Poradna
Na vaše dotazy odpovídá MUDr. Tamara Tošnerová /psychiatr/. Tíží vás péče o vašeho staršího blízkého? Napiště, zeptejte se, případně i anonymně. Ne vždy je možno odpovědět konkrétní radou, většinou lze doporučit jen směr hledání. Ptáte se na problém týkající se péče o staršího dlouhodobě nemocného člověka, či na problém související se stářím? Pokud dotaz nesouvisí s problematikou stáří, obraťte se na jiné poradny, nenáleží sem a budou mazány. Mazány budou rovněž pokusy o dotazníkové akce.
16.9.2011 Mentálně postižená 58 letá osoba Dana Kubešová
Dobrý den, nevím, zda jsem na správné adrese, ale přesto se zeptám.Kde se dá zjistit, kolik peněz z příspěvku na péči si mohou účtovat ústavy sociálné péče.
Sestra je od mládí mentálně postižená,je jí 58 let je v denním ústavu sociální péče na 7 hodin denně po-pá. Ostatní dobu se
o ní staráme doma. Ústav jí bere 75% příspěvku na péči.
Je tato částka někde něčím omezená? Myslím, že se o ní doma staráme více než v ústavu, a je nehorázné si brát 75% příspěvku. Za co se o ní má pak starat rodina, která jí pere, hospodaří, a věnuje její péči veškerý čas. Do ústavu nastálo jí nechceme dát, těžce by to nesla.
Nevím, kde toto mohu zjistit.
Děkuji za odpověď. Dana Kubešová
Můžete se vzepřít a vysvětlovat ředitelce, že s rozdělením nesouhlasíte a proč. Ovšem toto by měl učinit opatrovník, /jistě ve vašem případě se jedná o někoho z rodiny/ protože to je ten, kdo zodpovídá za hospodaření vaší sestry. Neboť předpokládám, že je omezena v právních úkonech, byť o tom nepíšete.
...
15.9.2011 Pečující a úřad práce Marek Brno
Vážená pí dr, dobrý den. Rád bych se Vás zeptal na dotaz ohledně mne jako pečující osobu. Od r.2010 jsem pečovatelem mé nemocné maminky která pobírá PnP ve 2.stupni (i když já bych řekl,že by měla patřit pod 3.st). Nicméně, maminka potřebuje opravdu celodenní péči. Musím se starat jak o medikaci tak vaření, nákupy, úklid apod. Bohužel, nemám vůbec čas na soukr.život a tudíž ani na zaměstnání. A tady začíná můj dotaz; momentálně jsem v evidenci ÚP a to proto,že nemám žádný jiný příjem. Díky tomu, beru dvě soc.dávky a to živ.minimum+ příspěvek na bydlení,celkem cca 6.000kč/měs. Vzhledem ale k tomu,že být na ÚP je samozřejmně podmíněno i tím,že Vám hledají zaměstnaní což v tuto chvíli opravdu nemůžu tak se chci zeptat zda se mohu ODHLÁSIT z ÚP ale zároveň i nadále mohl být příjemcem výše uvedených dávek...?? Mám obavy,že pokud se z ÚP odhlásím tak sice zdravotní a soc.pojištění mě bude dál hrazeno jakožto pečující,ale asi bych přišel o těch 6tisíc kč které mi vyplácí soc.úřad. Můžete mi prosím poradit? Platí pro mne stejné podmínky jako pro kteréhokoliv nezaměstnaného i když jsem pečující osoba o osobu blízkou?? Děkuji za Váš čas.Platí pro vás stejné podmínky jako pro kteréhokoliv nezaměstnaného.
...
15.9.2011 příspěvěk na péči o osobu blízkou Eva Tesařová
Dobrý den,obracím se na Vás s dotazem. Mám 81letou maminku,která vyžaduje péči. Chystala jsem se ji umístit někam do ústavu, ale přišla jsem o práci, takže bych si jí mohla vzít k sobě a starat se o ni, protože mi je 53 let a najít práci asi nebude snadné. Takhle by se aspoň částečně vyřešila naše finanční situace.
