé a šedé hmoty, komorový systém jemný,bez deformace či přesunu,počínající korová atrofie mozku vysoko F oboustranně.V kostním nastavení bez patologie.Chtěla jsem se zeptat,zda tento nález může být po úrazu? Dočetla jsem se,že je to zmenšení mozku.Chtěla bych vědět co to pro mě do budoucna znamená a jaké to bude mít následky. Děkuji PetraNevím, kolik je vám let, nevím, jak vypadá váš klinický obraz po úraze. Ale počínající korová atrofie s úrazem nebude souviset. Nález je vhodné probrat o ošetřujícím lékaře, který má o vás věrohodné informace.
...
9.3.2009 Žádost o příspěvek Květová Kateřina
Dobrý den,moje babička se stará nepřetržitě 24 hodin o svého manžela, který trpní "alzhymerovou" chorobou. Je možné na takto postižené lidi dostávat nějaký příspěvek? Kde si o něj zažádat? Děkuji za odpověď. Kateřina Květová
Když se podívate v poradně na dotazy, řada je věnována příspěvkům na péči. Babička za svého muže požádá o příspěvek na zdravotně sociálním odboru v místě bydliště.
...
2.3.2009 může žadatelka z EU dostat příspěvek na péči v našem státě Kateřina
Chtěla jsem se zeptat co vše potřebuju zařídit když jsem členka EU a chtěla bych požádat o příspěvek na péči v ČR. Pobírád důchod ze země EU a mám tedy i požadovaný důchodový věk a určité zdravotní omezení.Sdělte prosím zemi, jsou k dispozici i určité dohody. Obecně, žadatel musi být občan ČR.
...
28.2.2009 Babička zapomíná Michaela Křehlíková
Dobrý den, mám dotaz, který jistě nečtete poprvé. Mé babičce bude letos 84 let a asi před 4 lety měla úraz - zlomeninu krčku v kyčli. Od té doby je u nás a žije společně s naší rodinou v rodiinném domku. Poslední rok a půl měla občas vysoké teploty, které se opakovaly vždy se změnou počasí a protože trpí nízkým tlakem a má kardiostimulátor přičítali jsme to změnám tlaku a podobně. Myslíme si, že ale tyto horečky spojené se zimnicemi mohly postupně ohrožovat její mozek a odumíraly jí některé buňky. Poslední půlrok sledujeme, že v podstatě každým týdnem je starší a "hloupější" nepamatuje si co dělala včera a také - zrovna dnes, když je konec měsíce šla si jako obvykle převléct povlečení. Jenomže si nepamatuje že jsme jí ho minulý týden třikrát převlékali. Každý den je to stejný kolotoč a ona si akorád myslí, že jsme si na ní zasedli, že z ní chceme dělat blázna a že se jí chceme zbavit. Chápu, že je to pro ní hrozné, ale neměli bychom navštívit odborníka? A jestli ani kam máme jít? Děkuji za odpověď.Návštěva lékaře by byla žádoucí. Vhodné je začít u praktického lékaře, neboť zná babičku nejlépe, včetně léků, které jí píše. Zváží doporučení buď na psychiatrii nebo na neurologii k podobrobnějšímu vyšetření z hlediska poruch paměti. Proces, pokud by se jednalo o demenci, lze v jisté fázi zmírnit a bylo by škoda, kdyby babička na vyšetření nešla.
...
26.2.2009 Jak pečovat o nemocnou babičku jana
Dobrý den, pečuji o babičku, která má dle lékařské zprávy demenci alzheimerovského typu, v praxi to znamená, že si nepamatuje věci, které se staly před 5 minutami. Je nesoběstačná v běžném životě, prakticky není možné jí nechat ani chvíli bez dozoru. Když se jí snažím vysvětlovat vci oledně hygieny (že by neměla zastlávat pokálené prádlo do postele a tak), tak se urazí, že si na ní vymýšlím, a je uražená. Poraďte mi prosím - je lepší se s ní o ničem nebavit a tyto věci nevysvětlovat, nebo existuje způsob, jak s takto postiženým člověkem komunikovat, aby pochopil, co po něm chci. Děkuji za radu. J.Jak sama vidíte, nemá význam vysvětlovat postiženému člověku demencí věci, které udělal chybně. On si je nepamatuje. A tudíž nepochopí a může reagovat popudlivě. Lze společně řešit věci bezprostředně následující a pod dohledem. Problém znají dobře rodiny, které se pokouší řešit podání léků u takto postiženého rodinného příslušníka telefonicky. více >>>
...