Jak je to s příspěvkem o osobu blízkou a
kde se o něj dá požádat. Bydlím v Brně. Jen
pro dokreslení mám invalidního manžela na invalidním vozíku. Děkuji za případnou radu*
tesařová
Přečtěte si odpověď v nejčastějších otázkách - Příspěvek na péči
K této otázce najdete více v dotazu: prispevek na peci
...
14.9.2011 opatrovnictví-osoba blízká(ne příbuzný) Andrea Škrobáková
Mám známou-přes 80let.Zemřela jí dcera na rakovinu,nechce se jí do domova důch.-je celkem soběstačná-pomáhá jí trošku zaměstnaná sousedka.kdybych jí chtěla dělat opatrovníka,aby nemusela do domova,pokud to už nebude zvládat sama,dostanu na ni peníze?Pomáhám jí i tak,ale jsem nezaměstnaná,mám 2 děti a peníze potřebuji.Děkuji.Škrobáková Andrea-Rožnov p.R.Vaše známá, jak sama píšete je celkem soběstačná a pomáhá jí trošku sousedka. Z jakého důvodu by měla mít opatrovníka? Ten se ustanovuje v případě, že postižený trpí závažnou progresivní duševní poruchou a to soudem. Což zřejmě nemáte na mysli. Finanční problematiku může vaše známá řešit zažádáním o příspěvek na péči, což je vhodné přečíst si v našich nejčastějších otázkach. více >>>
...
7.9.2011 pořízení koupelny eva
dobrý denMoje kolegyně má otce,klterý přišel kdysi o celou nohu. Nosí protézu.V bytě u rodičů mají starou vanu a koupelna je také 45 let stará/ panelový dům/.
Rodiče chtějí pořídit novou koupelnu,zděnou a s nějakou pomůckou pro otce.
Mají její rodiče nějaký nárok na příspěvek,konkrétně na co a kam by se měli obrátit.
Rodiče jsou dost staří.
děkuji za odpověď
Přečtěte si si
Vládní kabinet schválil novelu zákona o poskytování dávek pro OZP (MediaFax). Nahrazení dosavadních dávek pro těžce zdravotně postižené osoby dvěma novými, příspěvkem na mobilitu a na zvláštní pomůcky obsahuje novela zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, kterou na svém zasedání schválila vláda. více >>>
...
6.9.2011 Babička Barbora
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat za jakých možností lze získat příspěvek na péči? Máme doma babičku,která byla celý život normální,poslední 2-3 roky po smrti manžela se zhoršila. Neslyší,neodpovídá,žije si ve svém světe.Pereme ji,obědy jsme jí objednali a ty jí dováží - už si ani neuvaří,uklízíme jí,chodíme nakupovat..prostě vše..ona už nedělá naprosto nic..ani neodpovídá..nerozumí..neslyší(má naslouchátko),nevidí (má brýle)..lže..vymýšlí si různé věci o sousedech (únosy..atd)..v obchodě se ztratí..nemá pojem o hodnotě peněz..V rodině je dohoda - věcné břemeno (tzn. že babičku musíme nechat dožít v baráku..a nemůžeme ji dát do žádného ústavu)..To ani nechceme,proto se ptám jaké jsou předpoklady, že by jsme tento příspěvek mohli dostat?Děkuji za odpověď
Přečtěte si v rubrice nejčastější otázky Příspěvek na péči.
...
4.9.2011 Je nárok na ZTP/P ? Kraus václav
Žena od 18 let trpí schizofremií,bere docela dost léků.Není schopna,sama se pohybovat v cizím prostředí,má špoatnou orientaci,takže s ní všude musím chodit.Beru na ni příspěvek na péči.Před lety jsme žádali,alespoň ZTP a byla odmítnuta,že by musela být imbecil změnilo se něco ?Přimlouvala bych se přečíst si, kdo může zažádat, či může mít nárok na ZTP, či na ZTP/P například stránky http://www.osobniasistence.cz/?tema=1&article=5&detail=4. Schizofrenie do uvedené kategorie nepatří, jedná se o duševní chorobu se zcela jinými projevy a pomoci péče, který je řešen příspěvkem na péči, který dostává.
...