26.2.2009 Chci pomoc,ale nevím jak. Rostislav Bajgar
Dobrý den,Má bývalá manželka byla v lednu zbavena svépravnosti kvůli nadměrnému požívání alk. nápojů.Je plně invalidní. Ještě jí nebyl určen opatrovník.Já jsem slyšel, že když jsme rozvedeni,tak to já být nemůžu.Ale i přesto bych jsem se chtěl oní starat, protože si myslím,když se ní bude někdo věnovat,tak se to může zlepšit.Teď otázka může mě určený opatrovník zakázat jí navštěvovat anebo vykázat z jejího bytu.Já jí teď vlastně živím,protože jí sestra vzala OP a nemůže se dostat k účtu.
Dostane někdy nějaký doklad,aby jsme mohli někdy na dovolenou.
Spozdravem Rostislav Bajgar
Zvažte, kdo dal podnět k zbavení způsobilost k právním úkonům, zda v něm nebylo zároveň doporučení osoby případného opatrovníka. Nevidím důvod, proč byste jej nemohl vykonávat. Zkuste se obrátit na opatrovnický soud, kde probíhá řízení se svým návrhem, můžete je přípravený i v písemné podobě, určitě vás vyslechnou.
...
25.2.2009 Děkuji jaroslava saidlová
Babička demencí opravdu trpí, neorientuje se v čase ani prostoru, nepoznává blízké, a často zapomíná, k čemu věci slouží, jak je používat. Děkuji za kontakty, určitě je vyzkouším.:-) Ať se daří babičce i vám.
...
24.2.2009 Může si vyřídit rodičovský příspěvek vyřídit babička? Žaneta Maláková
Dobrý den,zajímalo by mě,zda si může místo maminky vyřídit rodičovský příspěvek babička.A jaké jsou k tomu potřeba důvody.Děkuji za odpověď MalákováPodívejte se na http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/rodicovsky_prisp . Naše poradna se rodičovským příspěvkům nevěnuje.
...
24.2.2009 Doplňující info o babičce Jaroslava Saidlová
Zdravím. Děkuji za Vaši odpověď. Babičce je 87let, neorientuje se, bydlí v nedobrých podmínkách, starat se o dům, již nezvládá, podle toho to tam i vypadá. Ortoped řekl jen, že to záleží jen na ní, ale operace proběhla bez komplikací, babi je usměvavá, prý ji nic nebolí. Je "nezmar", o její motivaci-rozhýbat se- nepochybuji. Trpí ale demencí a potřebuje celodenní dohled, sama i uznala. Jde o to, že bysme ji chtěli mít poblíž, trvalé bydliště je ale zatím pokaždé překážkou. Nejsme proti i nestátním zařízením, peníze nejsou problém, jen se mi nedaří nějaké takové najít. Proto znovu prosím o radu, kde hledat, kam se zkusit obrátit. Děkuji.Aha, takže se není problém pohybové ústrojí babičky, ale možná hlava. Zařízení pro celodenní péči pro postižené demencí je například ve Škvorci, což jako Pražačka máte s možností návštěv veřejnou dopravou. U Mělníka je Domov odpočinku ve stáří Diakonie ČCE v Krabčicích, které disponuje oddělením typu Vážka. více >>>
...
24.2.2009 dodaz na lázeňskou péči V.Viterová
Dobrý den,můžete mi, prosím, poradit lázně pro otce, který prodělal opakovanou mozkovou příhodu a není soběstačný?Je vhodnější soustředit pozornost na rehabilitaci ke zvýšení soběstačnosti, než uvažovat o lázních. Moudré by bylo probrat celou záležitost s jeho ošetřujícím lékařem, s neurologem, který by i do vhodného zařízení nasměroval.
...
23.2.2009 bezmocná, s velkou nadváhou Marie Homolková
Prosím, potřebuji poradit.Mé matce je 82 let,žije u mé sestry, která se o ni stará. Nyní je matka ležící pacientka, má těžkou artrozu. jinak je v pořádku. Měla chudobný život, a tak když se před lety přestěhovala k dceři,kde se mohla dobře najíst a bohužel, ztratila možnost a rychle i schopnost se hýbat, velice přibrala. Dokud se alespoň trochu hýbala, mohla ji sestra zvládnout, ale nyní je situace kritická. Prostě je velice těžké ji přebalit, omýt,převléknout. Prosím Vás o radu. Přece musí i v domovech důchodců a pod. být takoví lidé, nepohybliví s nadváhou. Existují nějaké speciální pomůcky na pomoc ptro ošetřovatele? Já jsem se dívala ve zdravotnických potřebách, ale to je všechno veliké a drahé. Existuje někdo, kdo má stejný problém a vyřešil ho? Jak na to, aby všechno nebylo tak děsivé. Jsme úplně bezmocné, nevíme si rady. Je tady pečovatelka, ale má 60 kg, ta může akorát mamku nakrmit. Využití této služby není pro nás přínosné.Moc Vám děkuji za jakoukoliv odpověď. Homolková
Obezita je bohužel ve všem riziková. Zkuste se domluvit se zdravotnimi sestrami z domácí zdravotní péče s názorným předvedením, jak ve dvou lidech lze přebalit, omýt, zda by vás úkony nenaučily. Zvedák by byl s výhodou, je samozřejmostí v rodinách těžce zdravotně postižených, kde je potřeba osobní asistence při zvedání a kde nelze riskovat páteřní postižení. více >>>
...