30.8.2011 Schizofrenie mojí babičky Pavla Anastasiadisová
Dobrý den,moje babička trpí schizofrenií. Vypráví mi, že má doma 5 satanů, který ji musí potrestat a nemůže se jich zbavit. Oni jí koušou kopou a strkají do ní dráty do konce s ní souloží po tom co jí uspí. Třeba jí i navádí v obchodě aby kradla. Prý to trvá už deset let ale poslední 2 roky se to zhoršilo. Ona po mě chce abych napsala panu Paulíčkovi(z novy) email který zní: od vašeho Hajzla vím o vás vše prosím vezměte si je. Myslím i Petra (ten hodný satan). Pan Vladimír ať si vezme Michala s Jarouškem. Už mám dost kopanců bodanců, když ne, co o vás vím se dozví celá veřejnost. Je úplně zoufalá i brečí. Je jí 71 let. K lékaři jít odmítá. Má napsaný dopisy pro případ že jí zničí. Jeden pro kriminálku a jeden dopis na rozloučenou. Nepřipouští si, že je nemocná. Poraďte co mám dělat.
vnučka Pavla
Domluvte se s praktickou lékařkou o dalším postupu a následné léčbě. Není vhodné, aby babička pod vlivem psychotických prožitků kradla v samoobsluze. Návštěvu lékaře lze volit i cestou konzultace - tím, že je zoufalá a brečí. Jaké že to má trápení.
...
29.8.2011 panaroidní člověk Bob
Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, co to znamená když je člověk panaroidní. Nikdy jsem se s tím to slovem nesetkal a nemám potuchy co to znamená. Má pžítelkyně mi osobě řekla, že je paranoidní a že se nějak léčí ale nevím co to znamená.Napište mi to prosím a imeil.
Děkuji moc za radu.
Bob
Paranoidní - znamená zvýšeně vztahovačný, běžné podněty vztahuje ke své osobě. Je otázkou, do jaké míry vztahovačnost vstupuje do života vaší přítelkyně, při léčbě nemusí být žádná výraznější nápadnost přítomna.
...
25.8.2011 Péče o osobu blízkou právně závazná nebo ne? Andrea
Vážená paní doktorko,do konce srpna loňského roku bylo všechno v pořádku, ale pak dědeček ochrnul a s babičkou se začaly dít věci. Zkusila jsem chodit do práce, ale babička mi doma začala dělat scény (trestání mlčením, nadávky, vyčítání toho, co pro mne v životě s dědečkem udělali, vyhrožování odebráním bytu). O práci jsem přišla. Pak to bylo ještě horší, protože mi začala otloukat o hlavu, že jsem bez práce. Teď jsem začala normálně žít a snad také pracovat a vše začalo nanovo. Babička argumentuje tím, že jsem dědečkova pečovatelka, že jsem vázána celodenní péčí o něj a že tedy musím u něj pořád být. Hrozí mi nějaké právní následky? A jak to mám vyřešit doma? Už jsem unavená z toho shora popsaného věčného kolotoče. Moc díky.
Andrea
Z vašeho popisu není jasné, zda jste skutečně pečující starající se o dědečka a jeho příspěvek na péči dostaváte vy (výši nesdělujete). Pak by bylo vaší samozřejmou povinností o dědečka se postarat. V případě, že dostáváte peníze a péči nevykonáváte, může např. babička tuto skutečnost oznámit na zdravotně sociálním odboru a příspěvek vám bude odebrán i s příslušnými sankcemi. více >>>
...
25.8.2011 rakovina plic s metastazemi Monika
Dobrý den,bohužel maminka se ocitá v poslednim stádiu rakoviny,strašně ráda bych jí pomohla,nemůžu se už dívat na to jak trpí a proto se ptám jestli je nějaká možnost,aby byla maminka uvedena do umělého spánku nebo radu na koho se obrátit,prosím pomozte mi.Děkuji.Zkuste řešit problém přes hospicovou a paliativní péči, kontakty najdete na internetu dle vašeho bydliště.
...
24.8.2011 péče o starou a nemocnou tetu Marie Duchoslavová
Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou,zda nám budete moci poradit s naším problémem.
Mám tetu ve věku 84 let.Teta je sestra mého otce,je 45 let vdova a je bezdětná.Je po onkologické léčbě,diabetička na inzulinu,s ICHS a fibrilací síní na Warfarinu, s onemocněním slinivky,s počínající stařeckou demencí.Před 3 měsíci upadla a na sluníčku i přes oblečení získala spáleniny až III.stupně velkého rozsahu s nekrozou kůže,podkoží i svaloviny.
Od té doby není schopna se sama o sebe postarat sama,proto můj manžel,který před tím dal výpověď v zaměstnání a musel se nahlásit na pracovním úřadě ,zůstal doma,aby mohl o tetu pečovat.Tetu jsme byli nuceni vzít si do naší domácnosti.Podali jsme žádost o příspěvek na příslušném sociálním úřadě.
Tolik současný stav.Ale nyní k problému.
Manžel nemůže jít někam pracovat, protože péče o tetu vyžaduje 24 hod denně.Existuje ,prosím,ta možnost,že péče o tetu by byla vlastně jeho zaměstnáním? Vím, že dříve to tak šlo,ale dnes nám nikdo není schopen dát odpověď a ani poradit, na koho se obrátit.Manžel obešel spoustu dveří na příslušných úřadech,ale odpověď žádná.Na pracovním úřadu mu vyhrožují,že si nehledá práci.
Když by teta nějaký příspěvek na bezmocnost dostala,dobrá,ale co dál s manželem? Kdo za něj bude hradit daně jako je zdravotní,sociální a důchodové? Jak mu budou započítávány roky do důchodu? Máme oba dva 54 let a z lásky k bližnímu se žít nedá.
Tetu ale někam do ústavu nebo domova důchodců dát nechceme.Copak v našem státě je péče o staré a nemocné protistátní činnost? Vždyť jsme státu ušetřili spoustu financí tím,že se o tetu staráme doma.Já jí převazy spálenin provádím sama,nákup materiálu pro vlhké hojení mě už stál více než 30 000 kč,protože lékař mi tuto léčbu nechtěl předepsat a z jednoho platu,který nyní v domácnosti máme je to dosti náročné.Takže se potvrzuje,že za dobrý skutek následuje spravedlivý trest.
Moc prosím,poraďte nám,kam se máme obrátit,abychom nezůstali bez prostředků,mohli se o tetu starat,manželovi aby doba strávená s ní, byla započítána k důchodu jako odpracované roky apod.
Jsme již zoufalí,protože opravdu dveře ode dveří jak na sociálním,zdravotním, pracovním i městském úřadu manžel nedostal žádnou odpověď,kromě výhrůžek,že si nechce hledat práci.
Za Vaši i sebemenší radu a pomoc budeme nesmírně vděčni
S pozdravem
Marie Duchoslavová
Podívejte se na rubriku nejčastejší dotazy, přečtěte si příspěvek na péči. Podle toho se zařidte. Až bude tetě přiznán příspěvek a váš muž bude přihlášen jako její pečující, může počítat s tím, že tato doba bude započítána k důchodu jako odpracované roky. Nebylo by špatné číst v naší poradně odpovědi na podobné otázky, neboť vše v nich najdete. více >>>
...
24.8.2011 mozková mrtvice josef zbořil
Ctěl bych poprosit o odpověď jak je to s létáním letadlem u pacientů po M M děkujiZáleží na klinickém obrazu, jakožto pilot musí být zdravý a nesmí ohrožovat sebe a veřejný prostor.
...
24.8.2011 zamítnutí příspěvku Hanová Pavla
Dobrý den můj tatínek trpí smíšenou středně těžkou demencí a zamítli mu příspěvek na péči o osobu blízkou. Jak se mohu pránit?Odvoláte se. K odvolání přiložíte další materiály, které nebyly použity
...
24.8.2011 Opatrovnictví maminky Ladislav51
Dobrý den,potřeboval bych poradit.Moje maminka(86let) je nemocná nemůže chodit a je zároveň léčena na psychiatrii má těžkou formu demence je dezorientována není schopna vnímat dosah jednání neumí se ani podepsat.Dle soc. pracovnice já jako syn bych měl požádat o opatrovnictví.Kde požádat je nějaký tiskopis jak to napsat a jaké dokumenty jsou zapotřebí.Zajímalo by mně co takové opatrovnictví obnáší.Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
Ladislav51
Podívejte se na podobný dotaz a odpověď pro paní Alenu z 24.8. Případně vyhledejte v našem vyhledavači "opatrovnictví".
...
«
| 1
| .. | 63
| 64
| 65
| 66
| 67
| .. | 180
| »