23.2.2009 trvalá péče po zlomenině krčku femuru Jaroslava Saidlová
Zdravím. Moje babička před 3dny podstoupila operaci-po zlomenině krčku steh.kosti. Zhruba měsíc o ni bude postaráno(ortop., pak rehab.odd.), ale nevím si rady s tím, co pak dál.. Nepředpokládám, že by potom babička byla schopná sama o sebe se postarat. Jsem z Phy, ona bydlí v Orlických horách sama v RD, každý den za ní dochází pečovatelka, ale to jen na omezenou dobu. Nemohu ji ubytovat u sebe doma, bydlím s rodinou v 1+1. Ale chci i se sourozenci se o babičku postarat, a LDN se chci vyhnout. Nedobré zkušenosti, mám strach, aby babi neskončila v "dekubitech".. Obvolala jsem některá zařízení státní i nestátní, ale čekací doby pro trvalou celodenní péči jsou moc dlouhé. Mám měsíc na to vymyslet, co s babi dál.. Prosím o radu, o kontakty, kde to má vůbec smysl zkoušet, popř. o návrh jiného řešení. Děkuji. Jaroslava Saidlová, JeseniceNevím, kolik let je vaší babičce, ale když podstoupila operaci krčku, tak situaci nemusí být beznadějná. S rehabilitací by se pozvolna se dostat do samostatnějšího stavu. Záleží také na ní, na jejím tělesném i psychickém stavu, včetně její motivovanosti. Ani na dobře vedené LDN nemusí babička skončit s dekubity. více >>>
...
22.2.2009 péče o postiženou osobu irena krejcikova
prosim o radu. mám syna 30let který je nechodicí a vyžaduje 24h péči.mě je 58let a jsem v idč s postižením páteře.nemám už sílu nosit syna na wc k lékaři a pod.ráda bych věděla jestli muže manžel trvale pečovat o mého syna a jestli by se mu doba péče započítávala do duchodu. je mu 39let je v idč a hlášený na uřadu práce děkuji KrejčíkováJestliže má váš syn přiznaný příspěvek na péči od II stupně, pak ano. Přečtěte si pro informaci letáček na stránkách MPSV.
...
20.2.2009 péče o osobu blízkou Jana
Dobrý den,mám dceru, která má 2. stupeň, pobírám na ní příspěvek na péči. Chci se zeptat, jestli mám nějak omezený výdělek nebo zda je bez omezení.
Děkuji Jana
Je mi líto, ale o odstavec výše je sdělení, komu je poradna určená - pro osoby starající se o blízkou starší, chronicky nemocnou osobou. Nikoliv o děti, tedy osoby do 18 let, obraťte se například na internetporadnu.
...
18.2.2009 POMOC pro osamělé Veronika
Dobrý den,jemi 50 let pryč, žiji sama, děti bohužel nemám. Starám se o svého 83-letého tatínka, který je navíc abnormálněnesamostatný (vše vždy zařizovala maminka, která již zemřela).
Nyní, když jsem sama poznala, co péče o takového starého člověka obnáší a když je mi jasné, že taťka by se bez mé pomoci zkrátka neobešel, naplňuje mne vážna obava, jak dopadnu jednou já sama, když už na tom hlavně zdravotně budu hůře a i myšlení starého člověka je zkrátka jiné, nejenom pomalé.
Domovy důchodců jsou přeplněné, čekací doba dlouhá. Jak se mohou osamocení lidé, když jim to ještě trochu myslí připravit na prožití důstojného stáří ? Máme v domě odstrašující případ starého, osamělého pána. Někdy mne to až děsí, jak mohou staří lidé v naší zemi dopadnout.
Děkuji za radu. mládence
Situace je ještě složitější. Nelze přímo hovořit o tom, že domovy pro seniory jsou přeplněné, jsou myšleny pro lidi závislé na péči. Což se prokázalo při navazování smluv v souvislosti s zákonem o sociální službě, kolik zcela zdravých seniorů je v domovech umístěno. více >>>
...
«
| 1
| .. | 108
| 109
| 110
| 111
| 112
| .. | 180
| »